Haber - Egzoz Tamircisinde Patlama - Denizli | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Egzoz Tamircisinde Patlama - Denizli

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

DEHA+20_20190509_1.jpegDEHA+20_20190509_1 (1).jpeg

ygtr hoca bu yazıya teşekkür etti.
  2. Tolga_34

Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

Sizlere canlı bir saha örneği yazayım bu konuda.
    Yurtdışında Mısır'da bir çimento fabrikası yenileme faaliyeti yapıyoruz. Bilindiği gibi yüksek katlıdır. Kesim işleri çok olur, curuf çer çöp çok olur. Bunların üst katlardan tahliyesi için boy variller ile -ilkel bile olsa :) - curuf tahliye kanalı yapılır. Orta ve en alt kata iki tane yerleştirilir.
    Ben her ne kadar denetim firmasında olmama rağmen, hazırlamış olduğum APP (accident prevention plan) gereğince düzenlemiş olduğum genel risk değerlendirmesinde housekeeping (tertip düzen temizlik) konusunu belirtmiştim. Sonrasında işi yapan taşeron firma, ana yüklenici ve biz yapılan ilk iş güvenliği toplantısında (safety meeting) bu konuyu da konuştuk. Bildiklerini söylediler, curuf tahliye kanalı yapacaklarını söylediler. Buraya kadar her şey normal.
    Sanırım bir hafta sonra, bir kalabalık bir gürültü. Ne oluyor, dedim. Ofisten çıktım gittim. Olay şu :
    Taşeron firmanın taşeronu olan bir firma bu tahliye kanalı için varil getirtmiş, onları her iki tarafından kesip sonra kaynak ile birleştirip kocamannn bir varil boru şeklinde tahliye borusu yapmak için işe başlamışlar. Daha ilk varili keserlerken kesim yapılan kapak kopma noktasına az bir mesafede kalk kaynakçının suratına vur. Nasıl bir görünüm olduğunu tahmin edin. Olay üçüncü katta oluyor, asansörler çalışmıyor, merdivenler var çift tarafta, kaynakçı 130 kiloluk bir mısırlı ve bu adam oradan aşağıya indirilecek, ambulans gelecek?? ve ambulansa konup hastaneye ameliyata götürülecek. Tam macera :)
    Taşeronun safety officer dediğimiz bizde olsa olsa en fazla İSG teknikerine tekabül edebilecek statüde olan adamını buldum, sordum ne yapacaksın ne yapılıyor diye. Neyse. burada kalsın.
    Türkiye'de de nereye gitsem bu tip işlerin yapılacağı ya da yapıldığı yerde -bilenin sorumluluğu kapsamında- orada hiç bir sorumluluğum olmamasına rağmen hemen müdahale ederim. "Arkadaşlar, varillerin kapağını açın, en az %80'ni su ile doldurun, kapak kesimlerini bu şekilde yapın." Hoş! bizim kaynakçıların ya da -bu işi yıllardırrrrrrr yapannnnn- ustalarımızın yaklaşımı hemen "biliyorum biliyorum " olur.
    Bu tip kazaları geçmişte özellikle hem araç hem gemi tanker , belki bir iki yer altı sarnıç tank olayında hep yaşadık gördük.
    Sonuç havalandırma usul ve yöntemlerini bilmiyoruz, biliyor isek de göz ardı ediyoruz, ölçüm yöntemlerini bilmiyoruz, ilgi duymuyoruz, oysa GAS FREE !!!! çok basit bir iş.

6666, İsmail UYGUR, ygtr hoca ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica