Soru En Fazla Kaç Işyerine Bakabilirim ?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında mustafa berat tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş 1. merhaba bilgili arkadaşlara bazı sorularım olacak(sabır rica ederim :)
  makine mühendisiyim...ismim MUSTAFA ...
  benim c sınıfı belgem var şimdi...

  1)en fazla kaç işyerine bakabilirim ...sınırı nasıl belirleniyor...

  2)ilaç depolayıp satan bir işyeri c sınıfı mıdır...

  3)işyerlerine uzman ve hekim çalıştırma zorunluluğu hangi tarihte başlıyor...

  4)OSGB denilen şeyin üyesi olmadan da kişisel olarak çalışabilir miyiz...her işyerinin illa hekim bulması zorunlu mudur...

  5)şimdi bizde a,b,c sınıfı gibi sınırlar var da hekimin sadece bir sınav kazanmakla bütün sınıflara bakma yetkisi oluyor mu...

  6)ne kadar maaş istemeliyim..

  teşekkürler


   
  Last edited by a moderator: 20 Ocak 2014
 2. wolcanos

  wolcanos Guest

  sınavları zor yapsalardı ülke selameti açısından çok daha iyi olurdu

   
  uzman ve eski bu yazıya teşekkür etti.
 3. Bekir AVCI

  Bekir AVCI TÜİSAG Üyesi

  Biraz yönetmelik,biraz duyuru birazda forumu araştırırsan bu saruların kaç defa cevaplandığını görebilirsin

     

   
 4. MNG

  MNG Guest

  Galaksimize hoş geldin:)
  Normal Yasal Çalışma süresi :180 Saat/ay
  İGU çalışma süreleri;
  Az tehlikeli : 6 dak/kişi
  Tehlikeli : 8 dak/ kişi
  Çalışabileceğin şirket sayısını eh artık hesaplarsın:)
  Yolun açık olsun

   
  eski bu yazıya teşekkür etti.
 5. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Mustafa bey; ayda 80+37 saat hizmet süreniz var. Buda tam zamanlı olarak bir işyeriyle isg katip üzerinden sözleşme yaparsanız 180 saatinizi dolduruyorsunuz demektir. Ancak buna rağmen 37 saatlik hakkınız bakidir. Yani tehlikeli yada çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde kişi sayısına göre hizmet verebilirsiniz demektir. Peki bu nasıl olacak. tehlikeli sınıfta çalışan başına 8 dakika çok tehlikelide çalışan başına 12 dakika eder. 5 çalışanı olan çok tehlikeli sınıfla 5*12 dakika yani 1 saat sözleşme yapabilirsiniz. Geriye 36 saatiniz kaldı. bu şekilde işyeri sayısı değilde hizmet sürenizle ilgili çalışma hakkınız var. Yani sınır zamandır. Bu zamanlarda zaten isg katipte otomatik olarak çıkıyor. İşyerinde çalışan kişi sayısı bakanlıkta otomatik var. İlaç depolayıp satan yere gelince tehlike sınıfları tebliği 2012 yazıp google da aratın az tehlikeli-tehlikeli-çok tehlikeli olarak sınıfı çıkacaktır. Tahminime göre tehlikeli sınıf çıkabilir. İşyerlerinde uzman ve hekim çalışma zorunluluğuna gelince tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta çalışan sayısına bakılmaksızın 1 ocak 2014 te başladı. az tehlikeli sınıflar ise 2016 da başlayacak. Ancak işyerinde sadece işveren var ise sgklı çalışanı yok ise uzman ve hekim çalıştıra zorunlulu yok. Ve evet nasıl uzman zorunluluğu ver ise hekim çalıştırmalarıda zorunlu. Hazırlanan risk değerlendirmesiinde hekimin de mzası olacak oda sağlık yönünden riskleri tanımlayacak sonra yıllık eğitim planında gene uzman, hekim ve işveren imzası olacak. yıllıkd değerlendirme raporundada , acil eylem planındada vss... Sadece uzman olmaz. İş Sağlığı ve güvenliğinden bahsediyorsak hekimleri gözardı edemeyiz değil mi? Ve evet hekimler tek sınav ve belgeyle tüm sınıflara bakıyor ama biz A-B-C gibi aşamalardan geçiyoruz.
  Bağımsız olarak çalışabilirsiniz fatura , makbuz, vs... kesmeden sözleşme yaptığınız işyeri SGK priminizi yatırarak çalışabilirsiniz. Diyelim 1 saat hizmet süreniz var SGK primi saatlik yatırılamadığında onu 1 gün alırlar. İşyeriniz 1 günlük priminizi yatırır ve olay biter hekim içinde aynı şey geçerlidir. Muhasebecide kısmi iş sözleşmenizi (işverenle imzalayacaksınız) SGK ya gönderir eksik gün bildirimi yapar.
  Ne kadar ücret istemelisiniz bu size kalmış ama lütfen şöyle düşünün. 1 saat için ne kadar istemeliyim diye değil!!! İşyeri gerçekten ne kadar riskli kaç çalışan var. Kişi sayısı arttıkça iş yükümüz ve riskimiz artar. Verilecek eğitimler ekipler . Ben 3 kişinin çalıştığı tehlikeli sınıftaki işyeriyle 500 tl ye anlaştım.
  Bu arada işyerleri A-B-C sınıfı olmaz. İş yerleri az tehlikeli-tehlikeli-çok tehlikeli olarak sınıflandırılır. Bu işyerlerine bakacak iş güvenlik uzmanları Asınıfı uzman, B sınıfı uzman, C sınıfı uzmandır. C sınıfı uzman az tehlikeli ve geçici olarak tehlikeli sınıfa bakar. B sınıfı tehlikeli ve geçici olarak çok tehlikeli, A sınıfı uzman ise tüm tehlike sınıfından olan işyerlerine bakabilir.
  Size iyi çalışmalar dilerim.

     

   
 6. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  YAZIDA EKSİK ÇIKMIŞ 180 SAAT+37 SAAT ÇALIŞMA SÜREMİZ VAR :)

   
 7. yazıda 3 çalışanlı tehlikeli diyorsunuz c sııfı olduğunuz yazıyor
  tehlikeliye bkabliyor muyz
   
 8. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Geçici madde kapsamında yönetmelik yürürlüğe girdiği tarihte ki 2012 de yürürlüğe girdi 4 sene bakabiliyoruz tehlikeli sınıfa buda sanıyorum 2015 sonuna kadar C sınıfı uzmana tehlikeli sınıfa bakma izni veriyor. Süre konusunda yanlışım var ise okuyan arkadaşlarım lütfen düzeltsin.
  İyi çalışmalar dilerim.   
 9. MNG

  MNG Guest

  3 yıl

     

   
 10. aliihsanov

  aliihsanov TÜİSAG Üyesi

  didem hanım anlaştığınız yerin iş yeri hekimini nasıl tedarik ettiniz bilgilendirirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler   
 11. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  İş Yeri hekimi arkadaşım :)))   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica