Soru - E. Statik Boya Fırını Bacası Hakkında | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru E. Statik Boya Fırını Bacası Hakkında

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Burak HEKİM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi  ARKADAŞLAR ELEKTROSTATİK TOZ BOYA YAPILAN BİR FIRINIMIZ BULUNMAKTA BUNUN İLE İLGİLİ OLARAK BİR KONTROL FORMU OLUŞTURACAĞIM FAKAT NET OLARAK KONTROL PARAMETRELERİNE HAKİM DEĞİLİM BU KONUDA BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.


   
 2. fatih818

  fatih818 TÜİSAG Üyesi

  MERHABA STATİK TOZ FIRINI ELEKTRİKLEMİ YOKSA DOĞALGAZLAMI ÇALIŞIYOR SİSTEM NASIL ONU BELİRTMEN LAZIM DOĞAL GAZLAÇALIŞIYOR İSE BRULOR KONTROLU YAPILMASI LAZIM. MAKSİMUM SICAKLIK ÖLÇÜLMESİ LAZIM.ELEKTRİK KONVEYR İLE HAREKET EDİYORSA ONUN KONTROL EDİLMESİ LAZIM HAREKETLİ AKSAM

   
 3. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  fırın doğalgaz fırını.

     

   
 4. gypsy

  gypsy TÜİSAG Üyesi

  Doğalgaz ile çalışan statik boya fırınlarında risk değerlendirmesi yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

   
 5. asli_n

  asli_n TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba,

  Elektrostatik toz boya uygulamasının olduğu yerlerde nelere dikkat edilmesi gerekir? Ortamla ilgili gözlem sonrasında,söz konusu alanın tecrit edilmesi gerektiğini, işlemi yapanın uygun kkd kullanması gerektiğini, boya kabininin kabin filtrelerinin belirli periyotlarda değişmesi gerektiğini,sağlık kontrollerinin en az 6 ayda bir yapılması gerektiğini çıkartabildim. Ancak boya fırınıyla ilgili nelere dikkat edilmelidir? ya da gözden kaçırdığım başka ne gibi durumlar olabilir bilemiyorum. Ateşle yaklaşılmaması gerektiği ibarelerinin olması gerekebilir belki.

  Konuyla ilgili çalışması olan arkadaşım varsa bilgi edinmek isterim.

  Teşekkür ederim

     

   
 6. bulentim77

  bulentim77 TÜİSAG Üyesi

  merhaba,
  dikkat edilmesi gereken bir kaç noktada ;boya kabininde uygun yasaklayıcı işaretler,kullanılacak kkd lerin görsel olarak işaretleri kabinde olmalı,kullanılan kimyasal maddenin malzeme güvenlik bilgi formu görülebilir bir yerde boya kabininde asılmalıdır.

   
 7. civiluzman

  civiluzman Guest

  bir tesisi görmeden nasıl burdan yazararak risk değerlendirmesi yapılıyor. anlamış değilim.
   
 8. Saniye Merve Öztürk

  Saniye Merve Öztürk TÜİSAG Üyesi

  patlamadan korunma dökümanı hazırlanması gerekmiyor mu?   
 9. Katya

  Katya TÜİSAG Üyesi

  evet Saniye Hanım gerekiyor.

     

   
 10. bahar kurt

  bahar kurt TÜİSAG Üyesi

  bir iş yerimde Boya kurutma fırını mevcut arkadaşlar.Propan gazı ile ısınması sağlanıyor.Fırın için bir kaçak akım rölesi falan takılması gerekiyor mu ayrıca aklınıza gelen yapılması gereken birşeyler varsa lütfen paylaşır mısınız.Patlamadan korunma dökümanı demişsiniz hazırlanması gerekiyormu ?   
 11. Erdem Öz

  Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

  Elektrostatik toz boya işi yapılan bölümlerde;
  * Ortamda risk değerlendirme yapılmalıdır
  * risk değerlendirme sonucunda endüstriyel hijyen ölçümleri yapılmalıdır.
  * Ölçüm sonuçları değerlendirilerek gerekli önlemler alınmalıdır. Ortama yönelik, alınamıyorsa kişiye yönelik.
  * Çalışan personelin iş güvenliği eğitimleri ve yaptığı iş ile alakalı mesleki eğitim alması sağlanmalıdır.
  * Çalışan personeli uyaran ortama yönelik gerekli iş sağlığı ve güvenliği uyarı levhaları bulunmalıdır.
  * Boyahanede kullanılan güvenlik bilgi formları sadeleştirilerek çalışanların da anlayacağı şekilde güvenlik bilgi kartları çıkarılmalı ve çalışan personele bilgilendirme yapılmalıdır.
  * Toz boya işi yapılan bölümde patlamadan korunma dökümanı hazırlanması sağlanmalıdır.
  * risk değerlendirme sonrası yapılan ortam ölçümleri sonucuna göre ortamda (kabin içi veya genel) toz boyanın ortama yayılımını önlemek için gerekli havalandırma temin ettirilmelidir.
  *Ortamda havalandırma var ise havalandırma tesisat periyodik kontrolü yaptırılmalıdır.
  * Toz boya kabinlerinde bulunan havalandırma sistemi genelde patlaçlı fitrelerdir, sürekli temizlik kontrolleri yaptırılmalıdır.
  * Patlamadan korunma dökümanı sonucuna göre kabin içinde veya etrafında bulunan elektriksel ekipmanlar ex-proof olması sağlanmalıdır. (Aydınlatmalar, boya tabancaları, havalandırma motorları, dedektörler, kişisel koruyucu donanımlar vb.)
  *Çalışan personele gerekli kişisel koruyucu donanımlar temin ettirilmeli ve kullanımı sağlanmalıdır. (Anti-statik ayakkabı, anti statik işelbisesi, anti statik eldiven ve filtreli toz maskeleri)
  * Eğer doğal gaz kullanımı var ise gaz dedektörleri (ex-proof) uygun noktalara yerleştirilerek bu dedektörlerin selenoid vanalara kurulumu sağlanmalıdır. (Herhangi bir kaçakta gaz algılandığında otomatik olarak ana vanadan gaz kesimi sağlaması için)
  * Elektrostatik toz boya işi yapılan alanlarda genelde yıkama ve kurutma bölümlerinde mevcuttur. Kurutma fırınlarında kapı içlerinde herhangi biri içeride kaldığında içeriden fırın kapısının açılmasını sağlayan otomatik buton temin ettirilmelidir.
  * Toz boya yapılan alanlarda boya işleminden önce boya atılacak malzeme temizliğe tabi tutulacağından parlayıcı kimyasallarla çalışma yapılabilir. Bu konudada gerekli önlemlerin alınması sağlanmalıdır.
  * Çalışma ortamlarında nötralizatör temin ettirilmelidir. (Statik yükün boşamasını sağlamak için)

  Sorularınız olursa mesaj atabilirsiniz. İyi çalışmalar kazasız günler dilerim.   
  Last edited by a moderator: 14 Aralık 2016
  Mine Özol Levent ve NeşeB bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica