Eksiği Olan Işyerleri ' Tak ' Diye Kapatılacak

Konu, 'Süresi Dolmuş Konular' kısmında Hüseyin KORKMAZ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  İş kazalarında artan ölümlere yönelik önlemleri anlatan Çalışma Bakanı Çelik: Uzmanların onay vermediği işyeri açılamayacak. 'Eksiği olan işyerini tak diye kapatın' dedim
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, arka arkaya gelen ve kamuoyuna "yeter artık" dedirten Esenyurt'taki AVM inşaatındaki yangın, Tuzla tersanelerindeki patlama, Karasu Barajı'nda TEDAŞ işçilerin ölmesi gibi iş kazalarının en aza indirilmesi için alınacak yeni önlemleri anlattı. Çelik, "eksiği olan işyerini tak diye kapatın" talimatı verdiğini, iş güvenliği uzmanının onay vermediği hiçbir işyerinin açılamayacağını söyledi.

  TASARI MECLİS'TE

  Çalışma Bakanı Çelik, SABAH'ın geleneksel kahvaltılarının konuğu oldu. İş kazaları nedeni ile bedeli ölçülemeyecek can kayıplarının yanısıra her yıl 7.5 milyar liralık ekonomik değeri yok ettiğine dikkati çeken Çelik, İş Sağlığı ve İş Güvenliği yasa tasarısını Meclis'e gönderdiklerini hatırlattı. Çelik, yeni düzenlemenin kamu ve özel tüm işyerlerini kapsadığının altını çizdi. Çelik, yasa çıktığında kamuda dahil tüm işlerlerinde toplantı salonunda kapı nereden açılırdan, çalışanın oturduğu koltuğun sağlığa uygun olup olmadığına kadar her şeyin iş güvenliği ve sağlığı kapsamında denetim altına alınacağı, belli kriterleri uyma zorunluluğu getirileceğini kaydetti. Çelik, düzenlemenin önemli ayaklarından birinin de çalışanların eğitimi olduğunu, bu konuyu
  büyük önem vereceklerini ifade etti.

  O FELAKETİ YAŞAMAZDIK

  Her işyerinin bir iş güvenliği uzmanı ile doktor çalıştırmak zorunda kalacağını belirten Çelik, "İş güvenliği uzmanları bir işyeri açılmadan gidip gerekli özellikleri taşıyor mu, taşımıyor mu bakacak. Eğer eksiklik varsa o işyerinin açılamasına izin vermeyecek. Bu yasa çıkmış olsa idi Esenyurt'taki felaketi yaşamazdık. İş güvenliği uzmanı çadırlardaki kabloları, tek çıkış kapısını görerek orada inşaata başlanmasına onay vermez, gerekli düzeltmelerin yapılmasını isterdi. Aksi taktirde sorumlu olacağını bilirdi" dedi.

  CANDAN KIYMETLİ DEĞİL

  Çelik, iş dünyasının kendilerine ek maliyet çıkmasından yakındığına işaret ederek "Biz iş dünyasının işini kolaylaştıracak birçok önlem aldık. Para candan daha kıymetli değil" dedi. Çelik, maliyetin şikâyet edecek kadar yüksek olmadığın örneğin 10-49 arasında işçi çalıştıran bir işyerine aylık 70 ila 200 lira arasında ek yük getireceğini kaydetti. Çelik, iş güvenliği açısından gerekli önlemleri almayan, eksiği bulunan firmalara asla müsamaha göstermediklerini belirterek, "Arkadaşlara eksiği olanları tak diye kapatın" talimatı verdiğini söyledi. Müfettişlerin yaptığı incelemeler sonrası gaz ölçüm aleti bile bulunmayan 40 maden işletmesi ile ilgili kapatma kararı verildiğini, bu işletmelerin sahiplerinin kendisine gelerek, "Mahvolduk. Ölçüm saatini şimdi almaya kalksak Çin'den gelmesi 3 ay sürüyor" dediğini belirten Çelik, şunları söyledi: "Gaz ölçüm cihazı bir maden olmazsa olmaz. Ben bunları bile bulundurmayan yerlerin çalışmasına nasıl izin veririm? Onlara da 'Patlama olup 3 işçi ölürse nasıl hesap vereceksin? Siz cihazları alın Gümrük Bakanı arkadaşımdır. Gümrükte beklemeden elinize ulaşmasına sağlarız' dedim."  http://www.memurlar.net/haber/222212/


   
 2. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  BEN bu haberi beğenmedim.

   
 3. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  ......Gümrük Bakanı arkadaşımdır.....
  :şaşırma::hayal kırıklığı::) bu güzeldi....

     

   
  c.s.gül bu yazıya teşekkür etti.
 4. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Çok güzel tak diye kapatacak kişiler isg uzmanları, fakat nedense bu uzmanlar tak diye kapattığı iş yerinden maaş alıyorlar...!

   
 5. FeLis_Leo

  FeLis_Leo TÜİSAG Üyesi

  pek ayakları yere basan laflar değil bunlar.
  göz boyama işte...

     

   
 6. isg27

  isg27 TÜİSAG Üyesi

  10-49 arasında işçi çalıştıran işverenler 70 tl karşılığında bu hizmeti verdirebilecekler, benim anlamadığım 10-49 arasındaki işyerlerinde çalışan iş güvenliği uzmanları paralarını kimden alacaklar devletten mi?

   
 7. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  Bence çsgb de çalışan iş güvenliği uzmanları denetimi yapacak kararı onlar verecek. geçen bir haber okudum marmara bölgesinde 30 tane iş müfettişi varmış sadece. onlarda hangi fabrikayı inşaatı atölyeyi denetlicek?
   
 8. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  İnşaat sektörünün ve sanayinin kalbi sayılan Marmara Bölgesi'nde yalnızca 30 iş müfettişi bulunuyor. On binlerce şantiye ve sanayi tesisinin, müfettiş yetersizliği sebebiyle işgüvenliği açısından yeterince denetlenemediği belirtiliyor. Uzmanlar, iş kazalarını önlemek için ağır yaptırımlar öngören 'İş Sağlığı ve GüvenliğiYasa Tasarısı'nın bir an önce kabul edilmesi gerektiğini belirtiyor.
  Esenyurt'ta çıkan çadır yangınında hayatını kaybeden işçilerin cenazeleri Adli Tıp'tan ailelerine teslim edilirken, yaşanan vahim olay şantiyelerdeki denetim sıkıntısını tekrar gündeme getirdi. Türkiye'de inşaat sektörü ve sanayinin kalbi durumunda olan Marmara Bölgesi'nde sadece 30 iş müfettişi görev yapıyor.   
 9. Muhammet SANDIKÇI

  Muhammet SANDIKÇI TÜİSAG Üyesi

  Tak diye kapanttığınız yerden maaş alıyorsanız Tak diye biraz zor kapatırsınız :)

     

   
 10. volkans

  volkans TÜİSAG Üyesi

  Her zamanki gibi günü kurtaran açıklamalar bunlar... Bakanlıkların çoğunda çalışan yokken tak diye kapatmaya kim gidicek orasını söylememiş :D   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica