Bilgilendirme Döküm Fabrikalarında İş Sağlığı Ve Güvenliği Önlemleri

Konu, 'Metal, Döküm ve Çelik Sanayi Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında leyla tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. leyla

  leyla TÜİSAG Üyesi  örnek vaka çalışmaları


   

  Ekli Dosyalar:

 2. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  bizim de dökümhanemiz var ve maden indüksiyon ocağında ergiyip her potaya dökülüşünde inanın strese giriyorum desem yeridir..sıcak madenin patlamasına şahit oldum birkaç kere de...inanın görmek istemezsiniz...:hayır:..hele sfero döküm olursa ortalık bembeyaz aydınlanıverir..

   
 3. basar_41_14

  basar_41_14 TÜİSAG Üyesi

  bende uzun süre dökümişi yaparken el bileğimde kırık çıktı.acaba bu kırık nasıl oluşmuştur.bu olay meslek hastalığına mı gire,yoksa iş kazasınamı.

     

   
 4. başak yıldırım

  başak yıldırım TÜİSAG Üyesi

  dökümhanelerde baret kullanılmalı mıdır?

   
 5. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin

  Kullanılmalıdır.
  Döküm esnasında sıçrayan maddelerden başınızı korumanız gerekmektedir.

     

   
  başak yıldırım bu yazıya teşekkür etti.
 6. serdar16

  serdar16 TÜİSAG Üyesi

  Dökümhanelerde herşey kullanılmalıdır ama malesef kullanım çok azdır..Operatörlerin tezgaha maden kepçe ile koymaması için tezgahlara otomatik kepçe ilave edildi ancak bu seferde operatör kepçe çalışma alanına girdiği için sırtında darbe aldı. İşveren zaten makinalarda koruyucu önlemlerin hepsinin olmasıan önem vermıyor. İlaveler maliyet demektir.

   
  N.Burak ŞEN ve başak yıldırım bu yazıya teşekkür etti.
 7. yalniz2006

  yalniz2006 TÜİSAG Üyesi

  iş yerinde alınacak önlemler çok fazla örneğin işçi anahtarı yanlış tutsa veya elinden kaysa yaralansa bizim sorumluluğumuz nedir . yani demek istediğim o kadar küçük şeyleride mi belirteceğiz .
  yeni kursa yazılacağım biraz tedirginim alıp almama konusunda . seveceğim bir iş olarak görüyorum ayrıntılara önem veren biriyim , iş yeri sahibi ile sorun yaşarmıyım son olarakta her hangi bir kaza durumu için mali sorumluluk sigortası tarzı sigortalar var . aradım konuştum çeşitli meslekler için sigorta yapıyorlar . mahkemede verilen karara göre kusur aramadan maddi destek sağlıyorlar. konu hakkında bilgisi olan varsa açıklaya bilir mi sorumluluk nedir ve azaltılabilir mi
   
 8. Selçuk Karstarlı

  Selçuk Karstarlı TÜİSAG Üyesi

  6 ay kadar bir döküm fabrikasında taşlama taşeronu firmanın imalat şefi olarak görev yaptım. Kabus gibiydi. Adeta şans eseri hayatta kalınıyordu. Toz ile ilgili hiçbir önlem yoktu, forkliftler ile insanlar iç içe çalışıyordu. Hurda ambarından manyetik tutucu ile hurda kaldırılıyordu ancak ambaraıa hertaraftan insanlar ellerini kollarını sallayarak geçiyordu. Geçe çalışmalarında geçitler karanlık olurdu ve parçalar soğuma süresi bekletilmeden taşlamaya teslim edilir kısa sürede de taşlanması istenirdi. hiçbir kaldırma makinası ve basınçlı kabın testi yapılmazdı. Hava tanklarında bazen o kadar çok kondens suyu birikirdi ki açınca imalathaneyi su basardı. Döküm malzemeler içinde maça tutturmak için saplanan çiviler çalışanların ayağına batardı. Bareti taşlama bölümü dışında kimse kullanmazdı. birde 14001 ve 18001 yönetim sistemleri vardı.   
 9. yalniz2006

  yalniz2006 TÜİSAG Üyesi

  sizin işiniz de baya rsikliymiş . işin içinde değilim şu anda da bu koşullarda çalışmak zor olsa gerek.
  işimizi gereği gibi yönetmelik lere göre yaptığımız zaman elbette kaza olabilir . hatta bizim eksik yaptığımız hatta yapmadığımızdan dolayı kaynaklanımışta olabilir. bu kasıt a girer mi sonuçta kimse kasten birine zara vermek istemez. yani suç sayılma orenı nedir. teşekkürler

     

   
 10. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Kırıklar bildiğim kadarıyla iş kazasıdır, ama sürekli aynı işin yapılmasıyla tekrarlanan kırılmalar meslek hastalığına girebilir diye düşünüyorum.   
 11. tezcan alben

  tezcan alben TÜİSAG Üyesi

  Döküm fabrikasında kullandığınız bi risk analizi varmı paylaşırsanız çok sevinirim   
 12. upeks40

  upeks40 TÜİSAG Üyesi

  selam arkadaşlar döküm fabrıkaları ile ilgili iş kazaları ile ilgili projeleriniz var mı

   
 13. Gokcesenses

  Gokcesenses TÜİSAG Üyesi

  Metal sıçramasından dolayı çalışanlarınıza fabteks kumaştan kıyafet diktirebilirsiniz. Ama alt üst takım yaklaşık 250 euro.
   
