Haber Devlet Tiyatrosunda Iş Kazası

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Devlet Tiyatrosunda İş Kazası
  [​IMG]
  Ankara Devlet Tiyatrosunun bu sezon sahneye koyduğu “Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye” adlı oyunun önceki akşam gerçekleşen gösteriminde kaza yaşandı. Stüdyo Sahne’de sahnelenen oyunda, Oyunculardan Erdinç Doğan oyunun başlamasından bir süre sonra sahnedeki vincin halatının kopması sonucu 3.5 metreden aşağıya düştü.
  Oyuncunun düşmesinin ardından oyun durduruldu. Erdinç Doğan hastaneye kaldırıldı. Bileği ve burnu kırılan, kafasına da dikiş atılan oyuncunun sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

  SENDİKA UYARMIŞTI

  Sahnelerde daha önce de benzer kazalar yaşanmasına rağmen bugüne kadar herhangi bir önlem alınmaması, alanda örgütlü olan KESK’e bağlı Kültür Sanat Sen tarafından birçok kez dile getirilmişti. Atölyelerde ve sahnelerde binlerce tiyatro emekçisi çalışmasına rağmen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından iş sağlığı ve güvenliği konusunda herhangi bir denetim yapılmıyor. Tiyatro emekçileri, onlarca tonluk dekorların arasında iş güvenliği denetiminden uzak çalışıyor. Birçok atölye ve sahnede yaşanabilecek kazalarda, ilk müdahaleyi yapacak sağlık ekibi dahi yok. Yaşanan bu son kaza tiyatro sahneleri ve atölyelerinde iş güvenliği ve sağlığı konusunda acil düzenlemeler yapılması gerektiğini gösteriyor. (Ankara/EVRENSEL)

  Kaynak: http://www.evrensel.net/haber/69947/dtde-is-kazasi.html#.UlpPF1B7KSo


   
 2. Tuba Aksu

  Tuba Aksu TÜİSAG Üyesi

  Ülkemizde lazer uygulamaları halen spesifik olarak bir Kurumun bilimsel manada takibinde değildir. Lazer cihazlarının ithaline ve kontroluna gerekli hassasiyet gösterilmemekte özellikle de gösteri amaçlı lazer cihazları diğer gösteri amaçlı cihazlarla aynı şartlarda değerlendirilmektedir. (İçişleri Bakanlığına bağlı İl Emniyet Müdürlüklerinin Asayiş Şb. Müdürlüklerinden izin alınmaktadır.) Önemli hasarların (Körlük ve hareket kontrolsuzluğu, vb. ki bu lazere maruz kalan her kişi de gözlenebilir.) (Seminerlerde kullanılan lazer pointer ın bile eğer direkt olarak göze tutulursa geçici körlük, gökyüzüne yönlendirilen lazer ışın demetlerinin pilotlar ve uçaklar açısından tehlike oluşturduğu, sanayi de ki kullanımlarda görme kaybı yaşandığı, epilasyonlarda yanıkların meydana geldiği ve göz ameliyatlarında da bu kullanımın, kullanıcının bilinciyle güvenirlilik kazandığı tespit edilmiştir. )meydana geldiği lazer uygulamalarının olduğu bilinmektedir.
  Bilgilendirilmediği sürece bu konuda bilinçsiz kalacak olacak toplumumuzu uyandırmak gerekmektedir.

  Ancak Devlet Tiyatroları gibi kültür seviyesi yüksek bilinçli insanlardan oluşmuş topluluklarda bilinçli uygulamaların olması gerektiğini düşünüyorum. Sanat dallarının en görkemlilerinden biri olan ve toplumların bilincinin gelişmesine aracı olarak bildiğimiz tiyatroda bir oyun sahnelenirken, danslar tarih savaş teknikleri vb…her tür konuda derinlemesine araştırma yapılıyor. Teknik konularda gereken sorgulama yapılmıyor.

  Ankara Devlet Tiyatrolarında Kerbela adlı oyunu izledikten sonra mesleğimin getirdiği sorumluluk tüm toplumumuza lazer konusunun ciddiyetini hatırlatmak, uygulamalar açısından aydınlatmak ve farkındalık yaratmak ihtiyacını doğurdu. İnsanlar oyunda ki lazerla yaratılan o sahnede nasıl büyülenmiş bir şekilde ışığa doğru bakıyorlardı anlatamam. (Fizik Mühendisleri Odası olarak Kerbela adlı oyunda kullanılan lazer cihazının yerinde denetimini gerçekleştirdik. Şu an ki kullanım şekli ile insan sağlığı açısından tehlikeli olduğunu tespit ettik ve bunu ilgililere bildirdik. FMO nun web sayfasında denetimle ilgili yazı bulunmaktadır.) Bu nokta da demek istediğim oyuncu ve sahne gerisindeki personelin iş sağlığı ve güvenliği maalesef sağlanamıyor. Bununla beraber tür uygulamalarda sadece oyuncuların değil izleyici olan halkın da güvenliği düşünülmelidir. (Özellikle de bu gösteride olduğu gibi sürekliliği olan ve seyirci ile iç içe sergilenen uygulamalarda bu çok büyük önem arz etmektedir.)

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica