Müzik - Farid Farjad Istanbul'a Geliyor! | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Müzik Farid Farjad Istanbul'a Geliyor!

Konu, 'Müzik' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Farid Farjad İstanbul'a geliyor!
  80'nine Merdiven Dayamış Ünlü Keman Virtüözü Farid Farjad İstanbul'a geliyor.

  farif-farjad-istanbul-a-geliyor--4075828.Jpeg


  Dünyada ‘Kemanı Ağlatan Adam’ olarak tanınan ünlü keman virtüözü Farid Farjad, İstanbul’a geliyor. “35 yıldır gurbetteyim ülkemin suyunu, toprağını eski sokaklarını, doğum yerimi özledim” diyen Farjad, nağmelerindeki hüznü yaşadıklarına bağlıyor. Avea Sıradışı Müzik Konserleri kapsamında 28 Şubat’ta hayranlarıyla buluşacak olan Farjad, İstanbul’un ruhuna dokunacak.

  Dünyaca ünlü keman virtüözü Farid Farjad kendisine vatanını hatırlatan İstanbul’a geleceği için heyecanlı olduğunu ifade ediyor. 28 Şubat akşamı saat 20:30’da İstanbul Kongre Merkezi’nde müzikseverlerle buluşacak olan Farjad, Türkiye'yi ve Türk insanını çok sevdiğini ifade ederek;"Eğer bir gün bu dünyadan gidersem, burada gömülmek istiyorum. Kendimi bu topraklara, coğrafyaya daha yakın hissediyorum“ diyor.

  Ayrılık, Ağlayan Keman, Sarı Gelin, Şimdi Sana Dönmek Var Sevgili gibi eserleri ile Türk dinleyicilerine konserlerinde unutulmaz anlar yaşatan Farjad bu eserler ile hasret giderdiğini ifade ediyor.

  Hayattaki duruşunda sevgi ve saygıya çok önem verdiğini dile getiren Farjad, bunları da Türkiye'de bulduğunu belirterek, "Sadece kemanıma değil, bana da değer veren ve beni ben olduğum için seven insanları burada tanıdım" dedi.

  8 yaşından beri keman çalan Farid Farjad, 1966 yılında Tahran Müzik Konservatuarı’nda klasik müzik üzerine yüksek lisans yaptı. Daha sonra Tahran Senfoni Orkestrası’nda önemli görevler alan Farjad, Fars halk müziğinde çok derin bir birikime sahip oldu ve keman ile Klasik Batı Müziği üzerinde de çalışmalarda bulundu. Dünyada Kemanı ağlatan adam olarak tanınan Farid Farjad’ın Klasik Batı Müziği üzerindeki çalışmaları, Fars müziğinin gelişiminde büyük öneme sahip. Şu anda dünya üzerindeki en iyi keman virtüözlerinden biri olan Farid Farjad, "An Roozha I", "An Roozha II", "An Roozha III", "An Roozha IV", "An Roozha V" olmak üzere beş albümlük bir albüm serisi yayımladı. Sanatçının eserleri ayrıca, "Golha Orkestrası" adlı kolektif bir albümde de yer aldı.   
 2. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Çokkkkk güzelllll

   
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 3. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

  Beğenmenize sevindim. Bu ses büyülüyor beni...
  İstanbul 'da olanlar kaçırmasın derim.

     

   
 4. YalçınYıldıray

  YalçınYıldıray TÜİSAG Üyesi

  Süper...

   
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 5. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Bilet kalmamış :(

  Untitled.png

     

   
  Last edited by a moderator: 25 Şubat 2014
 6. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

  Üzüldüm :(
  Gerçekten kaçırılmaması gereken bir programdı!..

   
  akademi92 bu yazıya teşekkür etti.
 7. akademi92

  akademi92 TÜİSAG Üyesi

  HARİKAA BİR YORUMCU :)) İSTANBUL DA OLSAYDIM KESİN GİDERDİM...
   
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 8. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Bilet kalmamış :(   
  akademi92 bu yazıya teşekkür etti.
 9. akademi92

  akademi92 TÜİSAG Üyesi

  :( dünyanın en iyi keman virtüözlerinden birisi bilet kalmaması kötüymüş...

     

   
 10. meyman

  meyman TÜİSAG Üyesi

  bi dahaki bahara kaldı canlı performansı dinlemek:(   
 11. akademi92

  akademi92 TÜİSAG Üyesi

  inş.denk gelir de kaçırmayız. :)   
 12. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Biletler karaborsa olmuş. iki kişi 400 L. Bidahakini bekleyelim.

   
 13. akademi92

  akademi92 TÜİSAG Üyesi

  bencede mantıklı :)
   
 14. musty0786

  musty0786 TÜİSAG Üyesi

  dinlemeye değer.

   
  akademi92 bu yazıya teşekkür etti.
 15. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

  Giden oldu mu?

   
 16. Tırtıl

  Tırtıl TÜİSAG Üyesi

  o tarihlerde İstanbul'da değildim gidemedim

   
 17. Tırtıl

  Tırtıl TÜİSAG Üyesi

  ruhumun gıdası müziiiik

   
 18. akademi92

  akademi92 TÜİSAG Üyesi

  :( maalesef

   
 19. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

  Deniz Atakay, dünyada kemanı ağlatan adam olarak tanınmış Farid Farjad konserini anlatıyor.

  Deniz Atakay
  Kemanı ağlatan adam Farid Farjad

  Tam ‘’Sıra Dışı’’idi

  Kemanı ağlatan adam, merdivenleri doldurdu!

  Tanrım sadece şu günlerde değil,yıllardır yaşadığımız olaylar her mantıklı ve vizyonu olan insanı çıldırtığı gibi beni de çıldırma noktasına getirdi. Ciddi derecede sakinleşmeye ihtiyacım olduğunu düşünerek ve sabırla beklediğim seçimler öncesi güzel bir müzik ziyafeti dinlemek için kendimi İstanbul kongre merkezine attım.

  Lal'im de keman, hatta sanat yolunda yürümeye çalıştığından, dünyaca ünlü virtüöz Farid Farjad'ı dinlemeye beraber gittik.

  60 yıldır hüznün nağmelerini çalan ve "kemanı ağlatan adam" olarak tanınan ünlü virtüöz sadece bizi değil, sandalyeler dahil hatta bir çoğu merdivenlerde olmak üzere toplam üç bin üç yüz dinleyiciyi büyüledi!

  Bu kadar çok sayıda dinleyicinin olduğu bir konser, eşi benzeri rastlanmayacak bir durum olsa gerek. Çünkü bu tip dinletilerde sayı yedi yüzleri geçmezmiş. Bu durum da, bizlerin müziğe ve sahne sanatlarına düşkün olduğumuzu ve tabir yerinde ise, ‘’aç’’ olduğumuzu gösteriyor.

  Bildiğiniz gibi Farjad, Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri 5.yılı kapsamında geldi ve konserin teması da aslında kendisinin sanat hayatında 60. yılını kutlaması.

  Kökeninden ötürü çaldığı nağmeler bize çok yakın, çoğu da hüzünlü. Konserde "Ayrılık, Sarı Gelin ve Dom Dom Kurşunu " gibi eserleri de yorumlayarak hepimize unutulmaz hisler yaşattı.

  1020014_4f5d0d331ccd14a166f76780138f7a6c.jpg

  Farid Farjad 8 yaşından beri keman çalıyor. İran asıllı ve 1966 yılında Tahran Müzik Konservatuarı’nda klasik müzik üzerine yüksek lisans yapıyor. Daha sonra Tahran Senfoni Orkestrası’na katılıyor. Fars halk müziğinde çok derin bir birikime sahip olduktan sonra, kemanı ile Klasik Batı Müziği üzerinde de çalışmalar yapıyor.

  Dünyada Kemanı ağlatan adam olarak tanınmış çünkü sürekli yaşadığı ve yaşattığı bir hüzün var. Sebebi de kendi ifadesi ile otuz beş yıldır gurbette oluşu ve ülkesinin suyunu, toprağını eski sokaklarını, doğum yerini özlemesi. Ama gelin görün ki, Türkiye'yi ve Türkleri çok seviyor. Röportajlarında belki okumuşsunuzdur, yeni albümünü burada çıkartmayı bırakın, adamcağız son nefesini bile ülkemizde vermek istiyormuş, sadece kemanını değil, kendisine değer veren ve seven insanları burada tanımış.

  Doğrudur, biz tanımadan severiz, hayran oluruz. Ben de seviyorum çünkü naçizane yazdığım oyunda bile bazı pasajlar O'nun eserlerinden seçildi. Keman pek çok kişide olduğu gibi her zaman duygulu ve bende de çok özel bir yere sahip. Bakalım bizim kız kemanı ağlatacak mı? lakin ben çalarsam onların ağlayacağı kesin :)

  Şaka bir yana, o anlar müthişti, hakikaten sıra dışı ve muhteşemdi. Sağolasın Avea :) Ne olursa olsun böyle organizasyonları pek de kaçırmadığımı söyleyebilirim, ama dileğim sadece imkanı olanların değil herkesin izleme ve dinleme şansına sahip olabilmesi. Çünkü hem şarj hem de deşarj olduğun anlar ...

  Güzel ülkemin güzel insanları, kısıtlamalar da gelse yasaklar da gelse, sanatı seviyor, sanatçıyı seviyor ve destekliyor. Desteklemeli de, çünkü içimizde dünyaca ünlü olma yolunda ilerleyen inanılmaz değerli ve yetenekli nice gençlerimiz var. Size örnek olarak sadece bir isim veriyorum:

  Beste Tıknaz Modiri

  7 yaşından beri keman çalıyor, İstanbul Üniversitesi'nde Doçent. Borusan istanbul Filarmoni Orkestrası viyola Grup şefi ve aynı zamanda New Hempshire'da her sene düzenlenen "Apple Hill Center for Chamber Music" kampının sanıyorum tek Türk keman öğretmeni. Harika bir müzik eğitim kampı ve program adı " Playing for Peace".

  Evet kesinlikle sanatı seviyoruz, önünü açmak istiyoruz, biz bu yolu kapatanları sevmiyoruz. Bir de hayatımıza engel olanları, karışanları...


  Kaynak: http://www.hthayat.com/yazarlar/deniz-atakay/1020014-kemani-aglatan-adam-farid-farjad

   
  akademi92 ve YalçınYıldıray bu yazıya teşekkür etti.
 20. Mehmet ERCAN

  Mehmet ERCAN TÜİSAG Üyesi

  İstanbulda yaşamak bir ayrıcalık.Malesef her etkinliğe katılamıyoruz.

   

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica