Bilgilendirme Deri, Kürk Ve Ayakkabı Sektörü Genel Bilgiler

Konu, 'Deri ve Deri Ürünleri Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  DERİ, KÜRK ve AYAKKABI SEKTÖRÜ GENEL BİLGİLER
  Hayvanların kürkleri, tabaklanmış postları ve derileri binlerce yıldır giysi amaçlı kullanılmıştır. Kürk ve deri endüstrisi bugün de önemini korumaktadır. Deri, giyim malzemesi olarak kullanılmakla birlikte, arabalarda, mobilyalarda, saatlerde, cüzdanlarda ve en öenmlisi de ayakkabı yapımında kullanılmaktadır. Kunduz, su samuru, fok ve misksıçanı gibi su hayvanlarının; tilki, kurt, ayı, vizon, sansar, gelincik ve kunduz gibi soğuk iklim kara hayvanlarının; leopar, çıta, yabankedisi gibi tropik iklim hayvanlarının ve timsah, kertenkele ve bukelamun gibi sürüngen hayvanların kürkleri kullanılır. Diğer bütün hayvanların kürkü avlanmak yoluyla elde edilirken, vizon yetiştirme çiftliklerinde de üretilebilmektedir.
  Sığırlar, davarlar, koyunlar, kuzular, keçiler ve domuzlar derisinden faydalanılan başlıca hayvanlardır. En çok büyükbaş hayvan derisi üreten ülkeler; ABD, Arjantin, Avusturalya, Brezilya, Çin, Fransa, Almanya ve Hindistan’dır. En çok koyun derisiüreten ülkeler ise; Avusturalya, Çin, İran, Hindistan, Yeni Zelanda, Rusya, Türkiye ve İngiltere’dir. En çok keçi derisi üreten ülkeler; Çin, Hindistan ve Pakistan’dır. Dünya hayvan postu ve derisi ticareti Kuzey Amerika, Batı Avrupa ve Okyanusya ‘da yer alan ülkelerin kontrolünde görülmektedir.
  Özellikle 1990’lı yıllardan sonra araba ve ev döşeme sektörlerinde derinin giderek daha fazla kullanılmaya başlaması sektörün geleceği açısından önemli bir ışık olarak görülmektedir. Üretilen büyükbaş hayvan derisinin yaklaşık 1/3’ü bu sektörler tarafından kullanılmaktadır. Deri giyimi konusundaki talebi, elbette gelir ve moda belirlemektedir. Moda, bazı deri çeşitlerinin talebini belirlemek konusunda en önemli rolü üstlenmektedir.
  Deri; giyim endüstrisi, ayakkabı endüstrisi, döşemecilik ve birçok endüstri için hammadde olarak kullanılmaktadır. Bu bakımdan hala büyük bir önemi vardır. Farklı hayvanların derilerinden değişik yöntemler kullanılarak elde edilen deriler, geniş bir fiyat aralığında alıcı bulmaya devam etmektedir.
  Kaynak : http://www.isguvenligi.net


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica