Ertelemeden Ne Anlıyoruz?

EngineerRoot

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar,

Ertelemeden ne anlıyoruz ve ne şekilde yorumluyoruz bilmiyorum. Ama gözlemlediğim kadarıyla ertelemenin gerçekleşmesini çok farklı yorumlayan arkadaşlar var. Örneğin C lerin B yerine B lerin A yerine bakmasının ertelenmesi ile 50'den az çalışanı olan ve kamu kurumlarında İSG Profosyoneli görevlendirme zorunluluğu gelmesi çok farklı olaylar.

Kısacası 50'den az çalışanı olan ve kamu kurumlarında İSG Profosyoneli görevlendirme zorunluluğu işsizliği artırmaz, aksine işsizliği azaltır. Çünkü kamu kurumları kendi içerisinden personel bulamaması durumunda dışarıdan hizmet almak zorunda kalacaklar. 50'den az çalışanı olan işyerleri ise 3 yıllık süreçte İSG hizmetlerini işveren olarak yürütmek üzere gerekli eğitimleri tamamlamış olmalıydı. Eğer yapmadı/yapamadılarsa dışarıdan hizmet almak durumunda kalacaklar.

Görüşlerimizi belirtiken, ertelenmeli yada ertelenmemeli yerine, hangisi ertelenmeli hangisi ertelenmemeli gibi bir değerlendirme yapmamız daha doğru olmaz mı?

Örneğin kamu adına İSG Profosyoneli görevlendirme zorunluluğu asla ertelenmemelidir. Kamu kendisi uygulamadığı bir sistemi özel sektörden bekleyebilir mi? Bu oldukça yanlış bir uygulama olacaktır. İSG Kültürü Kamu kurumlarının İSG'yi benimsemesiyle ortaya çıkacaktır.

Nacizane görüşlerimi sizlere aktarmak istedim. Görüşlerinizi yazarsanız memnun olurum. Saygılarımla.

Savas Dursun81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba arkadaşlar,

Ertelemeden ne anlıyoruz ve ne şekilde yorumluyoruz bilmiyorum. Ama gözlemlediğim kadarıyla ertelemenin gerçekleşmesini çok farklı yorumlayan arkadaşlar var. Örneğin C lerin B yerine B lerin A yerine bakmasının ertelenmesi ile 50'den az çalışanı olan ve kamu kurumlarında İSG Profosyoneli görevlendirme zorunluluğu gelmesi çok farklı olaylar.

Kısacası 50'den az çalışanı olan ve kamu kurumlarında İSG Profosyoneli görevlendirme zorunluluğu işsizliği artırmaz, aksine işsizliği azaltır. Çünkü kamu kurumları kendi içerisinden personel bulamaması durumunda dışarıdan hizmet almak zorunda kalacaklar. 50'den az çalışanı olan işyerleri ise 3 yıllık süreçte İSG hizmetlerini işveren olarak yürütmek üzere gerekli eğitimleri tamamlamış olmalıydı. Eğer yapmadı/yapamadılarsa dışarıdan hizmet almak durumunda kalacaklar.

Görüşlerimizi belirtiken, ertelenmeli yada ertelenmemeli yerine, hangisi ertelenmeli hangisi ertelenmemeli gibi bir değerlendirme yapmamız daha doğru olmaz mı?

Örneğin kamu adına İSG Profosyoneli görevlendirme zorunluluğu asla ertelenmemelidir. Kamu kendisi uygulamadığı bir sistemi özel sektörden bekleyebilir mi? Bu oldukça yanlış bir uygulama olacaktır. İSG Kültürü Kamu kurumlarının İSG'yi benimsemesiyle ortaya çıkacaktır.

Nacizane görüşlerimi sizlere aktarmak istedim. Görüşlerinizi yazarsanız memnun olurum. Saygılarımla.

Hocam yazınızı okudum. Saygı duyuyorum bir uzman olarak öncelikle.

C sınıflarının tehlikeli sınıflara, B sınıflarının da çok tehlikeli sınıflara bakabilmesi ve kamu ve az tehlikeli sınfları konusu bağlantılı. Bunlar ayrı bir durum değil. Birbiri yerine bakabilme durumu , kamu ve 50 den az tehlikeli sınıfların devreye girme tarihiyle eşitlendi. 01.07.2020 tarihinde bu durum sona erecek. Ertelenmemesi herkes için tabiki iyi olur fakat Corona virüs nedeniyle yükseltme sınavları kasıma ertelendi. Bir çok uzman arkadaş sektörde gecesini gündüzüne katarak çalışıyor şu anki firmalarında ( A,B,C tüm uzman arkadaşlar ). Fakat böyle bir erteleme olursa şu anda ,sınava giremeyerek birçok uzman şu andaki işini kaybedecek. En azından yıl sonuna kadar (sınav ve sınav açıklanma süresine) kadar ertelenmeli. Çünkü virüs dolayısıyla olağanüstü bir dönem yaşadık ve yaşıyoruz. Benim nacizane görüşüm bu şekilde. Herkese saygılarımla.

HİLALGENC

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
kamu olarak zaten belli bölümlerde çalıştırılma zorunluluğu vardı ama yeni haliyle erteleme olmazsa kamunun tamamını kapsayacak olması güzel. Zaten bir dönemdir bu sürece hazırlanıyoruz işi ucundan ucundan tutuyoruz kamuda isg adına ilerleme istiyorsak kesinlikle ertelenmemeli.

Uzman sayısı yetersiz kalifiye eleman yok ertelenmeli diye düşünenler var. zorunluluk gelmedikçe o kalifiye elemana hiçbir zaman ulaşılamayacak o yüzden zorunluluk gelmeli.

Az tehlikeli işyerlerinin bütçesi zaten belli zorunluluk gelirse uzman çalıştırmak zorunda kalacaklar buda ek masraf o sebepten zorunluluk gelmesin diyenler var.Bunda da devlet desteğiyle sorun çözülebilir gibi bence o sebeple bu açıdan baksakda zorunluluk gelmeli.

Şuan yaşadığımız süreç zaten belli o sebepten dolayı kesinlikle zorunluluk gelmeli.
Ama uydur kaydır üniversitelerde yüksek lisansla direkt b sınıfı uzman olarak uzman sayısında artış yapıp sırf olsun var yaptık diye bu iş yapılmamalı.
İSG uzmanlığı sahada pişmeden olacak iş değil.
önce mevzuatını tam anlamıyla bileceksin. Yapılan işi her yönüyle tanıyacaksın. Sahada her anlamıyla bulunup herşeyin içinde olacaksın önlemini alacaksın aldıracaksın. O zaman herşey çok daha güzel olur.
Ülkemizde İSG nin ilerleyebilmesi için zorunluluk gelmeli. Yapı taşları doğru atılmıştır atılmamıştır yoruma açık bir konu ama zorunluluk artık birşeylere hakim olabilmek adına gelmeli.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.