Derhal Fesih Hakkı Bir Sorum Var | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Derhal Fesih Hakkı Bir Sorum Var

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında ömer salih tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ömer salih

  ömer salih TÜİSAG Üyesi  Daha önce işçi olarak çalıştığım bir fabrikada gece postasında bazı işçiler gizli kutular içinde içki getiriyor ve arada yudumluyorlardı. Mesela bunu işveren, vardiya amiri vb görse bu haklı bir fesih midir?
  4851 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu 25. madde d bendinde şöyle diyor: ......................... işyerine sarhoş yahut uyuşturucu madde almış olarak gelmesi ya da işyerinde bu maddeleri kullanması derhal fesih nedenidir.
  Bu madde sadece uyuşturucu kullanan için mi geçerli pek açık değil sanki.


   
 2. YFŞ

  YFŞ TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  İş yerinde kanunda belirtilen işler dışındaki bu davranışları sergileyenler, işveren tarafından haklı sebeplere dayanarak derhal iş sözleşmesinin feshine olanak taşır.

   
  ömer salih bu yazıya teşekkür etti.
 3. Erdoğan Sur

  Erdoğan Sur TÜİSAG Üyesi

  Bu konu da iki durum söz konusu... İşyerinde içki içmek derhal fesih sebebidir doğru. Fakat geçtiğimiz yıllarda alınan mahkeme kararlarına baktığınız zamanlarda, dışarıda içki içip işyerine gelen kişiler ona verilen işleri yerine getirebiliyorsa içki içtiği farkedilse dahil " Haklı Fesih Sebebi Değildir.. " Ama sadece içkide bu tolere durumu vardır uyuşturucuda ayrım gözetmeksizin haklı fesih oluşturuluyor bildiğim kadarıyla...

     

   
 4. ziyaa_a

  ziyaa_a TÜİSAG Üyesi

  4857 sayılı Kanun'da Madde 25 'de :........işyerine sarhoş yahut uyuşturucu madde almış olarak gelmesi ya da işyerinde bu maddeleri kullanması hakılı nedenlelere dayınlarak fesih edebilir. Tabi bu durumun belgelendirilmesi şart

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica