Haber Direklerdeki Leylek Yuvaları Platformla Yükseltiliyor

Konu, 'Yaşamdan Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Direklerdeki Leylek Yuvaları Platformla Yükseltiliyor

  1.jpg

  Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 4. Bölge Müdürlüğü ile Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş., Manisa ve İzmir’de elektrik direkleri üzerindeki leylek yuvalarını platformla yükselti. Bu sayede leyleklerin hayatının riske atılmaması, enerji kayıplarının önüne geçilmesi ve yuva kaynaklı muhtemel yangınların önlenmesi sağlanacak. Proje kapmasında ayrıca Manisa’da 127, İzmir’de 100 suni leylek yuvası yapılacak.

  2.jpg

  Leylek yuvalarının platformla yükseltilmesi çalışmalarına, Şehzadeler ilçesi Hamzabeyli Mahallesi'nde başlandı. İlk etapta Manisa’da 30 leylek yuvası yükseltilecek. 4. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarla yerleri tespit edilen elektrik direkleri üzerindeki yuvalar önce temizlenecek, daha sonra yeni platform yerleştirilerek leyleklerin yeniden yuva olarak kullanması için uygun hale getirilecek. Çalışmaya Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Orman ve Su İşleri 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. İl Müdürü Yakup Önder ve diğer yetkililer katıldı.

  3.jpg

  Burada konuşan 4. Bölge Müdürü Bayrak, Manisa’daki leyleklerin bundan sonra daha rahat bir yaşam sürmesi için böyle bir çalışmayı başlattıklarını söyledi. Bayrak, “Manisa’da tespit ettiğimiz 161 leylek yuvası var. Bu yuvaları, mevcut halinden platformla yukarıya kaldırıyoruz. Mevcut yuvalar, elektrik direklerinin hemen üzerinde olduğu için çoğu zaman yangınlara sebep oluyor. Ayrıca leylek yavrularının düşmesine neden oluyor. Dolayısıyla bütün bu olumsuzlukları gidermek için bakanlık olarak böyle bir çalışmayı başlattık. İlk etapta Manisa’da 30, İzmir’de 30 leylek yuvasını yapıyoruz. Bu çalışmayı Türkiye’de ilk defa burada yapıyoruz. Bundan dolayı örnek bir çalışmadır. Destek veren herkese teşekkür ediyoruz. Bu aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesidir. Vatandaşlarımızın bilinçli olmasını istiyoruz. Leylekler yaralandığı zaman bize haber vermelerini istiyoruz. Doğayı koruma açısından önemli bir çalışma.” dedi.

  4.jpg

  Kaymakam Çorumluoğlu da doğaya katkı sağlandığını belirterek, “Yapılan bu güzel çalışmayla birlikte hem leyleklerin elektrik tellerine çarparak ölmelerini engelleyeceğiz hem de elektrik kesintilerinin önüne geçmiş olacağız, çünkü bu konuda vatandaşlardan zaman zaman şikayetler geliyordu. İnşallah bu uygulama bütün Türkiye geneline yayılır.” diye konuştu.

  Kaynak: CHA


   
 2. servet yortumluk

  servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

  YÜREKTEN ALKIŞLIYORUM ARKADAŞLARI,..........
  Kolay gelsin,

   

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica