Soru : Forklift Akü Şarj Alanında Dikkat Edilecek Hususlar

ioerkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
konu ile ilgili olarak bilgisi olan arkadaşlar dikkat edilecek hususlar konusunda yardımcı olursa memnun olurum...
dış sahaya kurulacak (fabrika üretim binasının hemen yanına) alanda dikkat edilmesi gerekenler ve hazırlanması gereken talimatlarla ilgili bilgiye ihtiyacım var...
şimdiden teşekkürler...

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
konu ile ilgili olarak bilgisi olan arkadaşlar dikkat edilecek hususlar konusunda yardımcı olursa memnun olurum...
dış sahaya kurulacak (fabrika üretim binasının hemen yanına) alanda dikkat edilmesi gerekenler ve hazırlanması gereken talimatlarla ilgili bilgiye ihtiyacım var...
şimdiden teşekkürler...

Bilgiye daha önce açılmış olan ekli linkten ulaşabilirsiniz...

http://www.isgfrm.com/threads/forklift-Şarj-Ünitesinde-isg.5504/#post-34855

Serkan Karacal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
şimdiden teşekkürler...

Merhaba Akü şarj istasyonları için bizim bir takım uygulamalarımız mevcut fakat bizim istasyonlar kapalı alanda bu yüzden yapılması zorunlu maddeler mevcut Örneğin Sıvı aküler şarj esnasında hidrojen gazı ortaya çıkardıklarından bu alanlarda sürekli çalışan temiz hava besleyen fan mevcut ve bu fan motoruna bağlı bir aydınlatma kapı önünde sürekli yanar içeri girmeden bu fanın çalıştığından emin olmak gerekir lamba yanmıyorsa içeri girmek sakıncalıdır. zira içerde birikecek hidrojen gazı belli bir konsantrasyona ulaşması durumunda patlama riski vardır bunun yanında yer sızdırmaz bir malzemeyle kaplı olup döküntülerin bir yerde toplanacağı pit olması gerekir. Aynı zamanda bu sahaya sorumlular haricinde giriş yasaktır İçeride çalışma yapacak personel iş güvenkiği ekipmanları kapı girişinde muhafaza edilir monogoogle gözlük veya facesheet Kimyasala dayanıklı eldiven önlük vs.

Selamlar
Serkan

ioerkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim...

pınar ayd

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar hepinize kolay gelsin forklift şarj alanının yanına araçlar park ediyor ve karşısında mazot tankı mevcut.tehlike olduğunu belittim sorun olmadığını söylüyorlar, sizce durum nedir yapılması gereken şarj alanının yerini değiştirmekmi ? kolay gelsin

Nikola Tesla

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar hepinize kolay gelsin forklift şarj alanının yanına araçlar park ediyor ve karşısında mazot tankı mevcut.tehlike olduğunu belittim sorun olmadığını söylüyorlar, sizce durum nedir yapılması gereken şarj alanının yerini değiştirmekmi ? kolay gelsin

Görsel mevcutmu durumun.

pınar ayd

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
şuan yok elimde,ama dediğim gibi birkaç araba konulacak şeklinde otopark yapmışlar hemen yanı yani otoparkın devamı forklift şarj alanı,50 m kadar uzaklıkta karşısında mazot tankı mevcut

Nikola Tesla

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
şuan yok elimde,ama dediğim gibi birkaç araba konulacak şeklinde otopark yapmışlar hemen yanı yani otoparkın devamı forklift şarj alanı,50 m kadar uzaklıkta karşısında mazot tankı mevcut
Akü şarj.jpg akü şarj2.jpg

Yani benim hoşuma gidip bilgisayarımda sakladığım bir örnek var bende internet ortamında rastlamıştım bu görüntüye yaklaşık 1,5 yıl önce ama akü şarj edildiğinde hidrojen gazı meydana çıkıyor havalandırmalı bir alan olması gerekiyor, doğal havalandırma en güzeli EXPROOF olmalı herşey ve akü patlaması sonucu mazot tankına bir hasar gelir mi hiç bilmiyorum

Mazotun yanma ısısı 650 ila 750 derece arasındaymış, yağmur suyundan korunaklı bir alan olmalı bir de şarj alanları.

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Hidrojen havadan hafif gir gazdır. şarj esnasında bu gaz çıkar ve çok yanıcıdır. Resimi incelediğimde size patlamadan korunma dökümanı hazırlamış biri olarak nacizane önerim. aküleri yukarı seviyeye şarj aletlerini zemine alt seviyeye koydurun. çıkan gaz elektrikli cihazlara temas etmeden çıksın. onun haricinde sıkıntı çıkmaz. Mazot içinde, akü içinde zone hesabı yapıldığında açık alan olduğundan mevcut çitle çevrili alan zone sahası sınırı çıkacaktır. içeride teması önlediğiniz sürece sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. umarım yardımcı olmuşumdur.

İyi Çalışmalar

Moderatör tarafında düzenlendi:

pınar ayd

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar Akü Şarj Alanının fotoğrafı IMG_3418.JPG

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
burası açık alan sayılır tavanda aydınlatma olmamasıda çok iyi. eger gerekli olursa akülerden alt seviyeye koyun.sigara ve ateş ile ilgili levhaları ve talimatı asmayıda unutmayın.

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
müsait olursam hesaplamayıda burdan açıklamalı yaparım üzerinde konuşuruz çok fazla zamanım olmuyor o yüzden biraz geç cevap yazıyorum

neşeyalçın82

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
ben de birşey sormak isterim cevaplarsanız sevinirim.
Tekstil firması için risk analizi hazırlıyorum.
forklift şarj bölgesi için statik elektrik deşarj panosu olması gerekir mi?
Risk olarak almakta fayda var mı yoksa gereksiz mi olur?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.