Haber Dikkatten Kaçan Detaylar, Sinir Sıkışmasına Sebep Olabilir

Konu, 'Yaşamdan Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Dikkatten Kaçan Detaylar, Sinir Sıkışmasına Sebep Olabilir

  1.jpg

  Avrasya Hospital Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Çetin A. Evliyaoğlu, vücut ergonomisini düşünerek ve küçük önlemler alınarak sinir sıkışmasından korunmanın mümkün olabileceğini söyledi.

  Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Çetin A. Evliyaoğlu, “Özellikle masa başı çalışanlar da bilgisayar kullanırken bileğin altına konulan pedler ya da dirsekleri masaya çok fazla koymadan çalışmak dirsekte ve bilekte oluşan sıkışmaları önlemek için yeterli olacaktır” dedi.

  Vücut ergonomisini düşünerek ve küçük önlemler alınarak sinir sıkışması ile karşı karşıya kalmamak için ani hareketler ya da vücut ergonomisini hesaba katmadan sürekli olarak yapılan yanlışlara bağlı olarak gelişen küçük travmalardan korunmak gerektiğini söyledi. Doç. Dr. Evliyaoğlu, sinirlerin geçtiği bölgelerdeki kas, bağ doku ve kemik yapıdaki kanallar içerisindeki daralma sonucunda sinir sıkışması meydana gelebileceğini aktardı.

  Sinirlerin, omurilikten çıktıktan sonra ve hedef bölgeye giderken belirli kanallardan dolaştığını bu nedenle de sinirlerin geçtiği kanal ve tüneller doğrultusunda görülebilecek sıkışmaların özellikle eklem bölgelerine yakın olmak üzere, vücudun çeşitli yerlerinde görülebilme durumu vardır” şeklinde konuştu.

  2.jpg

  “SİNİR SIKIŞMASI EN ÇOK EL- BİLEK KISMINDA GÖRÜLÜYOR”

  Tuzak Nöropati olarakta belirtilen, sinir sıkışmalarının baş kısmında ensedeki sinirlerde, kolda dirsek bölgesinde ve el bileğinde avuç içine yakın bacakta ve ayak bileğinde sık görüldüğünü ifade eden Doç. Dr. Evliyaoğlu, Kasların kalınlaşması nedeniyle kaslar arasından geçen sinirlerde ya da bağlar arasında da sıkışma görülebilir. Şişman kişilerde kemer kullanılan nokta olan bel bölgesindeki sinir sıkışmalarına rastlanabilir ki bu hastalar bacağın yan tarafında iğnelenme ve yanma şikayetleri ile gelir. Bacakta gerçekleşen sıkışma diz ekleminde kaval kemiğinin hemen yanından geçen sinirlerde, ayaktaki ise ayak bileğinin yanından geçen sinirlerde görülür” dedi.

  Sinir sıkışması gerçekleştiğinde sıkışmanın olduğu bölgedeki ağrı, yanma ve uyuşma ile birlikte hastada kuvvet kaybı oluştuğuna işaret eden Doç. Dr. Evliyaoğlu, ‘’Sinir üzerindeki kılcal damarlar tıkanıp, sinirin beslenmesini bozarak sinirin uyardığı alanlarda, ağrı, uyuşma, yanma, karıncalanma ve kuvvet kaybı, şeklinde kendini göstermektedir. Çalışırken daha çok hangi kaslarımızı kullandığımız ve hangi eklemlerin çok daha fazla hareket ettiğine bağlı olarak o bölgede sıkışma oluyor. Özellikle çalışırken elini daha çok kullanan meslek gruplarında ve kadınlarda el bileğinde sinir sıkışması daha çok görülüyor. Romatizmal bir rahatsızlığı olanlarda, hamilelik döneminde ya da doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda da bu hastalık daha sık görülür’’ diye konuştu.

  3.jpg

  ÜÇ ŞEKİLDE GÖRÜLÜYOR

  Sinir sıkışmalarının hafif, orta ya da ağır derece olmak üzere üç şekilde görülebileceğini söyleyen Doç. Dr. Evliyaoğlu, ‘’Hafif ve orta derecedeki sıkışmalarda ele atel verilerek ve antienflamatuar ilaçlar (iltahap önleyici ve yangı önleyici ilaçlar)kullanılarak bu hastalığı tedavi etmek mümkündür. Ancak orta ve ağır derecedeki sinir sıkışması vakalarının tedavisinde yaklaşık 15-20 dakikalık bir lokal anestezi gerektiren ameliyat söz konusudur’’ dedi.

  Hastanın tedavinin etkisini, ameliyat sırasında bile sinir sıkışmasının olduğu yerdeki rahatlama ile fark edebileceğini ifade eden Doç. Dr. Evliyaoğlu, tedavinin ardından yaranın 1 hafta ile 10 gün arasında iyileşeceğini yapılacak egzersizlerle de iyileşme sürecinin tamamlayacağını belirtti.

  Kaynak: IHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica