Endüstri Mühendisi İmza Yetkisi.!!!

arifobek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba arkadaşlar.

Hareketli vinçlerin 3 aylık ve basınçlı kazanların yıllık yapılan peryodik bakımlarını MMO kayıtlı makine mühendislerinin yapması gerekiyor. Ama bazı yerlerde bunu MMO ya kayıtlı endüstri mühendisininde yapabilecgini duyuyorum.

Hatta en bariz örnek ben şahsen endüdstri mühendisiyim ve çalıştıgım fabrikada bu bakımları kendim yapıp imzaları kendim attım. 3 kez iş müfettişi geldi fabrikaya 2 tanesi bu imzalara bişey demedi tamam olmuş derken bi tanesi endüstri mühendisi degil makine mühendisi olması lazım dedi_?

Evet sizce bu konuda bi kesinlik bi yasa bi madde yokmudur kesin şudur diyebilecegimiz.?

cul_de_sac

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bende endüstri mühendisiyim ama bildiğim kadarıyla makina mühendisleri ve bazende elek. mühendisleride bu imza yetkisine sahip herhangi bir durumda sizin imzanız geçerli değil ki zaten endüstri mühendisliği Türkiye'de teknik bir mühendislik dalıda değil bence böyle birşeyi kendinize görev etmeniz ileride sıkıntı doğurabilir bırakın işi sahibi yapsın sizin kesinlikle böyle bir yetkiniz olması söz konusu değil. hatta ve hatta bırakın mühendis olmayı eğerki dışardan biri yapacaksada onlarında şirketinin TURKAK tan akreditasyon almış olması lazım.. Basınçlı kazanlar ve vinçler ciddi bir konu es geçmeyin ...

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
end. mühendisinin imza yetkisi olduğunu hiç duymadım... bencede akredite bir kurumdan hizmet alın.

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
yanılmıyorsam teknik imza yetkileri olan mühendislik dalları;
makina
elektrik
kimya
inşaat
çevre
maden
ziraat
mimarlık
uçak
gemi inşaa
jeoloji
jeofizik
metalurji
harita
fizik
orman
gıda
olması lazım..eksik varsa ilave edelim...

safetypro

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
sayın arifobek, yaptığınız çok ciddi bir hata.Mevzuatta yetkili mühendisten kastedilen siz değilsiniz.Makine mühendisleri odasına kayıtlı ve belgelendirilmiş mühendisler ile TÜRKAK tarafından akredite olan kuruluşlar bu testleri yapabilir.Yarın birgün bu iş ekipmanları ile ilgili bir kaza olduğunda adli yargı ilk olarak periyodik kontrol raporlarına bakacaktır.

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Akredite kurum zorunluluğu yok, makine mühendisleri odasına kayıtlı bir makine mühendisi bu iş için yeterlidir. Ancak kullandığı cihazların kalibrasyon sertifikaları gereklidir.

Ali Rıza Erdoğan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Sevgili meslektaşım. Ne yazık ki biz endüstri mühendislerinin hiç bir imza yetkisi yok. Her ne kadar MMO'ya kayıtlı olsakta, MMO ne yazık ki endüstri mühendislerine hiç bir şekilde bir yetki vermemektedir. İSG Uzmanı olarak birçok makinanın iş başı öncesi kontrol prosedürlerini gerekli mevzuata göre çıkarabilmemize rağmen periyodik kontrol imza yetkimiz yine yoktur. Bunun dışında, işveren birisine her zaman tavsiye ettiğim yaklaşım, şirkete bağlı olmayan bağımsız akredite olmuş bir kurumdan bu hizmetin alınmasıdır. Bu şekilde ilerlemek bu sorumluluk için alıncak en iyi ilerleme şeklidir. Uzmanların bile ben işverene bağlı olmamasını düşündüğüm için, işvereni direk etkileyen bütün kontrollerin ona bağlı olmayan akredite kurumlar tarafından yapılmasıdır. Zaten kullanılan makinalar garanti kapsamında olduğu sürece bu kontrol yetkili servis tarafından yapılır. Garanti sonrasıda yetkili servisten bu kontrol devam edilmesi sağlanabilir. Olurda bu makinalardan kaynaklanan herhangi bir iş kazasında incelemeye gelindiğinde dışardan alınan servis en az sıkıntı çıkartan sistem olur (o kurumda çalışan uzman ve kuruma sahip işveren için).

Okan67

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Endüstri Mühendisleri, Makine Mühendisleri Odasına kayıtlı çalışıyor ama imza yetkileri olmaması büyük bir çelişki.

Ersin

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ölçüm aletlerinin,cihazlarının kalibrasyonlarının akredite kuruluşlara yaptırılması gerekmektedir.basınçlı kaplar,kaldırma araçları gibi periyodik bakımlarını ehil makina mühendisi ,makina mühendislik büroları,makina mühendisleri odasına yaptırabilirsiniz

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.