Endüstri Mühendisi İmza Yetkisi.!!!

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında arifobek tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. arifobek

  arifobek TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar.

  Hareketli vinçlerin 3 aylık ve basınçlı kazanların yıllık yapılan peryodik bakımlarını MMO kayıtlı makine mühendislerinin yapması gerekiyor. Ama bazı yerlerde bunu MMO ya kayıtlı endüstri mühendisininde yapabilecgini duyuyorum.

  Hatta en bariz örnek ben şahsen endüdstri mühendisiyim ve çalıştıgım fabrikada bu bakımları kendim yapıp imzaları kendim attım. 3 kez iş müfettişi geldi fabrikaya 2 tanesi bu imzalara bişey demedi tamam olmuş derken bi tanesi endüstri mühendisi degil makine mühendisi olması lazım dedi_?

  Evet sizce bu konuda bi kesinlik bi yasa bi madde yokmudur kesin şudur diyebilecegimiz.?


   
 2. cul_de_sac

  cul_de_sac TÜİSAG Üyesi

  Bende endüstri mühendisiyim ama bildiğim kadarıyla makina mühendisleri ve bazende elek. mühendisleride bu imza yetkisine sahip herhangi bir durumda sizin imzanız geçerli değil ki zaten endüstri mühendisliği Türkiye'de teknik bir mühendislik dalıda değil bence böyle birşeyi kendinize görev etmeniz ileride sıkıntı doğurabilir bırakın işi sahibi yapsın sizin kesinlikle böyle bir yetkiniz olması söz konusu değil. hatta ve hatta bırakın mühendis olmayı eğerki dışardan biri yapacaksada onlarında şirketinin TURKAK tan akreditasyon almış olması lazım.. Basınçlı kazanlar ve vinçler ciddi bir konu es geçmeyin ...

   
 3. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  end. mühendisinin imza yetkisi olduğunu hiç duymadım... bencede akredite bir kurumdan hizmet alın.

     

   
 4. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  yanılmıyorsam teknik imza yetkileri olan mühendislik dalları;
  makina
  elektrik
  kimya
  inşaat
  çevre
  maden
  ziraat
  mimarlık
  uçak
  gemi inşaa
  jeoloji
  jeofizik
  metalurji
  harita
  fizik
  orman
  gıda
  olması lazım..eksik varsa ilave edelim...

   
 5. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  sayın arifobek, yaptığınız çok ciddi bir hata.Mevzuatta yetkili mühendisten kastedilen siz değilsiniz.Makine mühendisleri odasına kayıtlı ve belgelendirilmiş mühendisler ile TÜRKAK tarafından akredite olan kuruluşlar bu testleri yapabilir.Yarın birgün bu iş ekipmanları ile ilgili bir kaza olduğunda adli yargı ilk olarak periyodik kontrol raporlarına bakacaktır.

     

   
 6. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Akredite kurum zorunluluğu yok, makine mühendisleri odasına kayıtlı bir makine mühendisi bu iş için yeterlidir. Ancak kullandığı cihazların kalibrasyon sertifikaları gereklidir.

   
  Cem AKBULAK bu yazıya teşekkür etti.
 7. Ali Rıza Erdoğan

  Ali Rıza Erdoğan TÜİSAG Üyesi

  Sevgili meslektaşım. Ne yazık ki biz endüstri mühendislerinin hiç bir imza yetkisi yok. Her ne kadar MMO'ya kayıtlı olsakta, MMO ne yazık ki endüstri mühendislerine hiç bir şekilde bir yetki vermemektedir. İSG Uzmanı olarak birçok makinanın iş başı öncesi kontrol prosedürlerini gerekli mevzuata göre çıkarabilmemize rağmen periyodik kontrol imza yetkimiz yine yoktur. Bunun dışında, işveren birisine her zaman tavsiye ettiğim yaklaşım, şirkete bağlı olmayan bağımsız akredite olmuş bir kurumdan bu hizmetin alınmasıdır. Bu şekilde ilerlemek bu sorumluluk için alıncak en iyi ilerleme şeklidir. Uzmanların bile ben işverene bağlı olmamasını düşündüğüm için, işvereni direk etkileyen bütün kontrollerin ona bağlı olmayan akredite kurumlar tarafından yapılmasıdır. Zaten kullanılan makinalar garanti kapsamında olduğu sürece bu kontrol yetkili servis tarafından yapılır. Garanti sonrasıda yetkili servisten bu kontrol devam edilmesi sağlanabilir. Olurda bu makinalardan kaynaklanan herhangi bir iş kazasında incelemeye gelindiğinde dışardan alınan servis en az sıkıntı çıkartan sistem olur (o kurumda çalışan uzman ve kuruma sahip işveren için).
   
 8. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Endüstri Mühendisleri, Makine Mühendisleri Odasına kayıtlı çalışıyor ama imza yetkileri olmaması büyük bir çelişki.   
 9. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  ölçüm aletlerinin,cihazlarının kalibrasyonlarının akredite kuruluşlara yaptırılması gerekmektedir.basınçlı kaplar,kaldırma araçları gibi periyodik bakımlarını ehil makina mühendisi ,makina mühendislik büroları,makina mühendisleri odasına yaptırabilirsiniz

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. endüstri mühendisleri odası var mı

  ,
 2. Endüstri.muhendisliginin imza yetkisi var mi

Yandex.Metrica