Soru - Elektrik Üretim Santrallerinde İsg | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Elektrik Üretim Santrallerinde İsg

Konu, 'Elektrik Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında Ali S. UTKU tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kuddusi veyiş

  kuddusi veyiş TÜİSAG Üyesi  @ Ali Bey ;
  İş yerimi 31.11.19 kapsamında ( yani çok tehlikeli ). fakat risk analiz raporlarında ekiplerinde katılımı sorgulandığı için ben ve ekibimde bu işin içindeyiz. Sadece ilk işim olduğu için nasıl yapabileceğim hakkında ön bilgi için iyi olurdu. İlk mesajda eksik yazım ( mesaim bittiği için ) olduğu için özür.


   
 2. Ali S. UTKU

  Ali S. UTKU TÜİSAG Üyesi

  Kuddusi bey risk değerlendirmesini tabiki bir ekip hazırlamakta ve bizde uzmanlardan tesisimizdeki teknik bikgileri bilmesini beklemiyoruz. Büyük ihtimal; Risk Değerlendirmesi yapılırken A sınıfı Uzman; sbulunduğunuz birime (Örneğin: Tank Fabrikasında paletlerin üretildiği kısım) vererceği ufak bir brifingden sonra "Risk ve Tehlike size göre nerelerdedir?" şeklinde yazılı veya sözlü olarak sorar ve ekip çalışması bu şekilde başlayarak risk değerlendirmesi yavaş yavaş şekillendirilmiş olur. Not: Örneği üniformanızdan çağrışım yaparak verdim. Belkide attım tuttu :D

  Saygılarımla

   
 3. bilgin1975

  bilgin1975 TÜİSAG Üyesi

  patlayıcıdann korunma dökümanı ve büyük endüstriel kaza raporunu a sınıfı hazırlayabilirmi.

     

   
 4. bilgin1975

  bilgin1975 TÜİSAG Üyesi

  çok zor. kimyasalların patlama seviyeleri vs. 0 1 2 20 21 22 derecelendirmeleri. yaparsanız bilmek isteriz.

   
 5. esra erkan

  esra erkan TÜİSAG Üyesi

  res için risk analizi örneği varmıdır elinizde

     

   
 6. Ali S. UTKU

  Ali S. UTKU TÜİSAG Üyesi

  RESler için Risk değerlendirmesi oluştururken genelde üretici firmanın veya bakım onarımla alakalı olan firmalardan risk değerlendirmelerini toplayınız. Bu değerlendirmeler, tesisin geneli için hazırlayacağınız RD nin oluşmasında çok yardımcı olacaktır. Alt işverenler bu bilgileri işveren ile paylaşmalıdır.

  FAKAT!;
  İşvereni olduğumuzu belirtmemize rağmen, yabancı dilde hazırlanmış veya sonradan imza karşılığı OSGB lere alelade hazırlatılmış olan RD lerini bizimle paylaşmak istemeyen firmalar da oldu maalesef.
  Sebeplerini her ne kadar gizlilik prensipleri olarak sunsalar bile; aslında uymak istemedikleri, kendilerini sıkan bu prosedürlerini işveren tarafı ile paylaşmak istemedikleri de bir süre sonra tarafımca anlaşılmıştır.

  Biz de kolları sıvadık santral içersindeki tehlikeler ve beraberinde getirdiği riskleri teker teker tanımlamaya çalıştık, bildiğiniz gibi RD ler hiç bitmez sonu yoktur, ama bir yerinden de başlamak esastır.

  Türbinlerin içine, işveren çalışanı olsak bile bakım onarım ekibi veya üretici firma çalışanı dışında kişilerin girmesi yasak.
  Bu durum neredeyse tüm türbin üreticilerinin hepsinde birinci şarttır.
  Bu sebeple onları; işlerinde allaha havale etmekten başka bir imkanımız da kalmamaktadır. Sözleşmeler de buna göre düzenlenmiştir.
  Farzı misal; işin yaralamalı veya olümlü sonuçlarında, hukuksal boyutuna gelince; sanırım savcıya veya iş müfettişlerine bu firmalar ile aramızda yapılan sözleşmeleri göstererek aradan çekilmek en mantıklısı olacaktır. Her ne kadar çekilmek çok zor dahi olsa....

  Özet olarak:
  Evet biz RD ler hazırladık uygulamaya çalışıyoruz , ama bu çalışmalar her santralimiz için ayrıdır.

  Siz de kolları sıvayınız ve bir yerden başlayınız.
  Kes-yapıştır RD leri hiçbir sektörde uygulamamız gerekmektedir.
  Belli bir kalıp olur fakat içerik hep çeşitlidir.

  Umarım yardımcı olmuşumdur.Saygılarımla

   
 7. Kasil

  Kasil TÜİSAG Üyesi

  Herkese selam. Bir enerji firmasında çalışıyorum. 8 hes 3 doğalgaz 1 de rüzgar santralimiz var. Elektrik üretim santrallerine yabancı olan arkadaşlar için bir kaç bilgi paylaşmak isterim.
  Öncelikle şunu söyleyeyim çok tehlike sınıfta bulunan diğer işletmelere göre çok daha masumdur enerji santralleri. Özellikde hes ve rüzgar santralleri.
  Enerji santrallerinde çalışmaya başlayacak arkadaşlar risk değerlendirmesi araştırmadan önce santrallerin çalışma prensipleri ile ilgili araştırma yapmalarını tavsiye ederim. Santrallerde bulunan bölgeleri, elektrik üretimindeki prosesleri adım adım incelerseniz olası tehlikeleri zaten farkedersiniz.
  Şahsi görüşüm elektrik üretim santrallerinde güvenliği sağlamanın bir numaralı kuralı iş izni ve EKED prosüdürlerini uygulamaktır.
  Türkiyedeki santrallerde kullanılan türbinler genellikle General Electric, Siemens veya Skoda markadır. Bu markalar uluslararası kurumsal firmalar oldukları için internet sitelerinden türbinler hakkında bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Rüzgar santrallerinin birçoğu da türbinler Vestas markadır.
  Saygılarımla
  Kazasız günler dilerim
   
 8. Kasil

  Kasil TÜİSAG Üyesi

  santrallerin yapımı genellikle anahtar teslimdir. üretici firma santrali teslim ederken HAZOP çalışmasını da beraberinde veriri. Bu çalışma içerisinde zon haritalarını bulabilirsiniz.   
 9. mehmetuzun

  mehmetuzun TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar HES'lerle ilgili risk analizleri mevcutmudur? Saygılar, iyi çalışmalar

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica