Esnafın Bireysel Uzmanla Yada Osgb Ile Çalışması Yönünden Avantaj Ve Dezavantajları Nelerdir

Sezer Kurgun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
sanayi esnafı genelde 1-2 çalışanı olan tehlikeli yerler.buralarda isg hizmetiyle ilgili düşünceniz nedir.sizce nasıl bir yol izlenmeli.karşılıklı fikrimiz olsun
ben bireysel uzmanlardan yanayım yani bence esnaf kendi yaptığı işle alakalı bilgisi olan uzmanla anlaşsın hem ona rehberlik etsin isterim çünkü osgbler aracı artı para kazanıyorlar bence esnafa yük işine meraklı bir uzman bence osgb den çok daha iyi ama şu anki durum esnafı osgb nin kuçağına atıyor onlarda açımasız davranıyorlar

Sezer Kurgun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
örneğin bir kuaför yada oto sanatkarı bir osgb ye gidecek farzedin ki en yüksek çalışandan hesap yapalım 9 tane çalışanı olsun 72 dakka yapar yani ayda yuvarlak olarak 1,5 saat osgb nin onun gibi bir sürü müşterisi olacak hangi birine tam rehberlik yapar ki osgb oysa onun yerine bireysel uzman bence daha iyi rehberlik yapabilir onunla daha çok ilgilenir vs osgb ler bu işe ticari olarak yaklaşıyor şunuda merak ediyorum aldıkları para karşılığında ne hizmet sunuyorlar bunu araştırıyom esnafın anlaştığı osgblerin hazırladıkları dosyalara bakmaya çalışıyorum

uzman

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
bence en iyisi hem işveren hemde isg ci ve hekim için
sezer bey bende hep osgb ler karşısında dik duruş sağlamaya çalışıyorum.kazandığım parayı osgb ile paylaşacağıma esnafa destek olma taraftarıyım.

Sezer Kurgun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
osgb de çalışan biri bana bireysel uzmana göre avantajlarını yazabilir mi esnaf için

Sezer Kurgun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
sezer bey bende hep osgb ler karşısında dik duruş sağlamaya çalışıyorum.kazandığım parayı osgb ile paylaşacağıma esnafa destek olma taraftarıyım.
ben bireysellerin esnafa daha çok katkı sağlayacağını onlara sektörü hakkında daha iyi rehberlik yapacağını meraklı bir uzmanın onlara verimli bir iş ortamı sağlayacağını düşünüyorum onlara işlerin dede yol gösterebilirler böylece işverenlerde uzmana verdiği parayı çok önemsemeyecektir uzmanın onlara birşeyler kattığını görünce

emrozgr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
ben bireysellerin esnafa daha çok katkı sağlayacağını onlara sektörü hakkında daha iyi rehberlik yapacağını meraklı bir uzmanın onlara verimli bir iş ortamı sağlayacağını düşünüyorum onlara işlerin dede yol gösterebilirler böylece işverenlerde uzmana verdiği parayı çok önemsemeyecektir uzmanın onlara birşeyler kattığını görünce

Sezer bey yazdıklarınıza aynen katılıyorum. Ama işin hekim ve sağlık personeli kısmı belimi büküyor. Hekim ve sağlık personeli için sağlık merkezlerinden faydalanılabilse harika olacak. Ama olmuyor OSGB olması gerekiyor. OSGB olunca sadece hekim ve sağlık personeli değil uzmanıda sağlamak istiyor...

uzman

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Sezer bey yazdıklarınıza aynen katılıyorum. Ama işin hekim ve sağlık personeli kısmı belimi büküyor. Hekim ve sağlık personeli için sağlık merkezlerinden faydalanılabilse harika olacak. Ama olmuyor OSGB olması gerekiyor. OSGB olunca sadece hekim ve sağlık personeli değil uzmanıda sağlamak istiyor...
arkadaşlar sistemi anlamakta mı zorluk çekiyoruz.hangi osgb ye gitsen sana hekim verir.sen topu sözleşme yapabilirsen neden olmasın.

sedat kızılırmak

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
osgb de çalışan biri bana bireysel uzmana göre avantajlarını yazabilir mi esnaf için
mrb bu bireysel çalışma nasıl oluyor acaba ben bireysel olarak örneğin birkaç inşaat veya çeşitli yerlerde ayrı ayrı sözleşme yapabilirmiyim bir de işyeri hekimi ve sağlık personeli hastanede çalışan doktorlardan olabilirmi ayrıntılı
cevaplarsanız sevinirim

mfk321

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
mrb bu bireysel çalışma nasıl oluyor acaba ben bireysel olarak örneğin birkaç inşaat veya çeşitli yerlerde ayrı ayrı sözleşme yapabilirmiyim bir de işyeri hekimi ve sağlık personeli hastanede çalışan doktorlardan olabilirmi ayrıntılı
cevaplarsanız sevinirim
ayrı ayrı saat hesabı ile yapabilirsin.
forumları bir baştan aşağı oku.
birçok sorun uzun uzadıya cevaplanmıştır.
aile hekimleri yeni yasa ile işyeri hek sertifikası varsa mesai saati dışında aylık 30 saat hizmet verebilir.

mfk321

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
esnafta uzman da bakanlıkta ne yapacağını tam olarak bilmiyor.
bu işte kervan biraz yolda düzelecek.
bir an önce kervana katılmak gerekli.

didem27

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
anladım peki ben işimin dışında isg işi yapsam 20+37 saatmi çalışabilirim
Sezer bey benim anladığım şudur. İsg hizmeti verdiğiniz bir işiniz şu anda yok sadece normal çalışan olarak sigortanız yatıyor. isg katipe girerseniz eğer aylık hizmet süreniz 180+37 saat olarak çıkacaktır. Yani 217 saat hizmet verebilirsiniz değil 20+37. Benim bir ara ayda 120 gün sigortam yattı normal çalışan olarak. İsg katipte o dönemde sözleşme yaptım müsait olan çalışma saatim 217 saat çıktı toplamda. Ben bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Çalışma bakanlığı sizin yatan sigorta priminize bakmaz çalışma sürenize bakar. Sgk sizin priminize bakar onlarda ne kadar çok priminiz yatar ise o kadar memnun olur ve sıkıntı çıkartmaz. Uzman arkadaşlarımında görüşlerini almak isterim tabi. Ama benim bildiğim bu. Bende tam zamanlı bir iş yerinde çalışıyorum isg katipteki hizmet sürem müsait.

didem27

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
OSGB Sahiplerine kolay kolay bir şey olmaz. OSGB ler tüzel kişilikler en kötü ihtimalle şirketi kapatıp yok olurlar sahipleri olan şahıslar etkilenmez.

OSGB uzmanları dışa görevlendirme yapar İsg katipten sizi firmalara atarlar. Sizin sorumluluk olarak firma bünyesinde Sgk lı uzman olmanız yada osgb tarafından atanmış uzman olmamız hiç bir şeyi değiştirmez. Her iki durumda da sorumluluk sizde.

OSGB ler sizin arkanızda durup destek olmalıdır tabi ki çünkü iş yerinde uzmanın ihmalinden ötürü yaşanacak ölümlü ya da yaralanmalı bir kazada, uzman maddi ve manevi zarara uğrayacağı gibi ilgili OSGB de geçici veya tamamen kapanma tehlikesiyle karşı karşıya... Ama her türlü hukuki işlem orada ataması yapılmış uzmanındır.
Benim çok merak ettiğim bir noktaya değinmişsiniz. isg katipte sözleşme yaparken orada içe görevlendirme diye otomatik çıkan bir yer var ki değiştiremiyorsunuz. Sanırım Osgb üzerinden isg katipe girilmediği için içe görevlendirme olarak çıkıyor. Demek Osgb lerde dışa görevlendirme otomatik çıkıyor ve söylediklerinize katılıyorum. Yoksa Osgb ler neden bu kadar rahat tecrübesiz İsg uzmanı atamalarını yapıyorlar her yere.Teşekkür ederim
İyi çalışmalar dilerim.

Sezer Kurgun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Sezer bey benim anladığım şudur. İsg hizmeti verdiğiniz bir işiniz şu anda yok sadece normal çalışan olarak sigortanız yatıyor. isg katipe girerseniz eğer aylık hizmet süreniz 180+37 saat olarak çıkacaktır. Yani 217 saat hizmet verebilirsiniz değil 20+37. Benim bir ara ayda 120 gün sigortam yattı normal çalışan olarak. İsg katipte o dönemde sözleşme yaptım müsait olan çalışma saatim 217 saat çıktı toplamda. Ben bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Çalışma bakanlığı sizin yatan sigorta priminize bakmaz çalışma sürenize bakar. Sgk sizin priminize bakar onlarda ne kadar çok priminiz yatar ise o kadar memnun olur ve sıkıntı çıkartmaz. Uzman arkadaşlarımında görüşlerini almak isterim tabi. Ama benim bildiğim bu. Bende tam zamanlı bir iş yerinde çalışıyorum isg katipteki hizmet sürem müsait.
güzelmiş o aman her hangi bir yerde tam süreli çalışsan dahi isg katipte hala 217 saat çalışabilirsin görünmesi sanırım bu isg katipteki bir açık yakında bu açığı kapatırlar :)

vahit kurtulus

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
çok yararlı konuşmalar gerçekleşmiş başlığı yukarı taşımak gerekliliğini hissettim :) saygılar

nautica33

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
İş güvenliği uzmanı ikamet ettiği il ve komşu illere i hizmet verebiliyor sadece yoksa tüm illere hizmet verebilir mi? Örneğin mersindeki bir igu izmirdeki bir işyerine hizmet verebilir mi?

Sezer Kurgun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
ben o şartın osgb için geçerli olduğunu biliyorum bireysel uzmanda komşu il şartı yok diye biliyorum

Hakan BARTIN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Küçük İşletmeler OSGB' leri tercih eder diye düşünüyorum. OSGB, uzman ve hekim için 200-300 TL gibi bir fatura keser, işletmede bunu öder. Bireyselde ise uzmanı ve hekimi hizmet süresi kadar SGK' lı yapmak / SGK ödemek / vergi ödemek ve en önemlisi bunu takip etmek istemezler. (Ben bireysel çalışıyorum)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.