Soru Elle Taşıma İşleri Hakkında

Konu, 'Elle ve Mekanik Yük Taşıma' kısmında çağatayözcan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar merhaba;
  Elle taşıma işlerinde resmi bir yerde geçen azami taşıma miktarı var mıdır?


   
 2. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  Ülkemizde veya başka bir ülkenin mevzuatında böyle bir sınır değere rastlamadım.

  128 no'lu ILO tavsiye kararında, erkek işçiler için elle taşınacak yükün 55 kilogramdan fazla olması halinde yükün ağırlığının bu seviyeye düşürülmesi için önlem alınması gerektiği yazılıdır.

  Aynı tavsiye kararında kadınlar için elle taşınacak yüklerde ağırlığın, erkekler için izin verilen ağırlıktan oldukça düşük olması gerektiği yazılmış, fakat net bir rakam belirtilmemiştir.

  Genç işçiler için kendi cinsiyetlerindeki yetişkin işçilerin taşımasına izin verilen ağırlıktan oldukça az olması gerektiği ifadesi bulunmaktadır.

  R128 - Maximum Weight Recommendation, 1967 (No. 128)

  A. Adult Male Workers14. Where the maximum permissible weight which may be transported manually by one adult male worker is more than 55 kg., measures should be taken as speedily as possible to reduce it to that level.

  B. Women Workers
  15. Where adult women workers are engaged in the manual transport of loads, the maximum weight of such loads should be substantially less than that permitted for adult male workers.

  C. Young Workers
  19. Where young workers are engaged in the manual transport of loads, the maximum weight of such loads should be substantially less than that permitted for adult workers of the same sex.
   
 3. OGÜN.

  OGÜN. TÜİSAG Üyesi

  Mayıs ayı gibi bu konu hakkında bende baya araştırma yapmış ve hatta İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Merkezine bir dilekçe yazarak konu hakkında bilgi istemiştim. Dosya eklemeye çalıştım umarım yüklenmiştir. Gelen cevap yazısı bulunmaktadır. Umarım sorunuza bir nebze cevap olur...

     

   
  alibey ve nigarcinar bu yazıya teşekkür etti.
 4. Mete TAŞCI

  Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

  Mevzuatımızda böyle bir hüküm yok. Belli iş kolları için uluslararası mevzuatta bazı kısıtlamalar mevcut, örneğin hava yollarında 32 kg'dan fazla yükler "ağır yük" diye kırmızı bantla etiketlenir. Ve tahminim bu etiketi taşıyan yükler tek kişi tarafından kaldırılmaz diye düşünüyorum.

   
 5. vahit kurtulus

  vahit kurtulus TÜİSAG Üyesi

  ozaman ben olsam ya ilo 128 nolu tavsiye kararına göre diye sorarım yada hiç sormaya bile bulaşmam iptal istemi gelir sınavın ardından..

     

   
 6. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  Aslında kanun koyucular bir sınır koymaya çekiniyorlar uyulmayacağını bildikleri için, ben de araştırmalarım sonunda bir yerde net bir ifade bulamamıştım.

   
 7. oğuz1983

  oğuz1983 TÜİSAG Üyesi

  Aslında yönetmelikte erkekler için ayrı kadınlar için ayrı kesin yük miktarı olsa çok daha iyi olurdu.bel rahatsızlıkları bizim ülkemizde çok yaygın ve başlıca sebebi de bu kaldırma,taşıma işleri..bakanlık tam olarak yükün değerini belirlese biz de gittiğimiz yerlerde uyarımızı yapar önlemi aldırırız
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica