Firmalarda Onaylı Defteri Imzalayan Isg Sorumlusu

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında vgrkan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. vgrkan

  vgrkan TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar, iş güvenliği uzmanlarının olası iş kazalarında kendini savunabilmesi için tek resmi güvencesi noter yada bakanlık onaylı defter. Bu defteri ben İSG Kurul kararı ile atanmış olan İSG sorumlusuna imzalatıyorum. Bu isg sorumlusunun yada kurul başkanının işveren adına imza atma yetkisinin olup olmadığını sorgulamadım. Bu durumda eğer onaylı defteri imzalayan kişinin resmi olarak imza atma yetkisi yok ise bu defter bizim için ne kadar geçerlidir?Ben işverenden ıslak imzalı atama isteyeceğim. Ama bu konuyu burada paylaşmak istedim. Benim gibi bu konuyu atlayan birileri varsa hem bilgi sahibi olmuş olur hemde bu konu ile ilgili ve buna benzer dikkatimizden kaçabilecek konularla ilgili görüşlerinizi paylaşırsanız faydalı olur diye düşünüyorum.


   
 2. onuryas

  onuryas TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle şunu belirtmek isterimki olası bir kazada iş güvenliği uzmanlarının tamamen olaydan sıyrılması pek mümkün gözükmüyor. Bir kaza olduğunda sizin ne yaptığınıza değil, meydana gelen kazanın neden kaynaklandığına ve olayla ilgisi olan tüm kişilerin üzerine gidiliyor. Burada da yine ne yaptığınız (risk analizinin yapılmış olması, eğitim verilmiş olması, talimatlar oluşturulmuş ve çalışanlara verilmiş olması, saha denetimi yapılmış ve kayıt altına alınmış olması vs. vs...) hiç önemli değil malesef. Dosyayı alan bilirkişi sanıkların görev yetki ve sorumluluklarına bakarak ayrı ayrı kusur dağıtımı yapmıyor ve kimler varsa (sanıklar) hepsine "asli kusurludur" diyor ve hakim bilirkişinin vermiş olduğu kanaate göre işlenen suçun TCK'daki ceza karşılığı ne ise birazda insiyatif kullanarak hüküm veriyor.
  Ayrıca sizin "isg sorumlusuna imzalatıyorum" cümlenizi de anlamış değilim. Siz neden iş güvenliği sorumlusu diye bir kavram üretiyorsunuz? Yasal düzenlememiz içinde isg sorumlusu diye bir tanımlama yok. Amacınız iş güvenliği kontrol ve önlemlerinin alınması yönünden bir sorumluluk dağıtımı ise bu sorumluluk işveren veya işveren vekilinde olur. Buradan da işverenvekili tanımına baktığımızda 4857 sayılı 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu md.2 (İşveren adına hareket eden ve işin, işyerinin ve işletmenin yönetiminde görev alan kimselere işveren vekili denir.) işveren vekilinin ucunun açık olduğunu görmekteyiz. Yani bu tanım ile bizlerde işveren vekili olarak adlandırılmamız hukuken mümkündür.
  velhasıl bu konu üzerine çok değerlendirme ve yorum yapılabilir ama şimdilik bu kadarla yetinmek istiyorum.
  Selamlar.

   
  oyavuz7 ve deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 3. vgrkan

  vgrkan TÜİSAG Üyesi

  Sayın onuryas yorumunuz için teşekkürler. İşveren vekilleri çok yoğun olduklarından dolayı( bana söyledikleri bu en azından) kendime gittiğim firmada muhattap olacağım ve kurul kararı ile atamasını yaptığım bir mühendis istiyorum. Bu bazı firmalarımda üretim mühendisi bazılarında işveren vekili oluyor. Ben sahayı genelde onunla birlikte geziyorum. Tespitlerimi sahada birebir anlattıktan sonra deftere yazıp imzalatıyorum. Bu kişi işveren vekili olduğunda sorun yok. Ancak iki firmamda bu kişi üretim mühendisi diğeri ise makine mühendisi olarak görevli. Defteri onlar imzalıyor ve üst yönetime rapor veriyor. Bazı durumlarda işveren vekili ile ben görüşüyorum. Risk analizlerim, eğitimler vs. evrak bazında sıkıntım yok. Ama tabi ki sahada isteyipte henüz yaptıramadığım şeyler var. Konuyu çok dağıtmayım ben sadece deftere imza atan kişinin imza yetkisi yok ise sadece mühendis olarak görev yapıyor olması ne kadar doğrudur. Kafama takıldığı ve merak ettiğim için sordum.

     

   
 4. Seda DUDU

  Seda DUDU TÜİSAG Üyesi

  Yönetmelikte onaylı defter için işveren veya vekili ile isg uzmanının imzası istenmiyor mu? Yani belirttiğiniz bir isg sorumlusu kavramı yok. Anladığım kadarıyla danışmanlık şeklinde bir firmaya dışarıdan hizmet veriyorsunuz. Bu durumda sizin ve işverenin o defterde imzası bulunması gerekmiyor mu? Diğerleri yapılacak işler için ilgili kişi veya kurul üyesi olabilirler sadece. Konu için daha deneyimli arkadaşlardan cevaplar gelirse iyi olur..

   
 5. yeneresen

  yeneresen TÜİSAG Üyesi

  İş Güvenliğine bütünsel bir yaklaşım ile bakmamız gerekiyor. Kaza analizinde hepinizin bildiği görünen sebep ve görünmeyen sebep diye ayrım vardır. Bazı firmalarda kök faktör olarak ta tanımlanan görünmeyen sebep pastasının en büyük kısmını işveren veya yönetimin eksik desteği olduğu görülmekte. Şimdi firmaya uzman olarak hizmet vereceksiniz, tespitlerinizi yazacaksınız, sonra bunu sizden pek bir farkı olmayan, yaptırımı da olmayan bir başka kişinin imzalayıp uygulamasını bekleyeceksiniz. Bu şekilde hiç bir yere varılmaz ve uzman olarak siz büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Yaşanabilecek bir iş kazasında şirketin uğrayacağı maddi ve manevi zarar konusunda ilgili kişileri ikna etmeli ve bu sürece dahil etmelisiniz. İşin en zor kısmı işçiye değil işverne İSG kültürünü aşılayabilmektir. Üst yönetime bu kültürü verebilmektir. İşçiye güvensiz çalıştığı için bağıran kızan bir işverenden verim alamazsınız, davranışlarıyla örnek olan bir işverenin işçileri her zaman İSG'ye saygı ile bakmıştır.
  Yurtdışında çalıştığım dönemde saha güvenliği (iş güvenliği değil, özel güvenlik) saha giriş kurallarına uymayan hiç kimseyi sahaya almıyordu. Gözlük olmadığı için proje müdürü sahaya alınmadığında gelip bizden gözlük alıp öyle çıktı sahaya, Türkiye'de işçisine senin KKD'en nerde diye soran, kızan işverenin ayağında kundura, saçında briyantin ve gözünde güneş gözlüğü ile inşaat sahalarında Antalya sahillerinde dolaşır gibi dolaştığını gördüm. İlk örnek 9,8 milyon adam saat (yaklaşık 4 yıl) hiç kayıp günlü iş kazası yaşamamış bir şantiye, ikincisi bir yılda iki ölümlü iş kazası yaşayan bir şantiye. İkinci örnek kimya mühendisi bir arkadaşımın çalıştığı bir yerdi. 2000'den fazla çalışanı olan bir yer.

  Sonuç olarak OSGB'de çalışıyorsan çok fazla seçeneğinin olmayacak galiba ancak bireysel olarak hizmet veriyorsan bu tarz işletmelerin sorumluluğunu almayın derim. Tehlike sınıfı hiç önemli değil. Bir elektrik prizini 1 ayda yaptıramazsınız, yaptırmaya karar verdikleri gün kaza yaşarsınız. (olmaz olmaz demeyin)

     

   
 6. onurozturk2635

  onurozturk2635 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar sanırım bu sıkıntıyı vgrkan ve ben yaşıyorum:(mevzuattaki tebbellüğ tanımı gayet açık ancak şununda garantisini verebilirim bir çok fabrikada genel müdür diye bildiğimiz (50 ila 300 kişiye kadar olan işletmeleri,belki dahada fazlası) kişilerin ne böyle bir görev tanımının bulunuduğu bir iş sözleşmesi mevcut, nede imza sirküsü işde çıkmaz da burada başlıyor.Sorgulandığında (yanılılacağımı zannetmiyorum) müdür olduğunu zannettiğimiz bir çok idarecinin mühendis kadrosunda göründüğüne eminin.Bu için çok detaylı bi araştırmaya ihtiyaç yok bildirim için istediğiniz tahakkuk fişlerine baktığınızda 200 den fazla çalışanı olan bir fabrikada çalışanın sigorta kolları prim dağılımında (idareci olarak) 1 en fazala 3 yada 4 kişinin olduğunu göreceksiniz.

   
 7. onurozturk2635

  onurozturk2635 TÜİSAG Üyesi

  ve 3 4 kişi ltd lerde ortakların karısı,çocuğu v.b akrabalarıdır,A.Ş lerde ise yönetim kuruludur ki bugüne kadar yöentim kurulu üyelerinden biri ile oturma şansı bulup isg konusunu istişare edebilen kaç şanslı isg uzmanı vardır? bu konuda işin aslı meraktayım ???
   
 8. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,

  İşveren vekili kavramı iş kanununda geniş ve ucu açık bir kavram olmakla beraber, İş Baş Müfettişlerinin araştırmaları sonucu rahatlıkla ortaya çıkan bir kavramdır. İş yerinde bunun kim olduğunu belirtmek istiyorsanız, işverenin iş yerinde olmadığı bir zamanda "asılsız bir ihbar" yapıp, iş baş müfettişinin fabirkaya gelmesiyle bunu ortaya çıkarabilir ve resmen "onaylattırabilirsiniz".. !!!

  Yanlız bu ihbar aslısız ve ortalığı karıştıracak bir ihbar olsun, reel bir ihbarda eksikliklerden dolayı siz de sıkıntı yaşayabilirsiniz   
 9. kalsit

  kalsit TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bende bir OSGB'de çalışıyorum, benzer sorunları bende yaşıyorum. Bazı işverenler defteri imzalamıyor, bazıları defteri kaçırıyor!
  İşveren imzalamazsa ben yinede kendi kopyamı alıp arşivliyorum. Şöyleki bazı işverenler risk analizini bile imzalamıyorlar. Yönetmelikte defterin düzenli tutulup imzalanmasından işveren sorumludur diyor AMA olası bir kaza durumunda bu defter beni ne kadar kurtaracak onuda hiç kestiremiyorum şu an.

     

   
 10. MetinS

  MetinS TÜİSAG Üyesi

  İSG uzmanı neresinden baksan ofsayt da.   
  mühendis1985 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica