E-reçeteye Geçtik, Protokol Defteri Yazalım Mı? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

E-reçeteye Geçtik, Protokol Defteri Yazalım Mı?

Konu, 'İşyeri Hekimliği Hakkında Güncel Tartışmalar' kısmında muratcelik624 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. muratcelik624

  muratcelik624 TÜİSAG Üyesi



  Selamlar değerli meslektaşlarım

  Bildiğiniz üzere SGK 10.09.2018 e imza ile imzalanmış e reçte dışındaki reçeteleri vermiyor. Biz de e imza aldık, e rwçeteye geçtik. Şöyle bir durum oluştu, protokol defterleri boşa düştü, çünkü online çalışan e reçete programız otomatik protokol numarası veriyor. reçeteler de SGK yani medullaya gönderiiyor, bu durumda protokol defterini tutmaya devam edecek miyiz? Bu konuyu açıklığa kavuşturursak çok faydalı olur, zira hem e reçte yazmak hem de protokol defterine ayrıca yazmak ciddi bir iş yükğ oluyor. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.


   
  6666 bu yazıya teşekkür etti.
 2. mekabe

  mekabe TÜİSAG Üyesi

  Hasta Kayıt Defterlerinin 10 (on) yıl saklanması zorunluluğu vardır, e-reçeteye geçmiş olmak bunu bunu ortadan kaldırmaz gibime geliyor. SGK kendi açısından reçete takibi kolaylığı için bu uygulamayı başlattı ama hekimlerin bu yasal sorumluluğu devam ediyor kanımca. Ara Yazılım Programı Kayıt Defteri yerine geçer, kayıtlar elektronik ortamda saklanabilir ama kayıtları yedeklemek, bir kaç farklı yere yedekleme gereği olduğunu düşünüyorum. Sadece flash bellek değil, harici disk daha isabetli olur kanımca. Sonuç; bir süre her iki sistemi beraber götürmek, elektronik sistemi de güvenli bir şekilde yedekleyip 'kişisel verilerin gizliliği' yasal zorunluluğuna uygun şeklide güvenli bir yerde saklamak uygun olur diye düşünüyorum.

   
 3. muratcelik624

  muratcelik624 TÜİSAG Üyesi

  Kamuda doktor olarak çalışırken, e reçete programına geçmiştik, o zaman başhekimimiz protokol defteri yazmak zorunda değilsiniz. zaten bunlar protokol defteri yerine geçiyor demişti. ama farkettim ki hasta kayıt briminden verilen barkodu ne yapacağız? eski ile yeni uygulama bir arada yürüyordu. gerkesiz bir iş yükü oluşuturuyor. tamam ben iş yerinde protokol defteri yazarım, bu işyüküne de eyvallah, ama elektronik kayıtlatın saklanması, verilerin korunması kimin sorumluluğu? OSGB nin mi? işyeri hekiminin mi? işverenin mi sorumluluğu, bunu bilsek ona göre pozisyon alırız. teşekkürler.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica