Soru - Dsp | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Dsp

Konu, 'DSP Hakkında Sorularınız' kısmında beyza cıvak tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. beyza cıvak

  beyza cıvak TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar. Diğer sağlık personeli olarak bir inşaat firmasında işe başladım. Açıkcası benden beklenen çok fazla şey var. Dosya işleri ile ilgili pek fazla bilgi sahibi değilim. Yapmam gerekenler fazlasıyla nelerdir acaba?


   
 2. Erkan FINDIKLI

  Erkan FINDIKLI TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Diğer sağlık personelinin görevleri

  MADDE 16 – (1) Diğer sağlık personeli işyeri hekimi ile birlikte çalışır.

  (2) Diğer sağlık personelinin görevleri aşağıda belirtilmiştir:

  a) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin planlanması, değerlendirilmesi, izlenmesi ve yönlendirilmesinde işyeri hekimi ile birlikte çalışmak, veri toplamak ve gerekli kayıtları tutmak.

  b) Çalışanların sağlık ve çalışma öykülerini işe giriş/periyodik muayene formuna yazmak ve işyeri hekimi tarafından yapılan muayene sırasında hekime yardımcı olmak.

  c) Özel politika gerektiren grupların takip edilmesi ve gerekli sağlık muayenelerinin yaptırılmasını sağlamak.

  ç) İlk yardım hizmetlerinin organizasyonu ve yürütümünde işyeri hekimi ile birlikte çalışmak.

  d) Çalışanların sağlık eğitiminde görev almak.

  e) İşyeri bina ve eklentilerinin genel hijyen şartlarının sürekli izlenip denetlemesinde işyeri hekimiyle birlikte çalışmak.

  f) İşyeri hekimince verilecek iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili diğer görevleri yürütmek.

  g) İşyerinde görevli çalışan temsilcisi ve destek elemanlarının çalışmalarına destek sağlamak ve bu kişilerle işbirliği yapmak.

  Beyza Hanım öncelikle hayırlı olsun. Yönetmelikte de belirtildiği gibi aslında diğer sağlık personelinin görevi iş yeri hekimine yardımcı olmaktır. Ekstra bir sorumluluğu yoktur. Ama şantiyelerde genelde çalışanların sağlık raporlarını dosyalamak, periyodlarını takip etmek, aşıların takibi, ilkyardımcı sayısının takibi, eğitimi, ecza dolaplarının kontrolü gibi konular diğer sağlık personelinin üzerine yıkılır. Sizden beklenen şeyler belirtildiyse eğer, daha spesifik sorular sorarak daha fazla yardım alabileceğinizi düşünüyorum.

   
  busraaksu bu yazıya teşekkür etti.
 3. beyza cıvak

  beyza cıvak TÜİSAG Üyesi

  Teşkkür ederim. Yönetmelikte belirtilen görevlerin bende bilgisindeyim. Üstüne yıkmaktan ziyade daha fazla seyle mesgul olmak daha fazla bilgi birikim elde etmek istemekteyim. Bu açıdan inşaat sanayisi hakkında kaçırılan en ufak detayları bile öğrenmek isterim.

     

   
  6666 bu yazıya teşekkür etti.
 4. Şeker pembe

  Şeker pembe TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar dsp olarak nasıl iş buluyoruz bu OSGB lerde ve çalışma imkanları nasıl oluyor bilgisi olanlar yazabilir mi? Yeniyim

   

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica