Elektrik Panosu Riski

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında the_lost tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. the_lost

  the_lost TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar merhaba ,

  Bizim fabrikamızdaki elektrik panolarının altına yalıtkan malzeme koymak istiyoruz. Fakat bu koyucağımız yalıtkan malzemenin aynı zamanda yanmaz olmasıda gerekiyor. ( Kaynak , plazma ve alevli kesim yapıldığından kıvılcım sıçrama riski var. )
  En kısa sürede ve en ucuz maliyet ile bunu halledebilmemiz için fikirlerinizi bekliyorum.


   
 2. SerkanKURT

  SerkanKURT TÜİSAG Üyesi

  Epoksi ya da yalıtımlı yanmaz paspas kullanabilirsin

   
  Hüseyin Kemal ERKAN bu yazıya teşekkür etti.
 3. Fatih ÖZKAN

  Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  Eski konveyör bandından kesilmiş parça kullanıldığını gördüm. Bulunursa ucuz olacağı kesin.Olmaması için sebep göremiyorum ama doğru bir çözüm müdür? Değerlendirmek gerekir.

     

   
 4. the_lost

  the_lost TÜİSAG Üyesi

  Ahşap palet düşünmüştük fakat onunda yalıtımı az olabileceğinden vazgeçildi..
  Fatih hocam dediklerinizi değerlendirelim bi.. diğer arkadaşlardanda fikirleri olan varsa yazarsa sevinirim

   
 5. Mutlu Meydan 2

  Mutlu Meydan 2 TÜİSAG Üyesi

  Kaynaktan çıkan kıvılcımı engellemeniz daha sağlıklı olacaktır kanımca. Elektrik malzemesi satan yerlere yalıtım halısı derseniz bilirler. ben almıştım m2 si yaklaşık 50 TL civarında. 35.000 w a kadar yalıtkan. Herhangi bir paspas kullanmayın ve bu malzemeyi kolunuzu açarak panoya uzanamayacak şekilde ebatlandırın. Müfettişler bunun üzerinde önemle duruyor.

     

   
 6. palemo

  palemo TÜİSAG Üyesi

  ateşe dayanıklı ve yüksek yalıtkan özellikli lastik levhalar piyasada kolaylıkla bulunabiliyor. Pekala konveyör bandı da kullanılabilir.

   
 7. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  bazı işletmelerde yer darlığından makina ile elektrik panoları arasında bu kadar mesafe yok. yine bazı işletmelerde örneğin tekstil boyahanelerinde iç ortam sıcaklığı yüksek olduğundan elektrik panolarının kapaklarının açılarak havalandırılması gerekiyor.bu durumlarda nasıl çözümler geliştirebiliriz ?
   
 8. Sdt

  Sdt TÜİSAG Üyesi

  TEDAŞ İş Güvenliği Malzemeleri Teknik Kitapçığında izole halı kısmına bak aradığın tüm özellikler şartname şeklinde var   
 9. endmüh

  endmüh TÜİSAG Üyesi

  Bu kitapçığı nerden temin edebiliriz acaba bilginiz var mı

     

   
 10. Sdt

  Sdt TÜİSAG Üyesi

  googleden tedaş performans yönetimi daire başkanlığına gir oradan ulaşırsın   
 11. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  ben bir baska konuda bir hatirlatma yapmak istiyorum:
  Yalitkan paspasin ebadini ya buyuk tutun yada standart bir ebat alacaksaniz yerine yerlestirirken standart ebatliyi panonun altindan duvara kadar tam bitistirmeyin. ustunde calisan kisi hic bir sekilde o paspasin disinda kalmasin.
  bunu neden yazdim onuda yazayim hemen. standart ebatli bir paspasi pano altina koymuslar ve duvara kadar altina itmisler. eleman geliyor panoda calisiyor. yere comelip pano altinda bisey yaparken comelmehareketi sonucu 1 adim geri atiyorr ve ayaginin biri disarda kaliyor. o sirada da carpiliyor. eeee hani yalitkan paspas vardi? paspasi her zaman ustundeki adam comelsede egilsede hic bir sekilde disina basmayacak bir pozisyonda yerlestirin. panonun altinda duvara bitismis kismi kimsenin bi isine yaramaz. kucuk ama onemli bir ayrinti.elemanlari da bu tip konularda uyarin.her zaman bastiklari yeri kontrol etsinler. kazasiz belasiz calismalar herkese.   
  Genco, ecemus, SERAP TAŞKIN ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 12. ilyasyusuf

  ilyasyusuf TÜİSAG Üyesi

  Elektrikçi olarak ve aynı zamanda iş güvenlik bölümü öğrencisi olarak konuya müdahil olmak istedim. Konveyör bandının normalde lastik gibi görünmesi kimseyi yanıltmasın. Önemli olan yalıtkanlık dayanım değeridir.220 Volt veya 380 Volt gibi alçak gerilimlerde büyük olasılıkla yalıtkanlık sağlar. Lakin 34500 Volt gibi Orta Gerilim Tesislerinde kullanılması düşünülüyorsa İzole halı kullanılması daha uygundur.Bir konveyör bandının yalıtkan olup olmadığı Elektrikçilerin yaptığı Meger testi ile mümkündür. Meger testi yapılmadan herhangi bir lastiğin yalıtkanlık dayanımını bilemezsiniz. Bazı arkadaşlarında dediği gibi standartlara uygun İzole Halı kullanımı en makul olanıdır. İzole halı mümkün olduğunca geniş seçilirse ve elektrik panel boylu boyuna sıfır şekilde yakın olursa o kadar iyi olur. Çalışana İzole iş güvenlik ayakkabısı kullandırılmalıdır.Elektrik işlerinde kullanılacak iş güvenlik eldivenlerinin sık sık kontrol edilmesi gerekmektedir. Örneğin Orta Gerilim Sisteminde kullanılan bir eldivende bayatlama,en ufak aşınma, toplu iğne ucu kadar bile delik olsa çalışan kişinin hayatına mal olabilir. Kullanılan elektrikçi el aletlerinin de standartlara uygun izoleli olarak seçilmesi çok önemlidir. Orta gerilim ve yüksek gerilim tesisinde çalışacak olan elektrikçinin Orta gerilim ve Yüksek Gerilim kuvvetli akımlar yetki belgesi olması kanunen zorunludur. Küçük bir anekdot: Elektrik her 1000 Voltta yaklaşık 1 santimetre atlar.Yüksek gerilim tesislerinde 380 Bin Voltta yaklaşık 380 Cm ye kadar atlama yapar. Özellikle (şarjlı havalarda havaların karışık olduğu, yağışlı olduğu) zamanlarda Şalt sahası gibi açık sahalarda çok acil durumlar hariç kimsenin bulunmaması çok önemlidir.

   
 13. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  tedaşın kitapçığının bir örneği arkadaşlar ektedir. 2006 da imzalanmış ama yol gösterici olarak kullanılabilir.
   

  Ekli Dosyalar:

  Soner Özdemir, dileks, ahmetbenli38 ve 12 kişi daha buna teşekkür etti.
 14. maiieyes

  maiieyes TÜİSAG Üyesi

  bu uygulamayı anlayamadım,görsel var mı acaba ?rica etsem yayımlayabilirmisiniz

   
 15. ilyasyusuf

  ilyasyusuf TÜİSAG Üyesi

  Google de izole halı veya yalıtkan halı olarak aratırsanız ihtiyacınıza göre her çeşidine ulaşabilirsiniz. Panellerin iş güvenliğini sağlamak için ilave olarak panelin temas edilen kısımlarını panel kasası içinden topraklama kablosu ile civatalanarak sağlam şekilde tutturulması gerekir.   
 16. ilyasyusuf

  ilyasyusuf TÜİSAG Üyesi

  Elektrikte güvenlik olarak ilk akla gelen şey topraklamadır. Topraklama herhangi metal gövdeli bir panel, makine, techizatın metal kısımlarına herhangi bir elektrik kaçağı olduğu taktirde topraklama kablosu üzerinden metal yüzeydeki enerjinin kullanıcıya zarar vermeden direk olarak toprağa aktarılması olayıdır. Elektrik her zaman için kolay yolu tercih eder. Topraklama direnci daha az olan yerden akış yapar. Yani insan üzerinden değil direk olarak metal kablo yardımıyla toprağa akış olur. Topraklama olmaması halinde, kullanıcı üzerinden akarak kişinin elektrik akımına kapılmasına sebep olur. Konu ile ilgilenen arkadaşların topraklama hususunda iyi araştırma yapmaları ve topraklama sisteminin kontrollerinin periyodik olarak yapılmasını takip etmeleri gerekmektedir. Zannedersem yılda bir kez topraklama sisteminin periyodik olarak ölçülmesi gerekmekte.

   
  Serkan YALÇIN isg ve Fatih ÖZKAN bu yazıya teşekkür etti.
 17. gülçin.t

  gülçin.t TÜİSAG Üyesi

  topraklama ölçümü firmada elektrikle çalışan her makineye mi yapılması gerekli?

   
  SuİSG bu yazıya teşekkür etti.
 18. ilyasyusuf

  ilyasyusuf TÜİSAG Üyesi   
 19. Sdt

  Sdt TÜİSAG Üyesi

  TEDAŞ 2006 İSG MALZEMELERİ TEKNİK KİTAPÇIĞI 2013 te güncelleşti 2006 yerine 2013 kitapına bakacak olursanız burda sorduğunuz ve cevap aradığınz herşey çok net bir şekilde var

   
 20. ...BRK...

  ...BRK... TÜİSAG Üyesi

  Değerli uzman arkadaşlar. Fabrikamız eski ve bazıları dış kısımda bulunuyor. Dolayısı ile herhangi bir yağmur durumunda ıslanabilme durumu var. Bu konuda yalıtkan halı alınırken aynı zamanda pano ve çevresi dış kısımlardan kapatılması mı gerekiyor? Örnek olarak bir soğutma kulem var ve panosu dışarıda. Bu durumda sizce ne yapılması gerekir?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica