Etkin Rehberlik Ve Denetim Yoluyda Kayıtlı İstihdamın Teşviki Iı Projesi

Xzenon

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
26 Şub 2012
Mesajlar
937
Tepki puanı
5,509
Meslek
Uzman (B)
Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyda Kayıtlı İstihdamın Teşviki II Projesi

Kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında yürütülen birçok çalışma olup, bunlardan bir tanesi de “Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki II (KİTUP II) Projesidir. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve faydalanıcısı kurumumuz olan KİTUP II projesi üç ana bileşenden oluşmaktadır.
- Mal Alımı Bileşeni
- Hibe Bileşeni
- Teknik Destek Bileşeni

MAL ALIM BİLEŞENİ
Projenin mal alımı bileşeni kapsamında, nüfusu 750.000’den fazla olan 29 ildeki il müdürlüğüne, Sigorta Primleri Genel Müdürlüğüne, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı ile Rehberlik ve Teftiş Grup Başkanlıklarının kullanımına sunulmak üzere 35 adet kombi van tipi araç alınmıştır. Araçlar mobil ofis olarak tasarlanıp, içerisinde dizüstü bilgisayar, yazıcı ve tarayıcı barındırmaktadır. Ayrıca müfettiş ve denetmenlerin kullanımı için 24 ay internet bağlantısı olan 2.000 adet tablet bilgisayar alınmış ve dağıtımı gerçekleştirilmiştir.


HİBE BİLEŞENİ
Projenin hibe bileşeni kapsamında, STK ve ilgili yerel kurumların hazırlamış olduğu proje taslakları için 100.000-350.000 Avro arasında değişen miktarlarda hibe sağlanacaktır. Sağlanacak toplam hibe tutarı ise 10.400.000 Avro olarak belirlenmiştir.

HİZMET ALIM BİLEŞENİ (TEKNİK DESTEK BİLEŞENİ)

KİTUP II hizmet bileşeni faaliyetleri 16.09.2014 tarihinde gerçekleştirilen açılış toplantısı ile uygulanmaya başlanmış olup, 06/10/2016 tarihinde sonlandırılmıştır. Teknik Destek Bileşeni kapsamında yapılan tüm faaliyetler şunlardır.

•Sektörel Rehberlerin Hazırlanmıştır
36 Sektöre ilişkin sektörlere özel rehberler hazırlanmıştır. Her bir sektör kılavuzundan 1.000 kopya basılmış olup tüm ülkeye dağıtımı sağlanmıştır.

•Risk Değerlendirmesi Kılavuzu Hazırlanmıştır
Risk analizi çalışmalarını desteklemek üzere kılavuz hazırlanmış ve bunun için ayrıca 30 çalışana eğitim verişmiştir.

•Bölgesel Analizler Yapılmıştır
Kayıt dışı istihdamın yapısal ve sektörel yapısına odaklanmak için 10 bölgesel analiz yapılmıştır. Analiz yapılacak sektörler/gruplar: tarım, inşaat, tekstil, turizm, tarım, ev eksenli çalışanlar, sağlık çalışanları, avukatlardır.

•Akademik Danışma Kurulu Oluşturulmuştur
Bürokratlar, akademisyenler, kamu kurum temsilcileri, sosyal tarafların temsilcilerinden oluşan Akademik Danışma Kurulu kurulmuştur. Bu kurul üç konuda (Tarım sektöründe kayıt dışılık, inşaat sektöründe kayıt dışılık ve eksik bildirim) rapor hazırlamıştır.

•Farklı Gruplara Eğitimler Verilmiştir
200 Müfettiş (Toplu), 4 Gün
100 Sosyal Güvenlik Uzmanı (Toplu), 4 Gün
450 Sosyal Güvenlik Denetmeni (Toplu), 4 Gün
600 Sosyal Güvenlik Denetmeni Ve Diğer Kurum Denetim Elemanları (20 Faklı İlde), 4 Gün
300 KADİM servis personeli ve ilgili diğer kurumların personeli (15 Faklı İlde), 4 Gün
75 Personel (Proje Döngüsü Konusunda), 4 gün

•Çalışma Ziyaretleri Gerçekleştirilmiştir
İspanya, Fransa, Avusturya, Belçika, İtalya ülkelerine çalışma ziyaretleri gerçekleştirilmiştir.

•Spesifik Gruplara Özel Farkındalık Artırma Faaliyetleri Gerçekleştirilmiştir

-Açılış ve kapanış töreni ve liderler için farkındalık artırma faaliyeti gerçekleştirilmiştir.

-Hazırlanacak olan kamu spotlarına taslak senaryolar hazırlanması için İletişim Fakültelerinde okuyan öğrencilere yönelik 5 günlük “Sosyal Güvenlik ve Medya Atölyesi” Çalıştayı yapılmıştır. Bu kapsamda hazırlanan örneklerden; 2 tane kamu spotu, 2 tane sinema spotu, 2 bant reklam, 2 radyo spotu hazırlanmıştır.

-İlkokul çağındaki öğrencilere yönelik 30 ilde 40 etkinlik gerçekleştirilmiş ve sosyal güvenlik otobüsü, kit ve kiti kıyafetiyle iki eğitim görevlisi sosyal güvenliğin önemini çocuklara anlatmıştır. Bu faaliyet için ayrıca web tabanlı bir oyun 6 adet hikâye kitabı ve 6 adet çizgi film dağıtılmıştır.

-30 ilde 60 meslek lisesinde okuyan öğrencilere yönelik bulunduğu ildeki başarılı iş adamlarının katılımı sağlanarak öğrencilere gelecek planlaması konusunda bilgi vermesi sağlanmakta ve “Save tuşu Ne İşe Yarar” adlı tek kişilik tiyatro gösterisiyle kayıtlı çalışmanın önemi konusunda bilgiler verilmiştir.

-30 farkı şehirde üniversite öğrencilerine yönelik “Geleceğimi Nasıl Planlarım” konulu sosyal güvenliğin öneminden bahseden farkındalık artırma faaliyetleri gerçekleştirilmiştir.

-İstanbul’da yapımcılar ve senaryo yazarlarının, diğeri köşe yazarları ve ekonomi yazarlarının olduğu toplantı gerçekleştirilmiş ve bu kişilerden kayıtlı istihdamın önemine dikkat çekmeleri istenmiştir.

-Muhtar ve imamlara yönelik 50 katılımcının olacağı 30 ilde farkındalık artırma faaliyeti yapılmıştır.

-Yine 30 farklı şehirde yerel medya temsilcilerinin olduğu 1,5-2 saatlik toplantı gerçekleştirilmiştir. Toplantılarda kayıtlı istihdamın olumlu tarafları, bireyler üzerindeki etkileri ve mahrum kalınan haklar konusunda sunumlar yapılarak bilgilendirme yapılış ve bilgi alışverişinde bulunulmuştur.

-İşverenlere, vatandaşlara yönelik görsel efektler ve seslendirmenin olduğu üç farklı eğitim modülü hazırlanmıştır.

-Çocuklara yönelik www.kitvekiti.com adı ile bir web sitesi oluşturulmuş, sitede sosyal güvenlikle ilgili videolara, kitaplara ve çizgi filmlere yer verilmiştir.

-Facebook, tweeter gibi sosyal medyada proje faaliyetleri paylaşılmıştır.

Projeye ilişkin detayları ve faaliyet planlarını;

www.facebook.com/kitupII
twitter.com/kitup_II
instagram.com/kitup_ll
www.kit-up.net/
www.kitvekiti.com


adreslerinden takip edebilirsiniz.

UYARI : Bu bilgiler sgk.gov.tr adresinden alınmıştır. Olası kanun değişikliklerine karşı SGK'nın sitesinden bu bilgilerin güncelliğinin kontrolünün yapılması önerilir.
 
Numeko Safety İş Güvenliği Ekipmanları
Üst

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.