Eğitim Sektöründe Iş Güvenliği

uzman59

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba,
Bildiğim kadarıyla İlk,orta ve yükseköğrenimler de (Az tehlikeli sınıfta) İş Güvenliği Uzmanı çalıştırmak zorundalar. Örneğin bir kolej için İş Güvenliği Sözleşmesi yapılacaksa burada çalışan kişi sayısı sadece Müdür, öğretmenler, hizmetli vs. mi olur yoksa öğrenciler de dahil olur mu?
Ayrıca okullarda iş güvenliği olarak neler yapılabilir? Cevaplarınızı bekliyorum..

esin görgülü

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba,
Bildiğim kadarıyla İlk,orta ve yükseköğrenimler de (Az tehlikeli sınıfta) İş Güvenliği Uzmanı çalıştırmak zorundalar. Örneğin bir kolej için İş Güvenliği Sözleşmesi yapılacaksa burada çalışan kişi sayısı sadece Müdür, öğretmenler, hizmetli vs. mi olur yoksa öğrenciler de dahil olur mu?
Ayrıca okullarda iş güvenliği olarak neler yapılabilir? Cevaplarınızı bekliyorum..

esin görgülü

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba, aynı konuyla ben de ilgileniyorum, şu an bir özel okulda öğretmenlik yapıyorum.Amacım okullarda işg uzmanı olarak çalışmak, bu konuyla ilgili bir döküman, bilgi arıyorum, teşekkürler.

mühendis85

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sayın uzman59, çalışan sayısı 50 ve üzeriyse yönetmelikte belirtilen süreler dahilinde uzman ve hekim bulundurmak zorundalar.Sadece çalışan sayısını baz alarak sözleşmenizi yapmanız gerekir. Fakat okul içerisinde öğrencilerinde sağlık ve güvenliğinden sorumlu olursunuz. Örneğin risk analizi, acil durum eylem planları vb. hazırlanırken öğrenciler de dahil edilmeli. Tarihini tam olarak hatırlamıyorum fakat bir okulda gerçekleşen olayda, lavabonun bir öğrencinin üzerine düşmesi sonucu öğrenci hayatını kaybetti. Bu durumdan okul müdürü sorumlu tutulmuştu fakat uzman bulundurulması durumunda sorumluluk uzmanda olacaktır. Dolayısı ile ne kadar az tehlikeli de olsa öğrenciler işinizi oldukça zorlaştıracaktır. Gittiğim her okulun duvarlarında ve tavanında ayak izi görmüşümdür :)
Çalışma hayatınızda başarılar dilerim...

mehmet ünal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar merhaba,
çalışan sayısına göre hareket edersiniz.kurucu veya kurucu temsilcisi, müdür, öğretmen vs orda çalışan sigortalı işçiler sayılır. öğrenciler marketteki müşteri gibidir önlar baz alınmaz.

NGK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Okullar için hazırlanmış bir risk analiz örneği olan var mıdır? Büyük okullar tamam da bizim sadece 2 personel ve 1 öğretmenimiz varken bu iş zor oluyor...

murat aytekin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
sn mehmet ünal risk değerlendirme yapılırken öğrencileri dikkate almadan hazırlamak doğru olur mu? tartışılır... bu bilgiye nereden ulaştınız? kaynağınız nedir?acil durum planları yaparken de ögrenciler göz önünde tutulmalıdır... sadece çalışanlar için yapmak doğru değil...

Ali KÖKSAL

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
sn mehmet ünal risk değerlendirme yapılırken öğrencileri dikkate almadan hazırlamak doğru olur mu? tartışılır... bu bilgiye nereden ulaştınız? kaynağınız nedir?acil durum planları yaparken de ögrenciler göz önünde tutulmalıdır... sadece çalışanlar için yapmak doğru değil...

Aytekin bey öğrenciler çalışan sayılmayacağını ima etmiş arkadaş zira hastanelerde de hastalar çalışan kapsamına girmez. Ama öğrencilerin de yoksayılmayacağı konusunda hemfikirim sizinle, hazırlanacak hertürlü dökümanda öğrencilerde göz önünde tutulmalıdır.

nkara

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
[ARKADAŞLAR OKULLARDA İSG İLE İLGİLİ BİR ÇALIŞMA PLANI YA DA RİSK ANALİZ ÖRNEĞİ OLAN VARSA PAYLAŞABİLİR Mİ?BİR DE TAMAM ÖĞRENCİLER HARİÇ TUTULACAK ÇALIŞANLAR BAZ ALINACAK AMA YİNE DE ÖĞRENCİ ACİL DURUM EYLEM PLANINA DAHİL OLACAK TAMAM DA.ÜZERİNE LAVABO DÜŞEN ÖĞRENCİ ,İLE İLGİLİ GAZETEDE SANIRIM ARTIK BAKANLIK ÖĞRENCİLERİ DE ÇALIŞAN İŞÇİ STATÜSÜNDE DEĞERLENDİRECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI AMA BUNUNLA İLGİLİ YASAL BİŞEY VAR MI?BU KONUDA BİLGİSİ OLANLAR LÜTFEN PAYLAŞSIN TEŞEKRLER İYİ ÇALIŞMALAR..

Nur küçük

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar,
Uzman okulda temel iş saglığı ve güvenliği eğitimini sadece öğretmenler ve diğer çalışanlara vermekle mi sorumludur, öğrenciler bu kapsamın dışında mıdır?

arzay

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaslar,ben dort sene bir dersanede kimya ogretmebligi yaptim.daha sonra evlilik ve cocuklar derken arada bir ara gazla c sinifi uzman oluverdim.yani belgesini aliverdim.henuz kurstayken herseyin dusundugum gibi gulluk gulistanlik olmadigini anlamaya basladim.bu ise dair hayal kirikligi icindeyim su an.fabrikasi olan akrabalar var,elleri kollari uzun.gitmeden calismadanalabilecegim paralar teklif ediliyor.iyi niyetle taniklara soyleyelim,baskasi alcahina sen al deniliyor.idealistligime tukuruyorum.ya ben yattigim yerden uc kurus kazanamiyorum.hem vicdanliyim,baskasinin sagligina kastedemem hem koekagim hapse dusup yavrularimiir birakamam.abicim isveren yuzunu bile gormek istemiyor,al parani,sesin de cikmasin.dersanelerde de ucretler ucmuyor ama ben en azindan sevdigim isi yapacagim galiba.ogrencilerimi de ozledim.
a.belki egitim kurumlarinda ek olarak uzman olabilirim.bu bana sicak geldi.bir ek ucret olur.bir de egitimcilerle iletisim kurmak belki daha kolay olabilir diye dusunuyorum. hayirlisi olsun hepimiz icin arkadaslar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.