Haber Eğitim Ve Kalkınma Vakfı Hijyen Eğitimi Verecek - Mersin

Konu, 'Eğitim Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Eğitim Ve Kalkınma Vakfı Hijyen Eğitimi Verecek
  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Eğitim ve Kalkınma Vakfı, merkez Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Akdeniz Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde kuaför, lokanta, hamam, otel ve süpermarket gibi iş yerlerinde çalışanlara ‘Hijyen Eğitimi’ verecek.

  134992.jpg
  MTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı Başkanı İbrahim Kiper, Akdeniz Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile imzaladıkları protokol kapsamında düzenleyecekleri ‘Hijyen Eğitimleri’ ile ilgili basın toplantısı düzenledi. MTSO Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Kiper’in yanı sıra MTSO Genel Sekreteri Abdulkadir Dölek, Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan ve vakfın Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

  Vakıf Başkanı Kiper, toplantıda yaptığı açıklamada, yayınlanan bir yönetmelikle kuaförden lokantaya, hamamdan masaj salonuna, süpermarketten otele kadar çok sayıda iş yerinde çalışanların ‘Hijyen Eğitimi’ almalarının zorunlu olduğunu söyledi. Yönetmeliğe göre, bu tür iş yerlerinde çalışanların hijyen eğitimini 5 Temmuz 2014 tarihine kadar almaları gerektiğini belirten Kiper, “Gıda üretim iş yerleri, ana dağıtım merkezleri, hazır yemek hizmeti, iş yeri kurum ve yemekhaneleri, lokantalar, gıda hizmetlerinin sunulduğu dükkanlar, toptan satış yerleri, süpermarketler, kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj vegüzellik salonları, otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler, çalışanlarına hijyen eğitimialdırmak zorundalar” dedi.

  Hijyen eğitiminin, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı öğretim kurumları tarafından verileceğini ifade eden Kiper, yönetmelik kapsamındaki iş yerlerinde, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından verilecek belgeye sahip olmayanların çalıştırılamayacaklarını kaydetti. Belgesiz kişileri çalıştıranlar hakkında 250 liradan bin liraya kadar para cezası uygulanacağı bilgisini de veren Kiper, “Üyelerimize hijyen eğitimi hizmetini vermek için Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Akdeniz Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile işbirliği yaptık.Eğitimler 40 kişilik gruplarla bir günde 8 saatte tamamlanacak. Eğitimlere katılmak isteyenler kimlik fotokopileriyle birlikte vakfımıza başvurabilirler. Sertifika ücreti olarak sadece 20 lira ücret alınacak. Çalışanlarına iş yeri eğitimi aldırmamış olan iş yeri sahiplerinin bu eğitime biran önce katılmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü 5 Temmuz 2014’ten sonra ceza başlayacak” diye konuştu.

  Kaynak: haber3.com


   
  Last edited by a moderator: 17 Nisan 2014
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica