Soru - Emniyet Kemeri Kullanma Yüksekliği Nedir ? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Emniyet Kemeri Kullanma Yüksekliği Nedir ?

Konu, 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' kısmında seko tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. seko

  seko TÜİSAG Üyesi  Yüksekte çalışmalarda emniyet kemeri kullanımı yapı işlerinde 3 metre deniliyor fakat tüzükte 4 metre ibaresi var.

  Yeni çıkarılan yönetmeliğe göre 2 metreye düşürülmüştür diye (http://www.isgfrm.com/threads/yüksekte-çalışma-eğitimi.1287/) bi tabir var ama ulaşamadım, bununla ilgili bilgisi olan?

  soruda karşımıza çıkarsa hangisi üzerinde durcaz acaba ?


   
 2. uğur öz

  uğur öz TÜİSAG Üyesi

 3. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  soru gelirse öncesinde açıklaması olur ona göre gelir diye düşünüyorum...mesela ;

  Yüksekliği tabandan itibaren 3 metreden daha fazla olan ve düşme veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlarla, kiremit döşeyicilerine, oluk ve her türlü dış boya işleri yapanlara, gırgır vinçlerini çalıştıranlara ve kuyu, lağım, galeri ve benzeri derinliklerde çalışanlara güvenlik kemerleri verilecek ve işçiler de verilen bu kemerleri kullanacaklardır.
  ya da;
  Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı sağlanamayan ve 4 metreden fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında, çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaklardır.

  açıklamaya göre cevabı bulacağız...

     

   
  seko bu yazıya teşekkür etti.
 4. GUNERR82

  GUNERR82 TÜİSAG Üyesi

  1,20 den sonrası yüksekte çalışma demektir.ve bu tukseklikten sonra çalışanlar tam vücut koşumu veya blokform kullanmalıdır.yüksekte çalışmada dünya standardı bu diye biliyorum.

   
  seko bu yazıya teşekkür etti.
 5. mahircem

  mahircem TÜİSAG Üyesi

  Soruyu sormadan önce başına yönetmeliğin adını koyar ve ......... yönetmeliğine göre der. yoksa çelişkili bi soru olur ve iptale gitmesi gerekir.
  Benzer çelişkiler İSİG Tüzüğü ile Binaların Yangından Korunması Hak. Yönetmelikte de var.
  Tahliye denemeleri tüzükte 6 ayda 1, yönetmelikte yılda 1
  Yangın sönd. cihazlarının per. kont. tüzükte 6 ayda 1, yönetmelikte yılda 1.

     

   
  seko bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica