Eğitim Süreleri Hakkinda

Konu, 'Risk Değerlendirmeleri Hakkında' kısmında glsn sçkn tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. glsn sçkn

  glsn sçkn TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar 15 Mayıs 2013 te yayınlanan ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİğe göre yıllık eğitim süreleri aşağıdaki gibi belirlenmiştir.
  MADDE 11 (1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;
  a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,
  b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,
  c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat
  olarak her çalışan için düzenlenir.
  Bu durumda biz sadece risk analizi yaptığımız firmalarda yine yıllık en az 8-10-12 şer saat mi eğitim vereceğiz. Yoksa bu durum firmalar kendi bünyesinde iş güvenliği uzmanı çalıştırdığı zaman mı uygulanacak eğitim sürelerini kapsamaktadır.
  Çünkü normalde risk analizi yaptığımız firmalarda ortalama 2 saat eğitim veriyoruz, - ki bundan bile hem işçi hem de iş veren sıkılıyor- bu yeterli midir? Yeterli değilse bu güne kadar verdiğimiz eğitimleri ne yapacağız. Bilgisi olan varsa lütfen yorumlasın teşekkür ederim.


   
  ikarateke bu yazıya teşekkür etti.
 2. ibrahimsenol

  ibrahimsenol TÜİSAG Üyesi

  Sözleşmeli olarak çalıştığınızda bu süreler geçerli olacaktır.

   
 3. okan dasdemir

  okan dasdemir TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar yönetmeliği iyice okumanızı öneririm. Bu süreler bütün çalışanlar için geçerlidir. 2 saatlik eğitimler mazide kaldı artık. 8 - 12 - 16 saat eğitim verilecek ve bunlarda 4er saatlik dilimler halinde verilecek. eğitimi verebilecek kişilerde açıklanmıştır yönetmelikte. Eğer risk değerlendirmesi yaptığınız firma ile İSGKatip üzerinden anlaşmanız yok ise artık eğitimleri veremezsiniz (OSGB yada yetkilendirilmiş eğitim kurumları hariç).

     

   
 4. glsn sçkn

  glsn sçkn TÜİSAG Üyesi

  Sadece risk analizi yaptığımız firmalarla İSGKATİP üzerinden atama yapılmasına gerek olduğu yönetmelikte geçiyor mu? Ben yönetmeliği okudum ancak böyle bir durum dikkatimi çekmedi. İlgili bölümü belirtir misiniz?

   
 5. okan dasdemir

  okan dasdemir TÜİSAG Üyesi


  Gülsen Hanım dediğiniz gibi risk değerlendirmesi için İSGKatipten atamaya gerek yok. Ben eğitimler için yazmıştım atama konusunu.

     

   
  gülsen seçkin bu yazıya teşekkür etti.
 6. icould1907

  icould1907 TÜİSAG Üyesi

  ancak yönetmelikte eğitimleri üniversiteler, yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve OSGB lerden alınabilir diyo. bireysel olarak veremiyormuyuz eğitimleri ?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica