Fine- Kinney Metodu Hakkında Bilgi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Fine- Kinney Metodu Hakkında Bilgi

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında arzu_91 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. arzu_91

  arzu_91 TÜİSAG Üyesi  fine kinney metodu hakkında bilgi verebilir misiniz? paylaşabilir siniz acaba ? numaralarınız da yazabilirsiniz ulaşmak istiyorum ?


   
 2. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  fine-kinney metodu 5x5 matriks metonuda göre daha kullanışlı ve geçerli bir metottur.3 değişkenli bir metot olup yapmış olduğum risk değerlendirmelerinde bu yöntemi kullanmaktayım ve çoğu sektöre uygun bir metottur.
  Ek de hazırlamış olduğum bir fine-kinney şablolunu ve fine kinney analiz metnini sizlerle paylaşıyorum.

   

  Ekli Dosyalar:

 3. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  ellerinize sağlık özellikle analiz kısmına bayıldım, ben de buna yakın bir formatta rd yapıyorum ama sizin word dokümanınızdan kesinlikle eklemeler yapacağım, kolay gelsin

     

   
 4. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Bilgi Paylaştıkça değerlenir Dilek Hanım .
  Elimizden geldikçe paylaşımlara devam etmeye çalışacağım. Farklı sektörlerde risk değerlendirme örneklerimi yakında yayınlayacağım

   
  dilekaltinok bu yazıya teşekkür etti.
 5. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Fine kinney metodundaki bu frekans değerlerini nasıl alıyorsunuz? Sonuç itibariyle ülkemizde bu frekans değerleri için tutulan bir istatistik yok.

     

   
 6. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Murat BEY
  Frekans olayını her işletme için farklı bir değer olarak alıyoruz. Mesela Şöyle düşünelim işletme içinde merdiven kullanımı dersek frekans değerini 6 olarak buluruz ( sık - günde bir veya birkaç defa ) .Frekans işin yapılma sıklığından ziyade işi yaparken o tehlikeye zaman içinde maruz kalma tekrarıdır. Farz edelim işletmenin dış cephe camlarının temizliğinin yapılması söz konusu olsun. Tehlikemizi belirliyoruz frekansımız ise ayda bir olarak yapıyorsak bu faaliyeti frekansımızı 2 olarak alıyoruz. Fine-kinney in frekans,şiddet ve olasılık değer tablosu yardımıyla da bu değerleri daha net görebilirsiniz.

   
  selçuk atabek ve Mustafa BERKYER bu yazıya teşekkür etti.
 7. hgokalp

  hgokalp TÜİSAG Üyesi

  Analiz kısmı gerçekten güzel olmuş, ellerinize sağlık...
   
 8. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Ana hatlarını bende bir siteden almıştım. İşletmenizin durumuna ve özelliğine göre revizyon yapabilirsiniz.   
 9. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Fatih bey,
  Bu konu hakkında verdiğiniz ve paylaştığınız bilgiler için gerçekten çok teşekkür ederim. Benim demek istediğim aslında fine-kinney metodunda frekans değeri risk analizi yapılan yere göre değilde aslında bir istatistik değerin bulunup yapılması gereğini söylemek istedim. Aksi halde zaten bu değer elimizde olmadığı için mecburen risk analizi yapılan yere göre belirlemek zorundayız.

     

   
 10. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Murat BEY
  Benzer bir sıkıntıyı başka bir forumda daha görmüştüm. Türkiye de maalesef frekanslar için bir istatistik yok. Onun için de işletme için değerleri alıyoruz   
  muratdurmus bu yazıya teşekkür etti.
 11. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Haklısınız fatih bey,
  Bu arada denetimlere gelen müfettişler herhangi bir zorunluluk olmamasına rağmen Fine-kinney metodu ile hazırlanmış risk analizi istiyorlar.   
 12. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Doğrudur. Çünkü 5x5 matriks tipi risk değerlendirmesi kopyala-yapıştır şeklinde olmaktadır ve işletmeler için uygun ve yeterli olmamaktadır.
  Ben 20 civarında risk değerlendirmesi yaptım ve hepsini de fine-kinney e göre yaptım.
  Market ,Gıda deposu , cafe , simit sarayı , tekstil vb. çoğu sektöre uymaktadır.

   
 13. erkanbey

  erkanbey TÜİSAG Üyesi

  Kurumsal yerlerin tamamı artık kinney istiyor, birkaç yerin risk analizini değiştirmek zorunda kaldım. Bende kendi kullandığım şablonu veriyorum. Sayıları girince renklendirmeyi risk sınıfını kendi belirliyor, ana başlıkları her sayfaya atıyor. A4 boyutundaki kağıtlara göre yatay ayarlandı. Umarım işinize yarar
   

  Ekli Dosyalar:

  Ali Yıldırım 61, may_, krkara ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 14. arzu_91

  arzu_91 TÜİSAG Üyesi


  ellerinize sağlık .yararlanıcamm :)

   
 15. fundasakal

  fundasakal TÜİSAG Üyesi

  termin süreleri ne kadar olmalı sizce   
 16. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Funda hanım anlayamadım? Biraz açık yazarsanız yardımcı olmak isteriz.

   
 17. Naci Ünsal

  Naci Ünsal TÜİSAG Üyesi

  Fine kinney kullanışlı ve daha verimli sonuçlar veren bir metod fakat bu metod hakkında ortada çok büyük bir bilgi kirliliği var herkes kendince doğru olduğua inandığı bir şekilde fie-kinney metodunu uyguluyor.csgb ın metal sektörü içi yapılmış risk analizinde frekans ve şiddeti kesilikle değiştirmiyor sadece olasılığı değiştiriyor.Bazı tecrübeli A sınıfı uzmanlar ise düzeleyici faaliyeti sadece olasılığı değiştirdiği öleyici faaliyetlerin ise hem frekans hemde olasılığı değiştireceğini söylüyor hangisi doğru olan

   
  Sevgi.isg bu yazıya teşekkür etti.
 18. münza

  münza TÜİSAG Üyesi

  Bende daha önce l tipi matris ile rd çalışmalarını yapıyordum. Şimdi kinney metoduna geçtim. Bundan sonra da kinney ile devam edeceğim. Ancak benim de kafam karıştı bu frekanstan dolayı.
  Bir örnekle vermek gerekirse. Ekranlı araçlarla çalışmalarda tehlikeye devamlı maruz kalınoyr. Frekans 10 diyelim. şiddetine de 15 diyelim. etti 150 . olasılığa daha gelmeden önemli risk sınıfına girdi. olasılığa 3 desem 450 yapıyor. Yani hemen yerine getirilmeli yada iş durdurulmalı. Diyelim ki önlem alındı olasılık 1 e düşürdük. Risk yine 150 olacak ve yıl içinde iyileştirilmeli diyecez.

  Yani riskler çok yüksek gib igeliyor bana. Yarın birgün müfettişler gelipte; sen bu risk analizini yapmışsın, bu kadar yüksek risklerle bu işletmeyi neden durdurmadın demezler mi bize. Bizler daha çok risk altına girmez miyiz bu şekilde ?

   
  Sevgi.isg bu yazıya teşekkür etti.
 19. Naci Ünsal

  Naci Ünsal TÜİSAG Üyesi

  Aynen ayrıca frekansı düşürmediğimiz sürece elde ettiğimiz değerler anlamsız geliyor banada ben o kadar proaktif önlem almışım döf açmışım ve bunun sonucu önleyici veya düzenleyici önlemler almışım ama frekans ve şiddet değişmediğinden değerler yüksek kalıyor ve Döf sonrası skor önemli risk çıkıyor.Bu yöntem biraz muallakta kalıyor tam olarak kimsede bişey diyemiyor bu yöntem için

   
  Sevgi.isg bu yazıya teşekkür etti.
 20. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Bakanlıkğın dökümanlarını verelim ...

  upload_2014-4-18_17-58-30.png


  upload_2014-4-18_17-56-56.png

  upload_2014-4-18_17-59-56.png

  upload_2014-4-18_18-0-30.png

  upload_2014-4-18_18-1-23.png
  upload_2014-4-18_18-2-22.png

   

  Ekli Dosyalar:

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica