Soru Diğer Sağlık Personeli Görevlendirmesi Hakkında

Konu, 'DSP Hakkında Sorularınız' kısmında Mert Fatih Kesgin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Fatma Oygur

  Fatma Oygur TÜİSAG Üyesi  Tam zamanlı çalışmayan işyeri hekimleri dışında firmaya diğer sağlık personeli almak gerekmemektedir. yanlız firmanın tam zamanlı işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu var ise ancak o zaman diğer sağlık personeli bulundurması gerekir.
  Diğer sağlık personeli dediğimiz kişiler :hemşire,sağlık memuru,çevre sağlık teknisyeni ve acil tıp teknisyenleridir


   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 2. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Fatma hanım yazdıklarınızın tam tersi Tam zamanlı iş yeri hekimi çalıştıran bir firma yardımcı sağlık personeli bulunduma zorunluluğu yok demekte.

  Arkadaşları yanlış yönlendirmeyelim lütfen


  (3) İşveren, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda İSGB kurar. Tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu değildir.

   
  sevgay bu yazıya teşekkür etti.
 3. Fatma Oygur

  Fatma Oygur TÜİSAG Üyesi

  Ali Bey;
  Ben bu bilgiyi bakanlığın sitesinden öğrendim.
  Zaten işyeri hekimi her 50 kişi ve üzeri işyerlerinde çalışan sayısına kadar gün-saat bulunmakta.Hekim tam gün çalıştığı zaman ek olarak sağlık personelide bulundurmalı.

     

   
 4. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Fatma Hanım, İş sağlığı ve güvenliği yönetmelliğnin 2. bölüm Hak ve yükümlülükler kısmının 5. madde 3 bölümde aynen bu ifade yazmaktadır. Sözlü ifadeler sizi bağlamasın.
  (3) İşveren, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda İSGB kurar. Tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu değildir.

   
 5. Hakkı Varol

  Hakkı Varol TÜİSAG Üyesi

  Bu konuda madde açıklayıcı ancak mantıklı gelmiyor.

     

   
 6. dr_ferit

  dr_ferit TÜİSAG Üyesi

  yardımcı sağlık personeli için var olan bir işyeri hemşiresi sertifikası var mı?? OSGB açmak için bu sertifikaya sahip bir yardımcı sağlık personeli mi bulmalıyım ? ya da normal bir hemşire olabilir mi ???

   
 7. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Neden sağlık personeli istenir ki, mantığını çözen var mı? Asıl tam zamanlı doktor çalışan yerlerde de tam zamanlı bir sağlık personeline ihtiyaç var. Personel sayısı çok, büyük işletmelerde doktora bu anlamda bir yardımcı gerekiyor. 50 kişilik bir işletmede doktor ayda birkaç saat gelip periyodik muayenesini yapar, ilaç yazar gider. Eee sağlık personeli ne yapacak, gelecek oturacak gidecek.

  Mantık; doktorla birlikte gelip gidecek, ona yardımcı olacaksa buna tam zamanlıda daha çok ihtiyaç var.

  Yakındır, bu maddenin iptali.

  Haydi işverenler bu da sizin dişinize göre! (Gerçi çoktan hallederlerdi de dikkate almadılar, uzman, hekim derken sağlık personeli arada kaynadı.)
   
 8. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Şu anda yardımcı sağlık personeli için yeni çıkan yönetmelikte 1/1/2016 yılına kadar bu sertifikaya ihtiyaç yok demekte yani sizin bulacağınız yardımcı sağlık personeli hemşire, sağlık memuru, att, çevre sağlı teknisyeni olabilir ve sertifikasız 01/01/2016 tarihine kadar çalışabilirler.   
  dr_ferit bu yazıya teşekkür etti.
 9. dr_ferit

  dr_ferit TÜİSAG Üyesi

  tşkler

     

   
 10. ruayha

  ruayha TÜİSAG Üyesi

  12 çalışanımız var, diğer sağlık personeli tam zamanlı mı çalışacak, çalışma sürelerinden bahsetmiyor
  bütün gün oturup ne yapacak   
 11. akif.dogan

  akif.dogan TÜİSAG Üyesi

  20 temmuz itibarıyla diğer sağlık personeli ve işyerihekimi yönetmeliği yayınlandı   
  ruayha bu yazıya teşekkür etti.
 12. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

  Diğer sağlık personelinin çalışma süreleri
  MADDE 19 (1) Diğer sağlık personeli, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:
  a) 10dan az çalışanı olan ve az tehlikeli veya tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 35 dakika.
  b) Diğer işyerlerinden;
  1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.
  2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 9 dakika.
  3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 12 dakika.
  (2) Tam süreli işyeri hekiminin görevlendirildiği işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi şartı aranmaz. Ancak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin daha etkin sunulması amacıyla bu işyerlerinde, işyeri hekiminin talebi ve işverenin uygun görmesi halinde diğer sağlık personeli görevlendirilebilir.
  (3) Diğer sağlık personelinin görevlendirilmesinde sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunulur. Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden sayılmaz.

   
  ruayha bu yazıya teşekkür etti.
 13. ismet ata

  ismet ata TÜİSAG Üyesi

  yönetmeliğin linkini paylaşırsanız sevinirim.
   
 14. dr_ferit

  dr_ferit TÜİSAG Üyesi

  işyerleri ile sözleşme yapılırken yardımcı sağlık personlei için de sözleşme yapılıyor mu _? OSGB ile yardımcı sağlık personeli arasında sözleşme yapamıyorum çünkü hemşiremin tc numarasını tanımıyor. beni aydınlatırsanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler .

   
 15. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi


  sağlık personellerinin ilgili bilgileri isg-katip sistemine daha yüklenmedi muhtemelen ocak ayı içerisinde yüklenecek ancak 1 ocak itibari ile 50 kişi ve altı tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta hali hazırda 50 kişi üzeri tüm işyerlerinde sağlık personeli atamaları başlamalıdır sözleşmeyi eski usül OSGB ile iş yeri arasında kağıt üzerinde yapmalısınız   
 16. ismet ata

  ismet ata TÜİSAG Üyesi

  bu konuda net bir bilgi yok mu? şuan bütün OSGB ler isg katip üzerinden diğer sağlık personeli ile sözleşme yapamıyor mu?

   
 17. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

  bilgi çok net şuan bireysel işveren girişi ile yada OSGB üzerinden sağlık personeli ataması isg-katipten yapılamıyor
  ancak bu sağlık personeli ile anlaşma yapılmayacak anlamına da gelmiyor
  yetkilendirme daire başkanlığını bu konu için yeni aradım işyerleri sağlık personeli sözleşmelerini kendi aralarında eski usül sözleşme ile yapacaklar zaten 1-2 hafta içinde sistemi açmaya çalışıyoruz dediler

   
 18. hanağasıoğlu

  hanağasıoğlu TÜİSAG Üyesi

  Peki yapacağımız bu sözleşmeyi bakanlığa gonderecekmiyiz?

   
 19. yusuf.dulda

  yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

  İSG-Katipten yapılan sözleşmeler bakanlığa yazılı olarak gönderilmiyor.

  Bu arada Diğer Sağlık Personeli Sözleşmesi yapabilen var mı? Denemelerimde kişi kaydını bulamıyor. Bunun için başvuru yapmak gerekli mi?

   
 20. hanağasıoğlu

  hanağasıoğlu TÜİSAG Üyesi

  diğer sağlık personeli sözleşmesi gönderilecekmi?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica