Soru : Faal Fabrikada İnşaat İşçileri İsg Durumu Hakkında?

ozgurunuvar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba arkadaşlar. Aslında durumu nasıl açıklayacağım bilemiyorum. Aktif olarak çalışan bir üretim fabrikasında iş güvenliği uzmanı olarak çalışmaktayım. her an yeni bir sıkıntı ile karşılaşmamak içten bile değil. Fabrika yanına ek bir bina inşaatı devam ediyor. ilk işe başladığımda çalışanların taşeron inşaat firması olduğunu söylemişlerdi. Fakat yeni öğrendiğime göre bu inşaat işinde çalışanlar herhangi bir firmaya bağlı değiller. kendi hesabına çalışana inşaat işçileriymiş. asıl sorun burada başlıyor. inşaatta çalışan işçilerin sigortaları bakmakta olduğum fabrika üzerine yapılmış yani normal fabrika çalışanı olarak gözükmektedir. Ne bir eğitim nede sağlık kontrolü bulunmakta hiçbiri yok. benim bu konuda isg anlamında nasıl bir aksiyon almama gerekmektedir? çünkü ben C sınıfı uzmanım ve inşaat işi Çok tehlikeli olduğu için ben bakamıyorum. bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.

HALİL İBRAHİM BÖCEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
İnşaat işleri için fabrikanın sicilinin altına Alt işverenlik sicili açılması gerekir İnşaat işinde çalışanlar bu sicil üzerinde sigortalı olmalılarıdır. Diğer evraklar Risk analizi, acil durum eylem plan, Çalışan eğitimleri sağlık raporları çok tehlikeli sınıf üzerinden değerlendirilip yapılmalı, Uzman b sınıfı yada A sınıfı olması hekim ataması yapılmalı ve Sicil numarasında çalışan sayısı 10 ve üzerindeyse DSP ataması yapılmalıdır.

İyi çalışmalar, kazasız günler dilerim.
Saygılarımla.

ozgurunuvar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
İnşaat işleri için fabrikanın sicilinin altına Alt işverenlik sicili açılması gerekir İnşaat işinde çalışanlar bu sicil üzerinde sigortalı olmalılarıdır. Diğer evraklar Risk analizi, acil durum eylem plan, Çalışan eğitimleri sağlık raporları çok tehlikeli sınıf üzerinden değerlendirilip yapılmalı, Uzman b sınıfı yada A sınıfı olması hekim ataması yapılmalı ve Sicil numarasında çalışan sayısı 10 ve üzerindeyse DSP ataması yapılmalıdır.

Saygılarımla.

Teşekkürler, bu söylediklerinizi bende işverene ilettim, fakat işveren mantığı ile bir şey olmaz modundalar. haliyle bu durum beni sıkıntıya sokmaktadır olası bir iş kazasında. asıl öğrenmek istediğim inşaat işçilerini normal fabrika çalışanı gibi göstermiş ve bundan da vazgeçmeyecekler gibi. bu durumda beni sıkıntıya sokmayacak şekilde Tespit ve öneri defterine neler yazabilirim.
HALİL İBRAHİM BÖCEK sizin yazdığını şekilde Tespit Öneri Defterine yazmam yeterli olurmu?

HALİL İBRAHİM BÖCEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Teşekkürler, bu söylediklerinizi bende işverene ilettim, fakat işveren mantığı ile bir şey olmaz modundalar. haliyle bu durum beni sıkıntıya sokmaktadır olası bir iş kazasında. asıl öğrenmek istediğim inşaat işçilerini normal fabrika çalışanı gibi göstermiş ve bundan da vazgeçmeyecekler gibi. bu durumda beni sıkıntıya sokmayacak şekilde Tespit ve öneri defterine neler yazabilirim.
HALİL İBRAHİM BÖCEK sizin yazdığını şekilde Tespit Öneri Defterine yazmam yeterli olurmu

İnşaat için ayrı bir sicil açılması gerektiği inşaatta çalışanların bu sicil altında sigortalı olarak gösterilmesi gerektiğinini ve diğer yasal zorunlulukların inşaat ve Çok tehlikeli sınıfta olması gerektiği gibi yazman yeterli olacaktır kanaatimce. Eklemek istediğin farklı durumlar varsa ekleye bilirsin ama ayrı bir sicil açmaları iyi olacaktır yoksa işletme ruhsatı vb başvurularda problem yaşayacaklardır, İSG dışında iş bitirme ve işletme ruhsatı başvurularında cezi mueyyede ile karşılaşabilir işveren.

Saygılarımla.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.