Haber - Eskişehir Makina Mühendisleri Odası'dan Iş Sağlığı Açıklaması - Eskişehir | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Eskişehir Makina Mühendisleri Odası'dan Iş Sağlığı Açıklaması - Eskişehir

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Eskişehir Makine Mühendisleri Odası'dan İş Sağlığı Açıklaması

  1.jpg

  Eskişehir Makine Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Hakan Ünal, iş cinayetlerinin ülkede kanayan bir yara olduğunu belirterek yönetenlerin bu konuya gerekli özeni göstermeleri yönünde uyarmak ve katkı sağlamak istediklerini belirtti.

  Odanın, İş Sağlığı ve Güvenliği Komisyonu üyelerinin katıldığı basın toplantısında, ülkede iş kazalarının durmak bilmediğini vurgulayan MMO Şube Başkanı Hakan Ünal, 2013 yılı iş kazaları istatistiklerinin de yine iç açıcı olmadığını belirtti. Ünal, "2012 yılında 745 ölümlü iş kazası meydana gelirken, 2013 yılında bin 235 çalışanın yaşamını yitirdiği belirtilmektedir. Ölüm olaylarının detaylarına baktığımızda, 103 kadının, 59 çocuğun, 22 göçmenin, bin 132 erkek çalışanın 2013 yılında yitirdiğini görüyoruz” dedi.

  İş kazaları sıralamasında Avrupa’da birinci, dünyada ise üçünü sırada yer aldığımızı vurgulayan Eskişehir Makina Mühendisleri Odası Başkanı Hakan Ünal, “İş kazalarını azaltmak için yasaları çıkarmak mutlaka gereklidir. Fakat burada önemli olan bu yasaların uygulanmasıdır. Devlet denetim görevini yapmıyor ise bu yasaların bir anlamı olmayacak, sahada iş güvenliğine yönelik gerekli önlemler yine alınmayacak ve iş kazalarının gerçekleşmesi sürüp gidecektir. Meslek hastalıkları konusu ise tam muammadır” diye konuştu.

  Ünal, gerek meslek hastalıklarının önüne geçmek, gerek ise iş kazalarını azaltarak, sıfıra doğru yaklaştırmanın yolunu şöyle açıkladı: “Devlet mutlaka çıkarılan yasalar çerçevesinde denetim görevini yerine getirilmelidir. İş yasası istisnasız tüm çalışanları, iş yeri sigorta sicil numarası altında bulunan kim var ise kapsamalıdır. SGK’sız çalışma sıfırlanmalıdır. Bunun yolu denetimlerdir. Taşeronlaşmanın mutlaka önüne geçilmelidir. Daha hala çocuklarımızı ağır koşullarda çalıştırıyoruz ve iş kazalarıyla ölümlerine neden oluyoruz. Çocukların çalıştırılmalarının mutlaka önüne geçilmeli. İş kazaları ve meslek hastalıkları kayıt sistemi gözden geçirilmeli ve gerçek veriler ortaya çıkarılmalıdır. Çıkarılan yasalar ile işverenlerin sorumluluklarını, iş güvenliği uzmanlarının üzerine yıkılması mutlaka önlenmeli ve yasalarda gerekli düzenlemeler revize edilmelidir. Çalışma koşulları iyileştirilerek, sağlıklı ve güvenli çalışma koşulları oluşturulmalıdır."

  Kaynak: IHA   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica