Bilgilendirme - Elektrikli Ev Aletleri Imalat Sektöründe Kazalar, Hastaliklar Ve Tehlikeler | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Elektrikli Ev Aletleri Imalat Sektöründe Kazalar, Hastaliklar Ve Tehlikeler

Konu, 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ İMALAT SEKTÖRÜNDE KAZALAR, HASTALIKLAR VE TEHLİKELER
  II.1. Kazalar
  Hammaddelerin, parçaların ve bitmiş ürünlerin kabul edilmesi, depolanması ve dağıtımı sırasında kazalar meydana gelmektedir. Üretimin değişik safhalarında farklı risklerle karşılaşmak olasıdır. Hammaddelerin, parçaların ve bitmiş ürünlerin taşınması sırasında büyük kaldıraçlar ağır yükleri taşırken taşınanların yere düşmesi tehlikeli olmaktadır.
  Parçaların yapılması sırasında makinalar, güçlü presler ve plastik püskürten aletlerin kullanımı bazı tehlikeler yaratmaktadır.
  Elektro kaplama sırasında aşındırıcı olarak kullanılan kimyasalların yakıcılığı da büyük bir risktir. Ayrıca montaj sırasında parçaların bir yerden diğerine taşınması da kazalara neden olabilmektedir.
  Elektrikli test sırasında çalışan parçalar, iletkenler, terminaller ve ölçüm aletleri kazayla dokunma ile oluşabilecek tehlikelere karşı korunmalıdır. Bu işlerin yapıldığı odalara konunun uzmanları dışında kimse sokulmamalı; işaretler ve levhalar yoluyla tehlikeler gösterilmeli ve acil bir durum olduğunda sistemi durdurabilecek bir düğme konulmalıdır.
  X ışınları yayan yada radyoaktif ışıma yapan bütün test cihazları ile ilgili kullanım ve koruma konusunda danışılmalı ve cihazlar öyle kullanılmalıdır.
  II.2. Hastalıklar
  Genellikle bu sektörde, yoğun olarak meslek hastalıkları ile karşılaşılmamaktadır. Görülen bazı hastalıklar ise aşağıdaki gibidir:
  • Çözücülerin, yağların ve katılaştırıcıların epoksi reçine ve poliklorlanmış bi-fenillerle birlikte kullanılması sonucu görülen cilt hastalıkları.
  • Kum püskürterek temizleme işlemi sırasında silika tozlarının akciğerlere çekilmesi sonucunda silikoz*.
  • Boyama ve yağdan arındırma işlemleri sırasında kullanılan çözücülerin buharlarının solunması, kurşun zehirlenmesi*.
  • Üretimin çeşitli evrelerinde sunuk kalınan yüksek ses ve gürültüden ötürü duyma kayıpları.

  Kaynak : http://www.isguvenligi.net


   
  raths bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica