Kars Doğuda Bir Kapalı Kutu: Kars

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Neyse ki Orhan Pamuk, Kars'ta geçen bir roman yazdı da 2000'lerden sonra bu muazzam kuzeydoğu şehrine merak arttı. Rus işgalinden kalma zarif yapıların Osmanlı estetiğiyle birleştiği bu mozaiğe gidiyor; buzlar altındaki Çıldır Gölü'ne de uğruyoruz.

KIŞ MASALI

Kars'a kış döneminde gidecek olursanız, Kars ve Ardahan'a yayılan Çıldır Gölü'nü mutlaka görmelisiniz.

Yolu Türkiye haritasının kuzeydoğu ucuna düşmeyenler, oralarda ailevi bir bağı olmayanlar için Kars, belki de sadece tarih derslerinden kalma bir hatıra; 93 Harbi, Kazım Karabekir, Kars Antlaşması... Kimisi için peyniriyle, kaz çevirmesiyle ünlü bir taşra kenti. Ama benim için, açtıkça çoğalan bir kapalı kutu Kars. Neyse ki Orhan Pamuk, Kars'ta geçen bir kitap yazdı da ('Kar') 2000'lerden sonra roman karakteri Kanın peşinden bu taşra iline merak arttı. Valiliğin davetiyle Karsa gitmeden önce, tipik bir taşra şehriyle karşılaşacağımı düşünüyordum açıkçası. Evet, ilk bakışta Kars tavla seslerinin eksik olmadığı kahveleri, herkesin aylardır beklediği bir nişan eğlencesi için telaşla alışveriş yapan kadınları ve düşük temposuyla zamanın ağır aktığı bir taşra kenti. Ama ötesi var. Taşra kentleri size yabancı olduğunuzu çok ağır bir şekilde hissettirir. Kars'ta en büyük hayretim işte bu yabancılık duygusunu yaşamamak oldu. Kahveye girin çay için; "Nereden geldiniz?" diyen olmaz. Yaşlı amcaların sohbetine katılın; her gün oradaymışsınız gibi devam ederler. Sokakta aranızda konuşurken, gelip sizden biriymiş gibi yardım ederler.

ADINI TİLKİDEN Mİ ALDI?
Kars, Türkiye'nin adı Türkçe olan en eski ili. Şehrin bu adı nasıl aldığına dair iki rivayet var: İlki, ismin M.Ö. 2 nci yüzyılda Kafkaslardan gelen Bulgar Türklerinin Karsak kolundan; diğeri ise derisinden kürk yapılan bozkır tilkisi Karsak'tan geldiği yönünde... Kars'ın yerleşim yeri olarak tarihi Cilalı Taş Devri ne kadar gidiyor. Kültür birikimi de bu uzun tarihi yansıtıyor; Hitit, Urartu, Sasani, Bizans, Roma, Gürcü, Ermeni, Selçuklu, Moğol, Osmanlı, Rus diye ilerliyor. Ama şehre girdiğinizde karşınızda duran bir Osmanlı-Rus mozaiği.

Yazının devamı aşağıda yer almaktadır.

TEMPO_TRAVEL_20161201_96.jpg TEMPO_TRAVEL_20161201_97.jpg TEMPO_TRAVEL_20161201_98.jpg TEMPO_TRAVEL_20161201_99.jpg TEMPO_TRAVEL_20161201_100.jpg TEMPO_TRAVEL_20161201_101.jpg TEMPO_TRAVEL_20161201_102.jpg