Dışa Görevlendirilen Personel Ve Kısa Süreli Şantiye Işlerinde Prosedür

Mert Fatih Kesgin

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,

Çalıştığımız firmaların birisinde, dışarıya gönderilen yaklaşık 10 kişilik bir montaj ekibi var. Bu ekip yüksekte çalışma yoluyla faaliyet yürütmekte. Firma bünyesindeki tüm personel yüksekte çalışma dahil, İSG ile ilgili tüm eğitimleri almış durumdadır. Dışa görevlendirme ile ilgili bir form hazırlanarak kullanıma açılmıştır.

Firma yetkilileri, dışarıdaki şantiyelerimizden birini kısa süreli de olsa gidip denetlememizi istediler. Ben bir OSGB bünyesinde çalışıyorum. OSGB'ler yetki aldıkları il çerçevesinde hizmet sunarlar. Fakat bu elemanlar benim uzmanı olduğum firmanın elemanları. Bu durumda nasıl bir yol izlenmeli.

Şahsi kanaatim; dışarıda çalışan personelin her türlü eğitim ve talimatları hazır durumdadır. Dışarıdaki bir şantiyeye gitmemiz söz konusu olamaz diye düşünüyorum.

Bu konuda farklı fikirleri olan arkadaşların bilgisine başvurmak istedik.

Onur ATALAY

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
(6) OSGB’lerin yetki aldıkları adresin bulunduğu il sınırları dışında hizmet verebilmesi için o ilde şube açmaları zorunludur. Ancak niteliği gereği birden fazla ilde yürütülmesi gereken yol ve nakil hattı inşası veya bakımı gibi işlerde hizmet alınan OSGB’nin işin yapıldığı illerden herhangi birisinde yetkilendirilmiş olması yeterlidir.
Farklı bir şey bulamadım esasında bende size katılıyorum dışarıda bir şantiyeye gitmeniz söz konusu olamıyor.

Hassan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Benim bildiğim ise Firmanın sgk adresi ile osgb nin adresi aynı ilde ise misal Ankara'da ikisi de firma eger Kars'a bir şantiye için işçi yollayacak ise OSGB orda ki işide takip edebilir ama SGK adresleri OSGB ile Firma aynı ilde ise

Mert Fatih Kesgin

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Hasan bey yukarıdaki yönetmelik maddesi, söylediğiniz şeyle çelişiyor. O il için yetki alınması gerekliliğinden bahsediliyor. Bu hususta kanaatim nettir. OSGB'ler bakanlıktan yetki almadıkları sürece her sebeple olursa olsun il dışına hizmet veremezler. Bu iş de şöyle bir iş. Çadır montajı yapıyorlar. 5 gün bir ildeler. sonra 10 gün başka bir ildeler. Zaten siz yetki alana kadar iş biter.

chemistanbul

Banned
çalışma şekliiniz.ve ziyaret amacınız nedir.orada yzaılanların dışında.kendi firmanızın şantiyesine mi gitmeniz isteniyor yoksa başka bir şantiyemi.pek anlamadım

tamermeral

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
çalışma şekliiniz.ve ziyaret amacınız nedir.orada yzaılanların dışında.kendi firmanızın şantiyesine mi gitmeniz isteniyor yoksa başka bir şantiyemi.pek anlamadım

Başka firmanın fabrikası, bizim personel montaj ekibi olarak orda bulunuyor. bir makina sattık diyelim onun kurulumunu fabrikalarında yapmak için montaj ekibi gönderiyoruz.

chemistanbul

Banned
çalışanların eğitimiç olmalı malum.oraya gidip anlık risk analizi yapmalısınız.yani o anda oranın durumu ile alakalı.belki hazır bir format kullanabilirsiniz.orada riskleri tespit etmeli ve gözetim yapmaısınız.

Real

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
osgb il dışı ile çalışma yol köprü tren yolu gibi çalışmalar için istisna olarak izin verilmiş olduğunu yönetmeliklerden hatırlıyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.