elektrik panoları önüne girişi engelleyici şerit çekilmesi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

elektrik panoları önüne girişi engelleyici şerit çekilmesi

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Ersin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi  bir iş müfettişi bir işletmede elektrik panoları önüne 0.8 metre(panodan yüyüyüş yoluna doğru) genişliğinde şerit çekilmesini istemiş.yani 0.8 metre elektrik panosuna yaklaşılmasının engellenmesini istemiş.
  Bu konuda bilgisi olan var mı?


   
 2. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  evet ersin bey..en az 80 cm kafes olacak ve giriş için kafeste kapı olacak..ayrıca alta yalıtkan paspas serilecek...

   
 3. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,,bu konu ile ilgili bir çok durum var aslında,,şerit dediğine göre elektrik arkı-elektrik atlama mesafesi olarak düşünmüş.. tel kafes demiş olsaydı patlamaya karşı etrafa şarapnel etkisi yaratmasın diye düşünmüş olurdu,, tel kafes olsun kapısı kilitli olsun demiş olsaydı yetkisiz kişilerin ulaşmasını-elektrikle uğraşmasını engellemek amaçlı düşünmüş olurdu.. kapısı kilitli tel kafes veya oda tahsis edilmesini istemiş olsaydı herkesin ulaşabileceği bir yerde de elektriği komple kesebilecek bir anahtarda talep edebilirdi. Amaçlar arasında Elektrik atlama durumu- patlamaya karşı koruma- yetkisiz kişilerin müdahalesini önleme - fabrika içi araç,vinç çarpmasını engelleme - Metalle uğraşanlar için metalin elektrik tesisatına temasından kaçınma v.s. gibi durumlar olabilir.
  • Buda müfettişin hangi yasa -tüzük ile ilgili düşüncesi olduğu hangi elektriki bilgi-birikime sahip olduğu ile ilgilidir.
  Bana sorarsan; bence pano etrafı sağlam-dayanıklı bir tel kafesle çevrili olmalı,kapısı kilitli olmalı yalnız herkesin ulaşabileceği ACİL STOP tarzında elektriği komple kesebilecek bir Şalter olmalıdır. Paspas ve Uyarı levhalarını da unutmayalım ;)

     

   
  Hasan Berkman bu yazıya teşekkür etti.
 4. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  panolar işletme içinde arka yüzeyleri duvara bitişik , sanırım bu yüzden şerit çekilmesi istenmiş.

   
 5. Gökhan Balıkçı

  Gökhan Balıkçı TÜİSAG Üyesi

  örnek bir uygulama resmi var mı acaba?

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica