Haber " Dişlerini Fırçala " Diyen Amire Mobbing Davası

Konu, 'Mobbing Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  "Dişlerini fırçala" diyen amire mobbing davası
  ANTALYA'da tıbbi mümessil olarak çalışan Battal Baysal, amirinin "Dişlerini fırçala" diyerek kendisine mobbing uyguladığı iddiasıyla açtığı tazminat davasını kazandı.

  1.jpg

  Battal Baysal, 13 yıl önce ilaç mümessili olarak çalışmaya başladığı işyerinde, amiri konumundaki M.Ö.'nün sürekli işten atma, primlerini ödememe, aşağılama, küçük düşürme, azarlama, bağırma, alay etme, hakaret gibi unsurlarla kişilik haklarına saldırdığını, psikolojik tacizine maruz kaldığını belirterek Antalya 3'üncü İş Mahkemesi'nde dava açtı.

  Battal Baysal'ın avukatlığını yapan kız kardeşi Çiğdem Baysal, M.Ö.'nün müvekkiline gönderilen e-postaları mahkemeye delil olarak sundu. Avukat Çiğdem Baysal, Battal Baysal'ın 2 yıl üst üste zam alamadığını vurgulayarak, "Müvekkilimin arkadaşları da psikolojik taciz ve hakaretlere tanık oldu. Arkadaşlarının yanında müvekkilimi, 'Dişlerini fırçala. Dişlerin kötü görünüyor, temizlettir' diyerek küçük düşürmüştür" dedi.

  M.Ö.'nün hırslı olduğunu, ilaç satışında Türkiye birincisi olabilmek için çalışanlara akıl almaz sözlerle hitap ettiğini, şirket içinde iyi bir konuma gelmek ve terfi etmek için çalışanlara hakarete varan sözleri yazılı hale getirdiğini anlatan Avukat Çiğdem Baysal, M.Ö.'nün daha sonra bu sözleri mahkemede 'motivasyon' için söylediğini iddia ettiğini dile getirdi.

  3'üncü İş Mahkemesi, dava sonunda ilaç firması ile M.Ö.'yü, Battal Baysal'a mobbing uyguladıkları gerekçesiyle 10 bin lira tazminata mahkum etti. Mahkeme ayrıca Battal Baysal'ın işe iadesine, eğer işe başlatılmazsa 5 aylık brüt ücretinin ödenmesine hükmetti.

  Kaynak: http://www.bursadabugun.com/haber/dislerini-fircala-diyen-amire-mobbing-davasi-348751.html


   
  Fatihulker, Cevahirim, Ayça KOSOVA ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Salih TAŞCİ

  Salih TAŞCİ TÜİSAG Üyesi

  Örnek dava olmuş. Çok sevindim:))

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica