Soru : Destek Elemanı Atama Sorunu

Ozan ERDOĞAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar merhaba,
Çalıştığım şantiye de 2 aylık bir iş var. Bu esnada Destek Elemanı atamam gerekiyor. Fakat kimsede sertifika yok. Düz işçiler. Atasam, yeterli değiller..atamasam daha büyük sorun.
Önerilerinizi bekliyorum.

Kazasız belasız işler..

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar merhaba,
Çalıştığım şantiye de 2 aylık bir iş var. Bu esnada Destek Elemanı atamam gerekiyor. Fakat kimsede sertifika yok. Düz işçiler. Atasam, yeterli değiller..atamasam daha büyük sorun.

Kazasız belasız işler..
Destek elemanı için tehlike sınıfına göre; çok tehlikeli iş yerlerinde 30 kişiye 1 bir kişi, tehlikeli iş yerlerinde 40 kişiye bir kişi ve az tehlikeli iş yerlerinde ise 50 kişiye 1 kişi olacak şekilde destek elemanı atamasının yapılması gereklidir. Örneğin çok tehlikeli bir işyerinde 31 kişi var ise en az 2 adet destek elemanı olacağını da hatırlatırım. Sayıları oturttuktan ve ilgili kişileri atadıktan sonra; bu kişilerin yer alacağı ekipleri belirleyerek, yapacakları iş ile alakalı eğitimi Tehlike sınıfına uygun İş Güvenliği Uzmanın ve İşyeri Hekiminin vereceği Eğitim yeterli olacaktır. Eğitim katılım tutanakları ile her işçinin okudum-anladım tarzı atama yazışlarının da bireysel dosyalarında hazır tutulması ve denetimlerde de gelen memurlara sunulması yeterli olacaktır.

K.Onur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
6331 Nolu İSG KANUNU

Tanımlar
MADDE 3- (1) Bu Kanunun uygulanmasında;

.
.
ç)Destek elemanı: Asli görevinin yanında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda özel olarak görevlendirilmiş uygun donanım ve yeterli eğitime sahip kişiyi.

Ozan ERDOĞAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Destek elemanı için tehlike sınıfına göre; çok tehlikeli iş yerlerinde 30 kişiye 1 bir kişi, tehlikeli iş yerlerinde 40 kişiye bir kişi ve az tehlikeli iş yerlerinde ise 50 kişiye 1 kişi olacak şekilde destek elemanı atamasının yapılması gereklidir. Örneğin çok tehlikeli bir işyerinde 31 kişi var ise en az 2 adet destek elemanı olacağını da hatırlatırım. Sayıları oturttuktan ve ilgili kişileri atadıktan sonra; bu kişilerin yer alacağı ekipleri belirleyerek, yapacakları iş ile alakalı eğitimi Tehlike sınıfına uygun İş Güvenliği Uzmanın ve İşyeri Hekiminin vereceği Eğitim yeterli olacaktır. Eğitim katılım tutanakları ile her işçinin okudum-anladım tarzı atama yazışlarının da bireysel dosyalarında hazır tutulması ve denetimlerde de gelen memurlara sunulması yeterli olacaktır.

Dostum, 1. Seviye Yangın Eğitmeni sertifikan olmadan
a- Yangın İle mücadele
b- Arama, kurtarma ve tahliye

İlkyardım Eğitmeni Sertifikan olmadan
İlkyardımcı

eğitimleri veremezsin. İSG Uzmanı dahi olsan, bu böyle.

Ozan ERDOĞAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
6331 Nolu İSG KANUNU

Tanımlar
MADDE 3-
(1) Bu Kanunun uygulanmasında;

.
.
ç)Destek elemanı: Asli görevinin yanında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda özel olarak görevlendirilmiş uygun donanım ve yeterli eğitime sahip kişiyi.

Bunu bilmeyen yoktur herhalde aramızda. Olsun, yine de soruma ilgi göstermişsiniz teşekkürler.

Ozan ERDOĞAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)

Ayrıca belirtmek isterim ki;
Çok tehlikeli sınıfta 31 kişi çalışıyorsa;
a- Yangınla Mücadele için 1 kişi
b- Arama, kurtarma ve tahliye için 1 kişi
c- İlkyardımcı 3 kişi
Toplam: 5 kişiye ihtiyaç vardır.

a ve b maddeleri için sayılar 59. kişiye kadar değişmez.
c maddesi için + her 10 çalışana 1 kişi ilkyardımcı ilave edilir. 39 kişide ilkyardımcı sayısı hala 3 tür.

K.Onur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar merhaba,

Kazasız belasız işler..

Merhaba,
Altı çizili sözcük için yazma gereği duymuştum aslında.İSG Kurul üyelerinden çalışan temsilcisi olmak için başlangıç şartları mevcut fakat destek elemanı için herhangi bir şart aranmamaktadır.Sadece bulunacağı faaliyetle alakalı eğitimi almaları ve bu ekipte çalışacak personele gerekli acil durum ekipmanlarının sağlanması yeterlidir.Gelelim eğitimi kim verir sorusunun cevabına...Aslında ben bu eğitimleri daha doğrusu ekipleri oluşturduktan sonra nasıl hareket edilmesi vb eğitimlerini verdim.Fakat ileride yeterli olmayacağı ve sorgulanabileceği düşüncesi ile ileri yangın eğitimi almış profesyonel bir kişiden destek aldım ve eğitimleri ona verdirdim.İlkyardımcılar ile ilgili zaten işyeri hekimi de eğitim veremez.Sağlık Bakanlığı onaylı firmalardan personeliniz için bu eğitim aldırır, eğitim sonrası ise Sağlık Bakanlığının 2 aşamalı sınavına girerler.Teorik Sınav Test/Uygulamalı Sınav. Başarılı personel ilkyardımcı sertifikası almaya hak kazanır. Saygılarımla.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Dostum, 1. Seviye Yangın Eğitmeni sertifikan olmadan
a- Yangın İle mücadele
b- Arama, kurtarma ve tahliye

İlkyardım Eğitmeni Sertifikan olmadan
İlkyardımcı

eğitimleri veremezsin. İSG Uzmanı dahi olsan, bu böyle.
Bunu ispat ediniz. Yönetmelik kanun tebliğ.. Kuru sıkı atmakla olmaz. DOSTUM.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
c- İlkyardımcı 3 kişi

c maddesi için + her 10 çalışana 1 kişi ilkyardımcı ilave edilir. 39 kişide ilkyardımcı sayısı hala 3 tür.
Sizin anlayışınız ilginç, 30' dan sonraki kişiler yok görülemez. ve her zaman tam sayı olarak bir üst rakama yuvarlanır. Aksini diyorsanız ispat ediniz.

Ali Ersavaş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
kurtarma ve söndürme ekipleri en az iki kişiden oluşur !!!!! dikkat edelim

ayça ayan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba,

Kazasız belasız işler..
Ozan Bey Merhaba,

İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik kapsamına baktığımızda 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanuna atıfta bulunuyor. Ve işyeriniz bu kanuna göre kapsam içinde ise ki büyük ihtimalle içinde, çalışma süresine bakılmaksızın destek elemanları görevlendirilmelidir. Naçizane tavsiyem bir eğitim kurumu ile anlaşıp tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre yeterli sayıda kişiye İlkyardımcı Sertifikası aldırmanız (Covid döneminde eğitimler nasıl planlanıyor açıkçası bilemiyorum). Yangın ve Arama-Kurtarma-Tahliye ekip üyeleri/destek elemanı için ise en azından bir yangın tatbikatı planlayıp bu arkadaşlara bir bilgilendirme/eğitim verilmesi, bunu da yangın söndürme cihazları temin ettiğiniz kuruluştan karşılayabilirsiniz. Tutanaklar ve eğitim katılım formlarının tutulması, hiçbir şey yapılmamasından iyidir. Yönetmelikte "özel eğitimli çalışan" dediği için ve çok net kimin tarafından bu eğitimin verilmesi gerektiği belirtilmediği için tatbikat ve eğitimin yararlı olabileceğini düşünüyorum. Aynı ekibin farklı şantiyelerinizde /projelerinizde çalışma ihtimali de varsa buna göre kişileri belirlemeniz ilerleyen dönemde elinizi kuvvetlendirebilir... Umarım az da olsa faydalı olabilmişimdir.

iyi çalışmalar.

BURCUBAL

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
c- İlkyardımcı 3 kişi

Ozan Bey ilkyardımcı sayısını hesaplarken yanlış yapmışsınız. 30 kişide 3 ilkyardımcı 31,32,.....40'a kadar 4 ilkyardımcı personeli olması zorunludur.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.