Haber Dul Erkek Artık Kadın Sayılıyor

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Hasan TUFAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hasan TUFAN

  Hasan TUFAN TÜİSAG Üyesi  Dul erkek artık kadın sayılıyor

  23591576.jpg


  ÇOK kişi farkında değil..
  Çocuğunun annesi ölmüş “dul erkekler” ile eşinden boşanan ve “çocuğunun velayetini alan erkeklerin” kadın sayılacağı, bir düzenleme yapıldı.
  Buna göre, bir iş yerindeki kadınlar sayılırken, dul erkekler ile eşinden boşanırken çocuğunun velayetini alan erkekler de “kadın” sayılacak!

  HANGİ YÖNETMELİK VE NEDEN?
  Yönetmelik “çalışma mevzuatı” ile ilgili..
  “Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmeliğe” göre, işverenlerin oda ve yurt (kreş) açma yükümlülüğü bulunuyor.
  Yönetmeliğe göre; yaşları ve medeni durumları ne olursa olsun, 100-150 kadın çalışanı olan iş yerlerinde, çocukların emzirilmesi için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve iş yerine en çok 250 metre uzaklıkta bir “emzirme odası” kurulması gerekiyor.
  Olay bununla bitmiyor. Yaşları ve medeni durumlarına bakmaksızın, 150’den fazla kadın çalışanı olan iş yerlerinde, 0-6 yaşındaki çocukların bırakılması, bakımı ve kadınların çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerinden ayrı ama iş yerine yakın bir “yurt (kreş)” kurulması gerekiyor.
  İşte bu aşamada yani emzirme odası ve yurt (kreş) açma yönünden kadın çalışanların sayısı belirlenirken, yukarıda belirttiğimiz erkekler de kadın sayısına dahil ediliyor.

  TAŞIT BULUNDURMA
  İşverenler, çalışanların çocuklarıyla ilgili olarak, “taşıt bulundurma” zorunda da olabilecekler.
  Yurt (kreş), iş yerine 250 metreden daha uzaksa, işverenlerin taşıt bulundurmaları da gerekecek.
  Bu arada, birkaç iş yeri bulunanlar, “iş yerindeki kadın sayısı, her iş yerine göre mi yoksa tüm iş yerlerinde çalışanların toplamına göre mi belirlenecek?” diye merak edebilirler.
  Onu da açıklayalım. İşverenin belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan tüm iş yerlerindeki kadın çalışanların toplam sayısı göz önüne alınıyor.
  Emzirme odası veya yurt kurulması için gerekli kadın sayısının belirlenmesinde, yukarıda belirttiğimiz gibi, çocuğunun annesi ölmüş ya da boşanırken, çocuğunun velayeti kendisine verilmiş erkekler de toplam sayıya dahil ediliyor.

  İŞVERENE DİĞER YÜKÜMLÜLÜKLER
  İşverenlerin yükümlülüğü, yukarıda açıklananlarla sınırlı değil.
  Devamı da var..
  “Emzirme odası” ve “yurtlarda (kreşlerde)”;
  - Yönetici,
  - Sağlık personeli ve
  - Diğer personel,
  çalıştırma yükümlülüğü var.

  Çalıştırılacak yöneticinin; eğitim yönetimi, sosyal hizmetler, çocuk gelişimi ve eğitimi, okul öncesi eğitim, psikoloji, çocuk sağlığı veya çocuk gelişimi ve anaokulu alanlarından birinde, yükseköğrenim görmüş ve “okul öncesi öğretmeni” ünvanını almış olması gerekiyor.
  Buradaki sağlık personelinin iş yeri hekimi ile iş yeri hemşiresi olması gerekiyor. Diğer personellerden olan çocuk bakıcılarının ise, en az birinin “kız meslek lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü” mezunu veya benzeri mesleklerden olması gerekiyor.
  Yurtlarda, her 20 çocuk için bir çocuk bakıcısı ve ek bazı personel çalıştırma zorunluluğu doğuyor.
  Gördüğünüz gibi, bazı erkeklerin kadın sayılmasının da etkisiyle, işverenlere arka arkaya bir çok yükümlülükler doğuyor..

  Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25974918.asp


   
  Last edited by a moderator: 10 Mart 2014
  OGÜN. ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 2. Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ

  Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ TÜİSAG Üyesi

  Başlık çok garip ve saçma olmuş, Hürriyet'in başlığı mı

   
 3. Hasan TUFAN

  Hasan TUFAN TÜİSAG Üyesi

  Evet aynen öyle. Oradan direkt olareak aldım. :)

     

   
 4. Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ

  Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ TÜİSAG Üyesi

  Şaşırmamalı :) bir an acaba bu şekilde bir duyuru mu yapıldı diye düşündüm

   
 5. birold

  birold TÜİSAG Üyesi

  iş yeri sahiplerine olmadık yükler yükleyerek yaptıkları işten nefret ettirip insanları ya işe almayacak yada dul olanları işten çıkarttıracaklar.hekim maaşları belli diğer personel,yönetici,ek personel araç kira yeme içme vs işyeri sahibine 50.000tl ek yük.
  hiçbir iş sahibi bunu kabul etmez

     

   
 6. hakantas

  hakantas TÜİSAG Üyesi

  başlık sıkıntılı

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica