Haber Fabrika Yangını Devam Ediyor - Gaziantep

Konu, 'Yangın Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Fabrika Yangını Devam Ediyor

  1.jpg

  Gaziantep 4. Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Özkaplan halı fabrikasının depo bölümünde öğle saatlerinde çıkan yangın 9 saattir devam ediyor. Yer yer patlamaların meydana geldiği fabrikaya 6 ayrı noktadan müdahale sürüyor.

  2.jpg

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Organize Sanayi Bölgesi itfaiyesi, Kahramanmaraş itfaiyesi, Orman İşletme Müdürlüğü itfaiyesi, Gaziantep Havalimanı itfaiyesinin katıldığı söndürme çalışmaları 6 ayrı noktada kesintisiz devam ediyor. Gaziantep'te bulunan ilçe belediyelerine ait su tankerleri de olay yerinde çalışan itfaiye araçlarına su taşıyor. İtfaiye ekipleri iş makineleriyle alevlere müdahale etmeye çalışıyor. Öğle saatlerinde başlayan ve gece geç saatlere kadar devam eden yangın sırasında yer yer büyük ve küçük ölçekli patlamalar da meydana geliyor. Yangının sabah saatlerine kadar sürmesi bekleniyor.

  3.jpg

  Öte yandan, itfaiye ekipleri özellikle fabrikada poliüretan malzeme bulunmasından dolayı söndürülmesi güçleşen yangının çevredeki diğer fabrikalara sıçramaması için büyük çaba sarf etti. Yanan fabrikaya yakın olan iki fabrikada çalışmalar durdurularak tahliye edildi.

  4.jpg

  Bu arada, olay yerinde hazır bekletilen sağlık ekipleri, söndürme çalışmaları sırasında dumandan etkilenen itfaiye erlerine oksijen vererek müdahale ediyor.

  5.jpg

  Kaynak: IHA


   
 2. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

  Komşu fabrikamız bizim, resmen bir fabrika yandı ve bir sürü ailenin ocağı da yandı. Orada çalışan bir sürü insan ve aileleri mağdur durumda. Çok acı bir durum. Allah yardımcıları olsun. Elektrik diyorlar sebebine ama söndükten sona detaylı şekilde incelenir zaten. Allah kimsenin başına vermesin böyle bir durumu.

   
  Serçin YAPRAK bu yazıya teşekkür etti.
 3. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

  Gaziantep'teki Yangının Hasarı Tahmini 50 Milyon Dolar

  2.jpg

  GAZİANTEP 4'üncü Organize Sanayi Bölgesi'nde 70 bin metrekare alan üzerinde kurulu Öz Kaplan halı fabrikasında dün saat 15.00 sıralarında başlayan yangın 4 ilden gelen ekiplerin karadan ve havadan müdahalesiyle 19 saatin ardından söndürüldü. Halen soğutma çalışmalarının sürdüğü fabrikada yangının oluşturduğu maddi hasarın ise tahmini olarak 50 milyon dolar olduğu ifade edildi.

  1.jpg

  Abidin Kaplan'a ait olan ve yılda 4 milyon metrekare halı üretim ve ihracatı yapılan 600 işçinin çalıştığı Özkaplan Hali Fabrikası'nın depo bölümünde dün saat 15.00 sıralarında yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede etkili olan ve tüm fabrikayı saran alevlere Gaziantep'in yanı sıra Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Adıyaman'dan gelen itfaiye ekipleri müdahale etti. Çevredeki fabrikaların boşaltıldığı yangına ayrıca Adana ve Kahramanmaraş'tan gelen yangın söndürme uçak ve helikopterleriyle de müdahale edildi.

  12 saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alınabilen yangın, onlarca ekibin çalışmasıyla başladıktan 19 saat sonra sabah saat 10.00 sıralarında söndürülebildi.

  3.jpg

  TAHMİNİ ZARAR 50 MİLYON DOLAR

  Yangında can kaybının yaşanmaması herkesi sevindirirken halen soğutma çalışmalarının sürdüğü fabrikada oluşan hasarın ise 50 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. 600 işçinin çalıştığı ve küle dönen Öz Kaplan Halı fabrikasında yangının çıkış sebebinin ise yapılacak incelemelerden sonra ortaya çıkacağı ifade edildi.

  FATMA ŞAHİN: ÇEVREYE YAYILMAMASI BÜYÜK ŞANS

  Dünden itibaren olay yerine gelen ve itfaiye ekiplerinin çalışmasını yakından takip eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bugün de beraberinde Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cahit Nakıboğlu, İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan ve sanayiciler ile birlikte yangın bölgesine gelerek son duruma ilişkin bilgiler aldı. İtfaiye ekiplerinin yoğun gayret gösterdiğini ve ortaya konan çabayla yangının çevredeki diğer fabrikalara sıçramasının önlendiğini anlatan Fatma Şahin, "İtfaiye ekiplerimiz dün ihbar geldikten sonra kısa sürede olay yerine intikal ederek yangına müdahale etmeye başladı. Öncelikli hedefimiz yangının çevredeki fabrikalara sıçramaması idi. Alınan tedbirlerle yangın kendi bölgesinde tutuldu" dedi.

  4.jpg

  Yangın sonrası fabrikada oluşan hasarın hazırlanacak raporların ardından belirleneceğini de dile getiren Şahin, "Fabrikamız zaten sigortalı. Yangını tamamen söndürdükten sonra hazırlanacak ekspertiz raporuyla maddi zarar net olarak ortaya çıkacaktır" diye konuştu.

  Kaynak: DHA

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica