Egzoz Tamircisinde Patlama - Denizli

Numeko Safety İş Güvenliği Ekipmanları

Tolga_34

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
4 May 2012
Mesajlar
450
Tepki puanı
1,734
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Sizlere canlı bir saha örneği yazayım bu konuda.
Yurtdışında Mısır'da bir çimento fabrikası yenileme faaliyeti yapıyoruz. Bilindiği gibi yüksek katlıdır. Kesim işleri çok olur, curuf çer çöp çok olur. Bunların üst katlardan tahliyesi için boy variller ile -ilkel bile olsa :) - curuf tahliye kanalı yapılır. Orta ve en alt kata iki tane yerleştirilir.
Ben her ne kadar denetim firmasında olmama rağmen, hazırlamış olduğum APP (accident prevention plan) gereğince düzenlemiş olduğum genel risk değerlendirmesinde housekeeping (tertip düzen temizlik) konusunu belirtmiştim. Sonrasında işi yapan taşeron firma, ana yüklenici ve biz yapılan ilk iş güvenliği toplantısında (safety meeting) bu konuyu da konuştuk. Bildiklerini söylediler, curuf tahliye kanalı yapacaklarını söylediler. Buraya kadar her şey normal.
Sanırım bir hafta sonra, bir kalabalık bir gürültü. Ne oluyor, dedim. Ofisten çıktım gittim. Olay şu :
Taşeron firmanın taşeronu olan bir firma bu tahliye kanalı için varil getirtmiş, onları her iki tarafından kesip sonra kaynak ile birleştirip kocamannn bir varil boru şeklinde tahliye borusu yapmak için işe başlamışlar. Daha ilk varili keserlerken kesim yapılan kapak kopma noktasına az bir mesafede kalk kaynakçının suratına vur. Nasıl bir görünüm olduğunu tahmin edin. Olay üçüncü katta oluyor, asansörler çalışmıyor, merdivenler var çift tarafta, kaynakçı 130 kiloluk bir mısırlı ve bu adam oradan aşağıya indirilecek, ambulans gelecek?? ve ambulansa konup hastaneye ameliyata götürülecek. Tam macera :)
Taşeronun safety officer dediğimiz bizde olsa olsa en fazla İSG teknikerine tekabül edebilecek statüde olan adamını buldum, sordum ne yapacaksın ne yapılıyor diye. Neyse. burada kalsın.
Türkiye'de de nereye gitsem bu tip işlerin yapılacağı ya da yapıldığı yerde -bilenin sorumluluğu kapsamında- orada hiç bir sorumluluğum olmamasına rağmen hemen müdahale ederim. "Arkadaşlar, varillerin kapağını açın, en az %80'ni su ile doldurun, kapak kesimlerini bu şekilde yapın." Hoş! bizim kaynakçıların ya da -bu işi yıllardırrrrrrr yapannnnn- ustalarımızın yaklaşımı hemen "biliyorum biliyorum " olur.
Bu tip kazaları geçmişte özellikle hem araç hem gemi tanker , belki bir iki yer altı sarnıç tank olayında hep yaşadık gördük.
Sonuç havalandırma usul ve yöntemlerini bilmiyoruz, biliyor isek de göz ardı ediyoruz, ölçüm yöntemlerini bilmiyoruz, ilgi duymuyoruz, oysa GAS FREE !!!! çok basit bir iş.
 
Üst

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.