Haber Emniyet Mensuplarına Yangın Eğitimi - Bursa

Konu, 'Eğitim Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Emniyet Mensuplarına Yangın Eğitimi

  1.jpg

  Bursa'nın İnegöl ilçesinde, emniyet personeline itfaiye tarafından yangın semineri verildi.

  Emniyet Müdürlüğü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı işbirliğiyle emniyet mensuplarına yangın eğitimi verildi. Seminerin ardından Emniyet Müdürlüğü bahçesinde yangın söndürme tatbikatı da yapıldı. Yangın eğitmeni Serkan Dursunoğlu, yanık kokusu, alev gibi anormal bir durumla karşılaşan kişilerin, soğukkanlılığını koruyup, en kısa sürede Alo 110'u aramasını istedi. İtfaiyenin eğitimler, yangın söndürme, kurtarma gibi çok yönlü çalışmaları olduğunu kaydeden Dursunoğlu, İnegöl İtfaiye Müdürlüğünün, Türkiye genelindeki itfaiyelere göre araç, malzeme, personel bakımından ortalamanın çok üzerinde olduğunu söyledi.

  Isı, yanıcı madde ve oksijenin bir araya gelmesi ile yangının meydana geldiğine işaret eden Dursunoğlu, A-B-C-D-E olmak üzere 5 adet yangın çeşidinin olduğunu, bunların kül bırakan yani katı yanıcı maddeler, sıvı yangının akaryakıt, gaz yangınlarının ise doğalgaz ve LPG olduğunu bildirdi.

  Bir odada çıkan yangının görüntüsünü emniyet mensuplarına izlettiren Dursunoğlu, odadaki bir eşyanın tutuşması sonucu oluşan alev ve dumanların 1 dakika içerisinde dışarıdan anlaşılabilir boyuta geldiğini, 2. dakikada ısının bütün odaya yayıldığını, 4. dakikada ise alevlerin tamamen odayı sardığını anlattı. Dursunoğlu, zamanında müdahale edilmesi için en kısa zamanda itfaiyeye haber verilmesi gerektiğini kaydetti. Bir odada veya evde yangın çıkması halinde, ortamın oksijen almaması gerektiğini anlatan Dursunoğlu, odaya oksijenin girmemesi için kapının ve camların kapalı tutulması gerektiğini bildirdi.

  Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/emniyet-mensuplarina-yangin-egitimi-bursa-yerelhaber-219211/


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica