Soru Elektrik Pano Önlerinin Epoksi Boya Ile Yalıtılması

Konu, 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' kısmında turanmst tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. turanmst

  turanmst TÜİSAG Üyesi  merhaba arkadaşlar bir fabrikamda elektrik panolarının önlerindeki yalıtkan paspasların kullanımını bir türlü sabitleyemedik ve bu ayki kurul toplantısında fabrika müdürü de buna 'o zaman panoların önlerini yalıtkan boya ile boyayalım dedi' ve bana uygun olup olmadığını sordu bende epoksi boyaların içeriğinden dolayı yalıtkan özelliğinin olduğunu ama pano önlerinde kullanımlarını hiç görmediğimi söyledim ve şimdi araştırdım bazı yerlerde epoksi boyaların 34500-36000 V a kadar dayandığını yazıryor(http://www.polymex.com.tr/urundetay.php?urunid=113) bu konuda tecrübesi yada bilgisi olan varsa paylaşabilrse sevinirim


   
 2. turanmst

  turanmst TÜİSAG Üyesi

  sanırım herkes benim gibi ilkdefa duyuyor bu konuyu cevap gelmediğine göre

   
 3. AHMETKILIÇ

  AHMETKILIÇ TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Turan Bey,

  Elinizde epoksinin yalıtkan özelliğini gösteren belge olması durumunda bu yeterlidir.
  İş müfettişleri zamanında bu belgeleri kabul etmişti. Bence de paspas görsellik açısından uygun olmuyor çoğu zaman.

  Selamlar,
  Ahmet KILIÇ

     

   
  turanmst bu yazıya teşekkür etti.
 4. krisografi

  krisografi TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar merhaba,
  pano önlerine koyduğum yalıtkan paspasları ben de sabitleyememekteyim, bu link faydalı oldu mu sizde?
  ayrıca paspas panonun 3 tarafında da olmak zorunda mı yoksa sadece kapağın önünde olması yeterli olur mu?

   
 5. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Bir kol uzunluğunda, uzanma ile erişilebilecek her yer yalıtılmalıdır.

     

   
 6. mfk321

  mfk321 TÜİSAG Üyesi

  epoksi boya yalıtkandır fakat dediğiniz işlemde kullanılabilmesi için en az 1cm yükseklik oluşturması gereklidir.
  zira yer ıslak yada sıvı olduğunda atlama yapabilir.
  bilindik kauçuk yöntem daha mantıklıdır.
  ha 2-3 cm lik bir kalıpla yükselti oluşturursanız olur.

   
 7. yalıtkan paspas bazı durumlarda işçiler tarafından kaldırılıyor veya atılabiliyor. Esas itibariyle pano kapağıda dahil olmak üzere toprak hattı üzerinden toraklanmalıdır. Burada özellikle panoda yapılıcak topraklamanın devamlılığı önemlidir herhangi bir yerde kesinti topraklamanın hiçbir işe yaramamasına sebep olur. Yalıtkan paspas boyutlandırılırken ve seçilirken izalosyon sağlıyabilmesi ve pano kapağı açıcak olan işçinin konumu göz önünde bulundurulmalıdır.
   
 8. krisografi

  krisografi TÜİSAG Üyesi

  mevzuatta nasıl ifade edilmektedir?   
 9. Funda Gürsoy Özkocacık

  Funda Gürsoy Özkocacık TÜİSAG Üyesi

  paspasları yere yapıştırmayı deneyin ben öyle yapıyorum en azından kaldıramıyorlar.

     

   
 10. mevzuatta panoların mevzuattaki yeri işyeri ve bina eklentileri yönetmeliğinde Ek 1 madde 4: "Elektrik tesisatı, yangın veya patlama tehlikesi oluşturmayacak şekilde projelendirilip tesis edilir ve çalışanlar doğrudan veya dolaylı temas sonucu kaza riskine karşı korunur." şeklindedik. panolar iş ekipmanı olarakta değerledirelebilr bu durumda iş ekipmanları yönetmeliği Ek-1
  "2.19. Bütün iş ekipmanları, çalışanların doğrudan veya dolaylı olarak elektrikle temas riskinden korunmasına uygun olur." olabilir   
  forumacc ve krisografi bu yazıya teşekkür etti.
 11. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Madde 274-Toprak ile potansiyel farkı 42 volttan fazla olan alternatif gerilimli Elektrik tabloları,özel yerlerde bulundurulacak ve bu yerlerin tabanı akım geçirmeyen malzemeden yapılmış veya bu cins malzeme ile kaplanmış olacaktır.

  Madde 277-Atölye ,tesis içinde veya işçilerin erişebileceği yerlerde bulunan dağıtım tabloları,panoları ile kontrol tertibatı ve benzeri tesisat,kilitli dolap içine konulacak ,bunların tabanı elektrik akımı geçirmeyen malzeme ile kaplanacaktır.

  Madde 283-Transfarmatör ve kondansatör merkezlerindeki diğer yüksek gerilim cihazları parmaklıklı veya kafes telli kapılar ile özel hücrelere yerleştirilmiş olacaktır.

  Yüksek gerilim hücrelerinde izole halı ,izole tabure,izole eldiven, ıstankalar, yangın söndürme cihazları kısa devre teçhizatı ve talimatı haiz levhalar bulundurulacaktır.

  Madde 303-Toprakla potansiyel farkı 250 volttan aşağı alternatif veya doğru akımlı tesisatta yapılacak işlere girişilmeden önce akım kesilecek,ancak zorunluluk halinde gerekli tedbirler alınarak ve akım geçirmeyen aletler,uygun iş elbisesive eldiven gibi kişisel koruyucular, izole halı, akım geçirmeyen paravanalar, tabureler, platformlar gibi araçlar kullanılacak ve işçiler yetkili bir eleman gözetiminde
  çalıştırılacaktır.
   
 12. Baran bey tüzük hatırlatmanız güzel olmuş ama tüzük artık yürürlükte değil.

   
 13. silifke

  silifke TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar firmamızda kullanılan Neopren mat ( 2 cm kalınlıkta ) ile yalıtkan paspas olayını çözüyorum. Fakat bunu ne derece doğruluğunu belgelemek istiyorum. neopren malzemelerin yaltıkanlığı veya iletkenliği hakkında bilgiyi nereden öğrenebilirim.
   
 14. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Tüzük yürürlüktedir.

   
 15. -İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü,

  -Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü,

  -Parlayıcı Patlayıcı Tehlikeli ve Zararlı Maddelerle Çalışılan İşyerlerinde ve İşlerde Alınacak Tedbirler Hakkında Tüzük,

  -Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük,


  adlı tüzükler, 25 Ağustos 1971 günlü ve 1475 sayılı İş Kanununun 74 üncü maddesine dayanılarak çıkartılmıştır.


  25.8.1971 tarihli ve 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi hariç diğer maddeleri, 10.06.2003 tarihinde yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanununun 120 nci maddesi ile yürürlükten kaldırılmıştır.


  Ancak aynı kanunun (4857 sayılı İş Kanununun) Geçici 2 nci maddesiyle “1475 sayılı Kanuna göre halen yürürlükte bulunan tüzük ve yönetmeliklerin bu Kanun hükümlerine aykırı olmayan hükümleri yeni yönetmelikler çıkarılıncaya kadar yürürlükte kalır.” Hükmü gereğince yürürlükte kalmıştır.


  Fakat, Geçici 2 nci madde, 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38/c maddesine göre 6 ay sonra yürürlüğe girmek üzere, 37/ç maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır.


  Özetle tüzüklerin son yasal dayanağı olan Geçici 2 nci madde 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan dolayı yukarıda sayılan tüzüklerin herhangi bir dayanağı kalmamış ve hükümleri geçersizdir.   
 16. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Recep bey,

  Bu forumda üzerinde durduğum en önemli şey "BİLGİ KİRLİLİĞİ". Çünkü çok tehlikelidir. Mesaj denetim grubundan olduğunuzu görüyor ve gerçekten üzülüyorum.
  Verdiğiniz yanlış bilginin üzerine yine internette gayrı-resmi bir siteden alıntı yaparak verdiğiniz bilginin doğruluğunu ispatlamaya çalışıyorsunuz. Ve eminim ki alıntı yaptığınız mesajın son cümlesi size yetmiştir. Tamamını okuma ve anlamayı da gereksiz gördüğünüzü düşünüyorum. O metni ben de biliyor ve metnin tamamının iyi okunduğunda kendisiyle çeliştiğini de fark edebiliyorum.

  http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=mevzuat&id=2 adresinde tüzüğü bulabilirsiniz. Çünkü yayında. Çünkü yürürlükte.

  Saygılarımla.

   
 17. Bilgi kirliliği olarak söylediğiniz olaydan bende hoşnutsuzum. Tüzük bakanlığın sitesinde olabilir ama 6331 sayılı kanunu sizde okumuştunuz. Hem son zamanlarda teftişlerden sonra gelen "
  V. BÖLÜM: ALINMASI GEREKLİ TEDBİRLER" şeklinde tebliğde hiç bir noksanın İSG tüzüğüne dayandığını göremezsiniz. Kanunun çıkmasıylaberaber İş müfettişleri cezaları tüzüklerden değil yönetmeliklerden yazmaya başladılar. Benim şahsi fikrim tüzük her yönüyle çok daha açık ve anlaşılırdı ama yeni yönetmelikler çok daha esnek yapıdalar

   
 18. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  Sayın BaranS,
  Siz iş yeri hekimisiniz sanırım? O sebeple bilginiz olmadığını düşünüyorum. ÇSGB nın sitesinde yaytında olması hala geçerli olduğu manasına gelmiyor. Kaldıki siz hekimsiniz, mevzuatı doğru yorumlayabilmiş olduğunuza şüpheliyim.
  18 Ağustos 2013 isgu sınavında sizin gibi tüzük sordular. Sonra itirazlar oldu, ve içinde tüzük geçen soruları iptal ettiler.
  Sonrada sizin gibi kendilerini haklı çıkarmak için aşağıdaki linkte görünene zaten kalkmış olan tüzükler için duyuru yayınladılar..
  Sanki bilgi kirliliği sizden geldi gibi?..

  http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=IS_TUZ_KAL_TAS

   
 19. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Ali Bey,

  Şüphe ve sanrılarla değil de somut bir dayanakla gelseydiniz size hak verebilirdim. 24 yıllık bir İSG Profesyoneli olarak allaha şükür mevzuatı sizin gibi A sertifikasına sahip Uzman arkadaşlar kadar "İYİ" yorumlayabiliyorum.
  Verdiğiniz linkteki tüzüklerin bir "TASLAK" metin olduğunu hatırlatırım. Aylardır da oradalar ve hala taslaklar.

  Sahada karşınıza çıkan hekimler sizi yanıltmasın. Tıp fakültelerinde önce araştırma öğretilir. Bir de "Ayırıcı Tanı" diye bir meleke vardır ki; okunulan 6 senenin sonunda artık üzerinizden hiç çıkmayacak şekilde giydirilir.

  Fakültelerini fotokopi ders notlarıyla bitiren HAP bilgiye alışmış, her okuduğunu araştırmadan doğru kabul eden bir neslin içinde İş Sağlığı ve Güvenliğini anlatmak gerçekten çok zor.

  Saygılarımla

   
 20. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  Baran Bey,
  Tam manası ile beklediğim yanıtı verdiniz. Bu yanıtı almamak için isgu sınavında yaşananları anlattım. Bu taslak kendi hatalarını örtbas etmek için yayınlanmış manasız bir taslaktır.
  Zira böyle bir taslak olamaz. Mevcut linkteki taslak dosyalarından birini lütfen tekrar açın, ikinci sayfaya ulaşın ve orada yazanları okuyunuz.
  Yok üşendim derseniz ben size aşağıda yolluyorum 2 nci sayfada yazanları. Orada yazılanlar bile bakanlığın ne kadar gayri resmi ve yürürlükte olan yasaları işlerliğini şüpheye düşürecek yorumlar yaptığının göstergesidir.
  Bu aşamadan sonra hala yorumunuz ve fikriniz değişmediyse, benim söyleyecek bir şeyim kalmamış demektir.
  Saygılarımla..

  "
  GENEL GEREKÇE


  Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili düzenlemelere 3008, 931, 1475 ve 4857 gibi İş Kanunlarında yer verilmiştir. Bu Kanunların uygulamalarına yönelik esaslarda tüzük ve yönetmeliklerde yer almıştır. 1475 sayılı İş Kanunu çerçevesinde çıkarılan Tüzükler ise 4857 sayılı Kanunun Geçici 2 nci maddesiyle yürürlükte bırakılmıştır.


  Çalışma hayatını yakından etkileyen ekonomik, sosyal ve siyasal koşullar, uygulamada karşılaşılan sorunlar, Avrupa Birliği ile Uluslararası Çalışma Örgütü normlarına uyum sağlama zorunluluğundan dolayı, mevcut İş Kanunundan bağımsız çalışanların tümünü kapsayan, önleyici ve koruyucu tedbirleri içeren ve gelişmiş ülke örneklerindeki mevzuat metinleriyle uyumlu düzenlemelerin hayata geçirilmesine amacıyla 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30/06/2012 tarihli ve 26339 sayılı resmi gazete’de yayımlanmıştır.

  Kanunun Geçici 2 nci maddesinde, İş Kanununun 77 nci, 78 inci, 79 uncu, 80 inci, 81 inci ve 88 inci maddelerine göre yürürlüğe konulan yönetmeliklerin aykırı olmayan hükümlerinin 6331 sayılı Kanunda öngörülen yönetmelikler yürürlüğe girinceye kadar uygulanmaya devam olunacağına yer verilmiştir.

  Diğer yandan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün dayanağı olan 4857 sayılı Kanunun Geçici 2 nci maddesinin 6331 sayılı Kanunun 37 nci maddesi ile yürürlükten kaldırılmış olması sebebiyle Tüzüğün dayanağı kalmamıştır. Bu nedenle, söz konusu Tüzüğün yürürlükten kaldırılmasına ilişkin taslak hazırlanmıştır.
  MADDE GEREKÇELERİ
  Madde 1-
  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün dayanağı olan 4857 sayılı Kanunun Geçici 2 nci maddesinin 6331 sayılı Kanunun 37 nci maddesi ile yürürlükten kaldırılmış olması sebebiyle Tüzüğün dayanağı kalmamıştır. Bu nedenle, söz konusu Tüzüğün yürürlükten kaldırılmasının gerektiği öngörülmüştür.
  Madde 2- Yürürlük maddesidir.
  Madde 3- Yürütme maddesidir."

   
  Last edited by a moderator: 24 Temmuz 2014
  Recep GÜLER bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica