Haber Faruk Çelik:'' Önce Can Mı Mal Mı? Türkiye Bunun Kararını Vermelidir

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında e-mine tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi  Çelik: İşi ucuza yaptırmak için kölelik yaptırıyorlar
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İstanbul'da yaşanan asansör kazası ve iş kazalarıyla ilgili çok önemli açıklamalar yaptı.
  Çelik "İş Sağlığı ve Güvenlik Sözleşmesi yapma zorunluluğu bulunan 680 bin çok tehlikeli iş yerlerinden 180 bini sözleşme yapmış, 500 bini yapmamış" diyerek tehlikenin boyutlarını gözler önüne serdi. Ayrıca Çelik 'Maliyet zorlaması var. Siz işi daha ucuza yaptırmak için insanları köleleştirerek bir uygulama içine girerseniz bu anlayış ister istemez güvenliği ikinci derecede bırakmaktadır' dedi.

  headlineBCVSUW2F.jpg

  İşte Çelik'in sözleri:
  "ÇOK TEHLİKELİ İŞYERLERİ..."

  "İş Sağlığı ve Güvenliği Sözleşmesi yapma zorunluluğu bulunan 680 bin tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinden 180 bini sözleşme yapmış, 500 bini henüz sözleşme yapmamış. Nereler bunlar, tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri?

  "TOKİ KAÇAMAZ AMA..."
  Bir yer, eğer tümden anahtar teslim, bir başkasına inşa için verilmişse sorumlu olan anahtar teslim o işi alandır. Yer sahibinin, arsa sahibinin burada bir kusuru söz konusu değil. Binayı TOKİ yapıyorsa sorumluluk TOKİ'nindir, orada bulundurması gereken teknik tüm elemanları orada bulundurmak durumunda, o sorumluluktan TOKİ kaçamaz ama eğer siz bunu anahtar teslim bir başkasına, arsa sahibi olarak vermişseniz, o sorumluluk onu alan ve yapan firmadadır.

  İSTANBUL'DAKİ ASANSÖR KAZASI
  Bizzat asansörden sorumlu olan insanlar, yetkililer var. Bizzat inşaatın teknik inşasından sorumlu görevliler var ve bunların ortasında bu olay meydana geliyor. Burada, şunu sormamız gerekiyor, önce can mı mal mı? Türkiye, bu kararı vermek durumundadır. Çağdaş ülke olacaksak 'can mı mal mı' noktasındaki kararımızı netleştirmemiz gerekiyor.

  "İNSANLARI KÖLELEŞTİREREK"
  Neden oluyor bu işler? Çok açık ve net bunu görüyoruz, üretim zorlaması var. Bunun yanında maliyet zorlaması var. Siz işi daha ucuza yaptırmak için taşeronluk sistemini acımasız bir şekilde kullanarak, insanları, çalışanları adeta köleleştirerek bir uygulama içerisine girerseniz, burada maliyetin getirdiği baskılardan dolayı, çok kazanma hırsıyla bütünleşen bu anlayış, ister istemez güvenliği ikinci derecede bırakmaktadır."

  SOMA'DA MÜFETTİŞLERE SORUŞTURMA İZNİ VERİLMEMESİ

  (Soma'daki madende faciadan önce teftiş yapan müfettişlere soruşturma izni verilmemesi) Müfettişlerin idari olarak orada bir kusuru varsa bunlar zaten soruşturuluyor. Ama geriye dönük 2009 yılına kadar teftiş yapan tüm müfettişlerin soruşturulmasıyla ilgili izin isteniyor. 2009, 2010, 2011 yılında kaza olmamış ki o müfettişlere madalya takmamız gerekiyor o zaman. Onlarla ilgili neden soruşturma yapıyoruz? Burada bir adres sıkıntısı var."

  [​IMG]


   
  Last edited: 12 Eylül 2014
 2. okan dasdemir

  okan dasdemir TÜİSAG Üyesi

  Mevzuat gereği kesmen gereken cezayı kesme sonra 500bin işyeri sözleşme yapmamış de. İlginç.

   
  Bekir38 bu yazıya teşekkür etti.
 3. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  sanırım bakan , işverene gönderme yapmış. kararı vermesi geren işverenden başka kim olabilir ki!

     

   
  Oğuzhan YAVUZ bu yazıya teşekkür etti.
 4. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Ne yazıkki bizde icraat olmaz. Mış gibi yaparız ve geçeriz. Ben zerre kadar bir şeyin düzeleceğine inanmıyorum. Çünkü biz toplum olarak sadece kötekten anlıyoruz. Lafla, kanunla, biz bir şey anlamayız. Ne zaman 500 olan müfettiş sayısını yaparlar 20000 ve gönderirler mevzuatı uygulamak üzere, o zaman bir şeyler değişir. Yoksa anlamayız, yok "fıtratımızda" yok.

   
  e-mine bu yazıya teşekkür etti.
 5. Bekir38

  Bekir38 TÜİSAG Üyesi

  sn. bakanın elinde liste var sanırım, 500 bin sözleşme yaptırmayan firma var diyor,,
  bu adreslere niçin tebligat falan gitmiyor, siz çıkardığınız kanunun arkasında durmazsanız, patronlardan buna uymasını beklemeyin bence,,,

  kar, fazla kazanç hırsı patronların gözünü bürümüş,,,,

     

   
  e-mine bu yazıya teşekkür etti.
 6. tuncay

  tuncay TÜİSAG Üyesi

  Önce sen karar ver can mı mal mı?Berbat bi yasa çıkar sonra konuş..bu ne lan böyle?

   
 7. omark

  omark TÜİSAG Üyesi

  Suç sende değil sayın bakan seni oraya oturtanda hatta onda değil size ***kesildi***
   
 8. tuncay

  tuncay TÜİSAG Üyesi

  a sınıfı SErtifikasını kiraya verenler de var arkadaşlar..bunları ne yapalım   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica