Haber - En Fazla Işsiz Bu Illerde | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber En Fazla Işsiz Bu Illerde

Konu, 'Yaşamdan Haberler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  En fazla işsiz bu illerde

  TÜİK, Türkiye genelinde 2012 yılı işsizlik oranı yüzde 9,2 , söz konusu oranın en yüksek olduğu bölgeler açıklandı.
  [​IMG]

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) "Hanehalkı İşgücü Araştırması Bölgesel Sonuçlar 2012" raporunu yayımladı.

  Buna göre, Türkiye'de İBBS 26 Düzey 2 bölgesinde, bölgeler arası gelişmişlik farklarının olması ve her bölgenin kendine özgü iç dinamikler barındırması, işgücü göstergelerinde dalgalanmalara sebep oldu.

  Türkiye genelinde işgücüne katılma oranı yüzde 50 iken, işgücüne katılma oranının en yüksek olduğu bölgeler, yüzde 58,1 ile "TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın)", yüzde 56,9 ile "TR61 (Antalya, Isparta, Burdur)" ve yüzde 56,5 ile "TR32 (Aydın, Denizli, Muğla)", işgücüne katılma oranı en düşük bölgeler ise yüzde 28,8 ile "TRC2 (Şanlıurfa, Diyarbakır)" ve yüzde 35 ile "TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt)" olarak gerçekleşti.

  Rapora göre, Türkiye genelinde 2012 yılı işsizlik oranı yüzde 9,2 iken, en yüksek işsizlik oranına sahip bölge, Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde.

  Söz konusu oranın en yüksek olduğu bölge yüzde 21,3 ile "TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt)" iken, İBBS Düzey 2 bölgeleri arasında işsizlik oranının en düşük olduğu bölgeler ise yüzde 4,4 ile "TR33 (Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak)", yüzde 5,4 ile "TR22 (Balıkesir, Çanakkale)", yüzde 5,6 ile "TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop)" ve yüzde 5,7 ile "TR83 (Samsun, Tokat, Çorum, Amasya)" olarak sıralandı.


  Kaynak: http://www.samanyoluhaber.com/gundem/En-fazla-issiz-bu-illerde/1034357/


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica