İş Kazası : Esenyurt'taki Korkunç Kazanın Görüntüleri Ortaya Çıktı!

Genco

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

İstanbul Esenyurt'ta geçtiğimiz Cumartesi günü yaşanan korkunç kazanın görüntüleri ortaya çıktı. Bir fabrikanın çatısında yapılan izolasyon çalışması sırasında vincin devrilmesi sonucu çatı kenarında asılı kalan işçi 1.5 dakika dayanabildi ve 4 katlı binanın çatısından düşerek hayatını kaybetti.
Olay, Esenyurt'ta geçen Cumartesi günü öğle saatlerinde meydana geldi. Fabrikanın çatısında yapılacak izolasyon çalışması için yetkililer vinç kiraladı. Fabrikanın arkasına yokuş aşağı park edilen vincin sepetine çıkan bir işçi çalışmaya başladı. Bir süre sonra vinç devrildi. Vincin devrilmeye başlamasıyla birlikte sepetteki Hasan Ulus (33) çatının kenarına tutundu.

Vinçteki diğer görevli ise, kendi imkanlarıyla aracın içinden çıkmayı başardı. Yaklaşık 1,5 dakika tutunduğu çatı kenarında asılı kalan Ulus, daha fazla dayanamadı. 4 katlı fabrikanın çatısından düşen işçi, ağır yaralandı. İşçi, ihbar üzerine olay yerine gelen ambulansla yakındaki bir özel hastaneye kaldırıldı. Hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen Hakan Ulus, hayatını kaybetti. Diğer işçinin ise durumun iyi olduğu öğrenildi. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.
Evli ve 3 çocuk babası Hasan Ulus'un cenazesi memleketi Ağrı'ya götürüldü.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/esenyurttaki-korkunc-kazanin-goruntuleri-ortaya-cikti-vinc-devrildi-1-5-dakika-dayanabildi-41419097

Numeko Safety İş Güvenliği Ekipmanları

Tolga_34

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ah! çok yazık !!!! çok yazık!!! :( :( :( Allah rahmet eylesin.
Bundan 15 yıl önce endüstriyel inşaat alanında oturmuş bütün sahayı izliyordum, önce bir feryat sonrasında bir çalışanın 6-7 metre önüme yukarıdan yaklaşık 30 mt.den yere düşmesi ve benim yanımdaki genel formene "bir sigara ver patron" diyerek sigaraya başlama olayım gözümde canlandı. :(
Bir laf var "teker kırılınca yol gösteren çok olur" diye, bu tip kaza haberlerini okuyup, bir şeyler yazınca sanki böyle bir şey yapıyorum hissine kapılıyorum :( :( :(
Bu iş yerinin bir İSG uzmanı vardır, ya da meşhur adam/dakika hesabından iş güvenliği hizmeti alıyordur. İGU'lara diyecek hiç bir şey yok. Ne yapsınlar? patron böyle istiyor, meşhur satınalma böyle yapıyor hep bi engelleme çıkıyor meşhur "maliyet" olayından dolayı.
Hep meşhur bir "kurum kültürü" "İSG kültürü" denilip duruyor, ne kültürü ? Biyokimya laboratuvarındaki kültürler daha çabuk etki gösteriyor. "Kültür", "Kültürel Yaklaşım" gibi beylik laflar ancak tanıtım pazarlama ve satışlar esnasında yapılan toplantılarda, ya da bilimsel bilimsel yapılan toplantılarda sadece söyleniyor.
Uzaktan da olsa takip ettiğim kadarı ile hemen hemen iki ay içinde bu sekizinci ölümlü sepetli vinç kazası. En son Bodrum'da meydana gelmişti ve çoklu ölüm olmuştu.
1) Taşeron hizmeti satın alınıp, iş yaptırılabilinir. Ancak Taşeron Yönetimi denilen bir kavram var. Adama işi vermeden önce -bizimle ilgili bölümler- adamın iş güvenliği hizmetine sahip olup olmadığı, geçmişte herhangi bir iş kazası olup olmadığı, kullandığı ekipmanların periyodik kontrol durumları, ekipmanları kullanan operatörün yetkinlik belgeleri, yapılacak işe uygun ve gerekli olan KKD'lerin olup olmadığı, yüksekte çalışma eğitim belgeleri vb. hepsini istemek gerekiyor. (Satınalma : Ooooo bunları istesek, bu paraya işi yaptıramayızzz)
2) Yapılacak iş ile ilgili ister sabit İGU, ister dönemsel İGU fark etmez, uzmandan iş tehlike analizi (AHA Activity Hazard Analyz) yapması istenmeli. İşe başlamadan önce meşhur "işbaşı konuşması" yapılmalı ve hazırlanmış olan iş tehlike analizine göre çalışanların yeniden ve yeniden yapılacak işin tehlikeleri ve acil durumlar hakkında bilgilendirilmesi gerekli. Emin olun, biz 2x2x2 bir yer kazılacak onun için bile bu işin yapılmasını istiyoruz. (İdari İşler : Ooooo , bir an önce bu işi bitirmemiz lazım, yağmurda orası akıyor hep, patron çabuk olun diyor)
3) Kaza alanına bakınca mekan dar, ve meyilli bir alan üzerine vinç kurulmuş. Ve videonun ilk bir kaç saniyesine dikkatli bakmak gerekiyor. Hiç bir şey diyemiyorum çok üzüldüm çünkü.
4) Vincin ucuna bağlanan sepete bakınca, ne diyeceğimi bilmiyorum, çünkü Türkiye'de iken her şehirde her yerde her zaman gördüğüm durumda bir ekipman.
5) Yükseltilebilen Seyyar İş Platformları denilen bir kavram var (TSE 280+A1), hoş! bu standarda uygun bir platform değil, hadi sepeti platform sayalım, (Sepetli Vinç diye bir ekipman yok!!! platform var !) o zaman sepet içinde çalışacak kişilerin emniyet kemerleri nerede? diye sormadan edemiyorum. Bir emniyet kemeri 80 Tl. !!! (Bknz. Ekli ekran görüntüsü) Yani işverene bu kadar zarar maliyeti mi çıkartacak? satınalınması bu kadar mı zor? diye düşünmeden edemiyorum.
Söylenecek çok şey var. Ama bi o kadar da çok yazık olmuş ! :( Tekrardan Allah rahmet eylesin.
(Bu arada -töbe estağfurullahh :) :)- ikinci videoyu da şans eseri izledim. Tam Türk işi bir araç çekme olayı olmuş. :) )

Ekli dosyalar

jn6zo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.