 14. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bronz dökümhanesi için risk analizi hazırlamam gerekiyor. Kendimce bir risk analizi hazırladım ama genel anlamda yardıma ve önerilerinize ihtiyacım var. Öncelikle ocak başında çalışan personelin aşırı sıcaktan nasıl koruyabilirim. Sıcak ve aleve dayanıklı elbiese giydirmenin dışında ne yapılabilir.

   
 15. Ahmet AZAK

  Ahmet AZAK TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,

  Dökümhanede çalışan iş güvenliği uzmanı arkadaşlar ya da konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım almak istiyorum.

  Dökümhaneler de çalışan işçilerin günlük çalışma süreleri ne kadar süredir? Fazla çalışma yaptırılabiliyor mu?

  Aşağıdaki yönetmelikte belirtilen işler işletmemizde yapılıyor. Bununla ilgili herhangi bir mahkeme kararı var mıdır?

  SAĞLIK KURALLARI BAKIMINDAN GÜNDE ANCAK YEDİBUÇUK SAAT VEYA DAHA AZ ÇALIŞILMASI GEREKEN İŞLER HAKKINDA YÖNETMELİK


  j) Döküm sanayii işleri

  1) Kalıp kumunun hazırlanması işleri,

  2) Döküm kalıp ve maçalarının yapılması ve döküme hazır duruma getirilmesi işleri,

  3) Döküm şarjının hazırlanması ve her çeşit maden eritme (izabe) fırınlarının döküme hazır duruma getirilmesi işleri,

  4) Maden eritme ve dökme işleri,

  5) Kalıpların sökülmesi ve dökümlerin temizlenmesi işleri,

  6) Savurma ve düşey döküm yapımı işleri.


   
 16. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Karara gerek yok, mevzuat açık. Dökümhanelerdeki verdiğiniz örnekteki işlerde çalışanları 7,5 saat net (Yemek ve ara dinlenmeleri kanunun verdiği asgari saatler dışında işverene kalmış) dışında çalıştıramazsınız, fazla mesai de yaptıramazsınız. Bunun yanında 85 dB ses düzeyini aşan işlerde de 7,5 saati geçerlidir. Kanunen durum bu. Bizim yaşadığımız örnek müfettişler bu sebeple ceza kesmişti bir önceki yönetmeliğe göre. Kapsamları hemen hemen aynı, genişleme varsa bile bu yeni yönetmelikte.

  Özetle, dökümhanelerdeki çoğu bölgeler (Taşlama, Sarsak, Kumlama, Ocaklar, Otohat veya el kalıplama, aynı ortamda ise maçahane) 85 dB ses düzeyinin üzerinde. Dolayısıyla kanunen buralarda fazla çalışma yapılamaz.

   
  okhan ve tayfunurker bu yazıya teşekkür etti.
 17. serdar16

  serdar16 TÜİSAG Üyesi

  Basınçlı enjeksiyon döküm işinde çalışan var mı? Tezgahlarda basınç artımı için azaot gazı kullanılıyor. Dolayısı ile tezgah üzerinde azotun yüklendiği basınçlı azot tankları oluyor. Bunlarla ilgili tedbir veya periyıdşk kontrol yaptıran veya deneyimini paylaşacak arkadaşlardan bilgi bekliyorum

   
 18. NEZ

  NEZ TÜİSAG Üyesi

  Merhaba, benim de bir bronz dökümhanesi Risk değerelendirmesi yapmam gerekiyor . Elinde öküman olan paylaşabilir mi lütfen. :)

   
 19. Joffrey Baratheon

  Joffrey Baratheon TÜİSAG Üyesi

  Dökümhane ortamı en az maden kadar içerisinde zorlu şartlar barındırır. Hatta önleyeceğiniz unsurlar olarak maden sektöründen en az 50 kat daha çok parametre içerisinde bulundurur. Malesef Türkiye'deki döküm sektörü bu şekildedir. 6 aydır çalışan arkadaş aslında çok güzel özetlemiş herşeyi. 1500 C derecelerle ergitme yaptığınız bir ortamda çalışana KKD kullandırmak gerçekten çok zor bir durum. Toz ve meslek hastalığı ile mücadele ise madalyonun öbür yüzü.

   
 20. asliakin

  asliakin TÜİSAG Üyesi

  artık kkd kullandırıyorum başlarında bekliorum ancak havalndırma zaten sıkıntı hangi birinden başlayacağımı bilmiyorum herşey var bi fikri olan varmı sadece saha gözlem raporu yapıorm önceden gelenler levha vb şeyleri az çok yapmış acil durum eylem planım yetersiz ama detaylı olmalı yorum fikir ne önerirsiniz

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica