Hata Bul Elektrik Panosundaki Eksikler Nelerdir?

Konu, 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' kısmında MehmetZengin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar karşınıza fotoğraftaki gibi bir elektrik panosunun iç görüntüsü çıksa neler yazardınız? Dış aksamında sorun yok. Kapak sağlam, kilit var, kapalı. Yalıtımlı paspas yok. Sadece iç görüntü için neler söylersiniz?


   

  Ekli Dosyalar:

  Emre Kümbetli, erkanersoy, deryayran ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. murat2242

  murat2242 TÜİSAG Üyesi

  sarı kablolarıın birleşimindeki açık kobloyla ek yapılmış ise eğer çok tehlikeli.bantlamada kurtarmaz eksiz tek kablo olması lazım.

   
 3. Bayram ÇELİK

  Bayram ÇELİK TÜİSAG Üyesi

  Kaçak akım rolesi 30mA doğru

     

   
  vagaturk bu yazıya teşekkür etti.
 4. res_hes(Bora)

  res_hes(Bora) TÜİSAG Üyesi

  Bu pano AG panosu olduğu için paspasa gerek yok. gerilim 1000V altında. Pano içersine nötr barası olmalı bu ek gibi görünen sarı kablolar bu baraya bağlanmalı idi. Kaçakakım rölesi doğru 30mA ama bağlı değil üzerindeki şemaya göre bağlantısı yapılmalı. İdeal ama zorunlu olmamakla beraber pano içersinde projesi olsa,kablolar etiketlense ve devre elemanları etiketlense , pano işçiligi düzenlense güzel olur ama muhtemelen bu işletmede elektrikçi yoktur herhalde.

   
 5. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  ilginç bir düzenek :hayal kırıklığı:

     

   
 6. hknnzn

  hknnzn TÜİSAG Üyesi

  mmm çok sert bir tablo

   
 7. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Elektrik mühendisimisiniz bilemiyorum sayın res_hes ama güzel bir yorum olmuş. Aslında bilerek ekledim bu fotoyu. Genelde biz uzmanların en eksik olduğumuz konulardan birisi. Örneğin bu fotoda herşey bir yana bizi kandırmak isteyen bir elektrikçi ile karşı karşıyayız. KAçak akım rölesi var mı ? sorusunun yanıtı evet. Fakat röle çalışırmı? sorusunun yanıtı HAYIR. Rölelerin doğru bağlanıp bağlanmadığı konusunda eksik olduğumuzu bir kaç örnekle gördüm. Onun dışında nötr barası ve toprak barası genelde bu tip küçük panolarda bana göre üşengeçlikten elektrikçiler kullanmıyor. Ayrıca topraklama da ayrı bir konu. Bu fotoda toprak yok. Olsa da var deyip geçmemek gerekir. Acaba toprak kablosu değerini bildiğiniz bir noktaya bağlı mı? yoksa duvara tutturulmuş vaziyette mi? veya alelade çakılmış bir bakır çubukta mı? Hadi diyelim değerini bildiğiniz noktada olsun. Toprak kablo kesiti ile fazların kablo kesitleri aynı mı? (bu biraz fantazi malesef. Çünkü bizde genelde 10luk tabir edilen bir kablo ile toprak yapılır. Değeri bilinin yere yapılırsa ne ala). Topraklama konusunda hemen bir tecrübemi paylaşayım. Bir elektrik panosu topraklamasız, elektrikçiye bildirdik. birkaç gün sonra geldik yapmış. Amaaaa bakır bir çubuk (1,5m uzunlukta). Ölçüm yaptık değer 120ohm :(. Benzer birkaç olayda da ölçüm yaptık bazıları 5ohm değerlerine yaklaştı ama genelde tutmuyor. Bu topraklama ayrı bir uzmanlık bana göre. O nedenle detayını elektrik mühendisi arkadaşlara bırakıyorum. Unutmadan şirkete bi karambolde meger aldırmıştım :) kullanmayı da öğrendim, çok işe yarıyor.
   
 8. Bayram ÇELİK

  Bayram ÇELİK TÜİSAG Üyesi

  Elektrik konusunda detaylı döküman olan varsa gönderirse memnun olurum   
  Emre Kümbetli bu yazıya teşekkür etti.
 9. SuİSG

  SuİSG TÜİSAG Üyesi

  Peki bu elektrik panosu ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

     

   

  Ekli Dosyalar:

  erkanersoy ve Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
 10. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Nası ya :) Bu ne böle? Facia, aman Allahım. Kablolar ekli, röle sanırım devrede değil ki? klamensler yanmış, kablo mavi geliyor kahverengiye bantlanıyor, röleye (röle de sadece yangın amaçlı takılmış 300mA) kahve rengi giriş mavi çıkış var, elektriğin nerden girdiği nere gittiği belli bile değil, baraları sölemiyorum bile, toprak var mı anlayamadım. Sayın SuİSG bu bir binanın elektrik panosu demeyin lütfen. Bu bir şantiyeye elektrikçi almak için yapılmış test olsun. Aman Allahım. Söyleyecek bişey bulamadım. Ben ne sölemeye çalıştım böle:) Ama sanırım bu şekilde fotolarla kendimizi de eğitmiş olucaz. Ben başka konularla da ilgili fotolar ekliyim. Daha neler görecez Allahım? :)   
  Emre Kümbetli, SuİSG ve Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
 11. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  elektrik konusu benimde en zayıf halkam. bu şekilde çok yardımcı oluyrsunuz bize yorumarınız ile.   
  Emre Kümbetli ve bernat bu yazıya teşekkür etti.
 12. res_hes(Bora)

  res_hes(Bora) TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar yönetmelikler uyarınca her özel trafolu abonenin bir elektrik mühendisiyle İşletme bakım sorumluluğu anlaşması yapması zorunludur. İşletmelerinizde bu anlaşmayı yaptırarak sorumluluktan kurtulur ve bu anlaşma kapsamında danışmanlık hizmetide almış olursunuz. Elektrik oyuna gelmez "yaşayan elektrikçi iyi elektrikçidir" sözündeki anlam bu işte 2.bir şansınızın olmamasındandır. O nedenle lütfen elektrikçinin işini elektrikçiye bırakalım biz sadece yasal olarak onları bilgilendirip yönlendirelim ama teknik yorum yapmak bence isg uzmanının işi değildir.

   
  EEK, Ayşe Bekoğlu, bernat ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. res_hes(Bora)

  res_hes(Bora) TÜİSAG Üyesi

  esat bey megep projesi kapsamında meslek liseleri için hazırlanmış sizin için yeterli teknik bilgiye ulaşabileceğiniz dökümanlar mevcut internette megep diye aratıp ulaşabilirsiniz
   
  Emre Kümbetli ve Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
 14. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Sayın res_hes yönetmelikler gereği derken hangi yönetmelik ve maddesi acaba? Eğer bilgilendirirseniz sevinirim. Ayrıca bu işletme ve bakım sorumluluğu sözleşmesi sadece trafoyu mu yoksa tüm elektrik tesisatını da içerir mi? Mesela biz tünel işi yapmaktayız ve yeraltında tünel nereye giderse elektrik tesisatı da peşinden kör topal gidiyor. Bu sözleşmenin kapsamını merak ettim. Teşekkür ederim şimdiden.

   
 15. res_hes(Bora)

  res_hes(Bora) TÜİSAG Üyesi

  http://www.emo.org.tr/mevzuat/mevzuat_detay.php?kod=37 ilgili yönetmeliğe bakabilirsiniz her ne kadar yapılan sözleşme 1kV üstü tesisleri kapsasa da fiiliyatta işverenin her türlü sorununa destek veriliyor. Bahsettiğiniz işte sorumlu elektrik mühendisi tüneli inceleyip size bilgi ve destek verebilir. Ama tabi önce böyle biri var olmalı :) bu arada Mehmet Bey sizin mesleğiniz nedir? Elektriğe olan ilginiz ve bilginiz dikakat çekicide haddim olmayarak bu sebepten sordum.   
  kazım bu yazıya teşekkür etti.
 16. eniyiisg

  eniyiisg TÜİSAG Üyesi

  Sayın res_hes - "Bu pano AG panosu olduğu için paspasa gerek yok. gerilim 1000V altında." demişsiniz ama her panoda yalıtkan paspas olmalı diye biliyorum ben bu konuda kaynak belirtirseniz memnun olurum

  her iki panonun iç kısmında mika vb plastik koruyucular olmalı, yani çalışan elini uzattığı zaman hiçbir iletkene kazayla dokunamamalı sadece salterler yada anahtar açıkta olmalı diğerleri koruyucu altında olmalı

   
  kazım bu yazıya teşekkür etti.
 17. res_hes(Bora)

  res_hes(Bora) TÜİSAG Üyesi

  Sayın eniyiisg sadece tecrübelerimden ayrıntılı olarak bir kaynak veremem fakat siz paspas konulması gereken kaynağınızı belirtirseniz onu beraber yorumlayabiliriz bu yorumlarım diğer yorumlarınız içinde geçerli.

   
  kazım bu yazıya teşekkür etti.
 18. Kadir cebecioğlu

  Kadir cebecioğlu TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu tür manzaralar sadece türkiyede değil,yurt dışındada mallesef var.Özellikle rusya ve türk cumhuriyelerinde,çinde oldukça yoğun.Nedeni her önüne gelen elektrik işi yapıyorum diye ortaya çıkıp bu işin eğitimini almadan ,tecrübe edinmeden para kazanma adına hem kendini hemde masum insanların canına kastedmekle kalmayıp yangınlarında çıkmasına sebep verirler.Bizde çıkan her yangın sonrası adettenmiş gibi elektrik kontağından çıkmış deniliyor.Kökenine baktığınızda merdiven altı çalışan kişilere ucuz olsun diye yaptırdıkları kişilerden kaynaklanıyor.İşi layıkıyla tam tesisatı ile beraber yapmaya kalktığınızda maliyet karşıınıza çıkıyor.Vatandaşta ucuz olsun fazla maliyet olmasın diye ehliyetsiz kişilere güvenip iş yaptırıyor.
  Öncelikle kanunlarla bunun önüne geçilmeli.Okularda ve iş yerlerinde günümüzün şartlarına uygun eğitim ve iş becerileri kazandırılmalıki eğitimle donanımlı kişiler yetiştirelim.Konuya gelince Hangi elektrik panosu olursa olsun altında paspas olmalıdır.1000 V altında elektrik çarpmaz diye bir kural yok.90 volta kadar zayıf akım üzeri tehlike sınıfına giriyor.Bu nedenle gerekli her türlü tedbirin alınması gerekmektedir.Bu konuda benim bulunduğum işletme japon firmasıdır,burada bakım şefiyim adamlar en ince ayrıntısına kadar tedbirlerini almış ve almaya devam etmekteyiz çünkü her şey insanlar içindir.
  Hepinize kazasız günler dilerim.

   
  kazım ve SuİSG bu yazıya teşekkür etti.
 19. hjknunuk

  hjknunuk TÜİSAG Üyesi

  Selam arkadaşlar. AG panosunun önüne yalıtkan paspas koyduk diye,kimse bize yanlış yaptınız diyemez. Kısacası korkuluğu olan bir platformda,işçiye emniyet kemeri taktırmak,ayrıca bir güvenliktir. Ayrıca 1000 voltun altında olan A.G panolarında elektriğe maruz kalan işçiye bir şey olmaz diyede yazmıyor. Yani mevzuat ta''paspasa gerek yok!''diye bir şey yazması akıl işi değildir. Yazmıyor da zaten,unutmadan ''A.G de amanda aman paspas koyun da yazmıyor:)) her neyse:)) eniiyiisgg arkadaşın ''mika'' sorusuna gelirsek; panolar kilit altında tutulmaktadır,buralara elektirikçi (yeterli ehliyete sahip) arkadaş hariç biri,zaten şalteriyle falan oynamamalı.Fakat yapılması güvenlik halkasını genişleten ama işveren açısından külfet kabul edilen bir uygulama sayılıyor. Elektrik barlarına gelecek olursak..sizden bilgi almak isterim. Mantığını çözemedim. Zaten topraklama hattı var panoda! bu barlar tüm hatların kaçağını vs resini,toprak hattına daha güvenli şekilde vermesinimi sağlıyor?panoda barın faydası ne? şimdiden teşekkürler

   
 20. serhat güler

  serhat güler TÜİSAG Üyesi

  Elektrik mühendisi akıllı olursanız sizi kandıramaz şöyleki;

  Bizler elektrik mühendisi olmadığımız için panonun içinin nasıl düzenleneceği bizim teknik konumuz ve bilmemiz gereken bir konu değildir. Buna emin olmak için firmanızdaki elektrikçiden imzasıyla birlikte uygun kurulduğuna dair yazı alıp saklamanız işinizi yapmanızı sağlayacaktır.

   
  nazo ve gsa bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica