Elektrikli Zemin Süpürme Aracı (yol Süpürme Silme Aracı)

Halit Haney48

TÜİSAG Üyesi
Elektrikli zemin süpürme aracı (yol süpürme silme aracı) kullanan kişi için operatörlük belgesi zorunlu mudur? Ayrıca trafiğe çıkacağı için G sınıfı ehliyeti olmalı mıdır?
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Tolga_34

TÜİSAG Üyesi
Eğer ekli resimlerdeki araçtan bahsediyor iseniz :

1. Karayolları Kanunu
1.1. Md.3 Tanımlar, İş makineleri : (Değişik: 17/10/1996-4199/1 md.) Yol inşaat makineleri ile benzeri tarım, sanayi, bayındırlık, milli savunma ile çeşitli kuruluşların iş ve hizmetlerinde kullanılan; iş amacına göre üzerine çeşitli ekipmanlar monte edilmiş; karayolunda insan, hayvan, yük taşımasında kullanılamayan moturlu araçlardır.
1.2. Md.3 Tanımlar, Sürücü belgesi: (Ek: 12/7/2013-6495/13 md.) Bu Kanunda belirtilen motorlu araçların sürülmesine yetki veren belgedir.
1.3. Md.36, Sürücü Belgesi Alma Zorunluluğu : Motorlu araçların, sürücü belgesi sahibi olmayan kişiler tarafından karayollarında sürülmesi ve sü-rülmesine izin verilmesi yasaktır. Araçlar, Yönetmelikte sınıfları belirtilen sürücü belgelerine sahip sürücüler ile çok taraflı anlaşmalara göre sürücü belgesi bulunan veya geçerli uluslararası sürücü belgesi olan kişilerce sürülebilir.

2. Karayolları Kanunu Yönetmeliği
2.1. Md.75, Sürücü Belgelerinin Sınıfları, n) G sınıfı sürücü belgesi iş makinesi türündeki motorlu araçları kullanacaklara verilir.

3. İş Makinesi Operatörlük Belgesi için lütfen aşağıdaki linki inceleyin.
İŞ MAKİNELERİ SÜRÜCÜ EĞİTİM KURSLARI İLE İLGİLİ YÖNERGE

Sonuç, bu aracı kullanacak kişi önce ilgili yönergesi gereğince kursa gidip operatörlük belgesi alacak, sonrasında Emniyet Md.lüğü Trafik Şubesince diğer işlemlere tabi tutularak, G sınıfı ehliyet sahibi olması yasal zorunluluktur.
İyi çalışmalar
 

Ekli dosyalar

Üst

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.