Haber Deniz Ve Havuz Keyfi Göz Sağlığınıza Gölge Düşürmesin - Op. Dr. Birgi Sönmezer

Konu, 'Yaşamdan Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Deniz ve Havuz Keyfi Göz Sağlığınıza Gölge Düşürmesin

  Kavurucu yaz sıcaklarında serinlemek için denize ve havuza giren vatandaşların dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Op. Dr. Birgi Sönmezer, “Hijyenik açıdan uygun koşullara sahip olmayan denizler ve havuzlar, önemli bir göz hastalığı olan konjonktivite yakalanma riskini artırıyor” dedi.

  Samsun Dünya Göz'de görevli Op. Dr. Birgi Sönmezer, yaz döneminde konjonktivit vakalarına çok sık rastlandığını belirterek önemli uyarılarda bulundu.

  Sıcak yaz günlerinde serinlemek için kendisini havuza atanların hijyen şartlarına dikkat etmesi gerektiğini belirten Op. Dr. Birgi Sönmezer, “Hijyenik olmayan havuzlar başta konjonktivit olmak üzere birçok göz rahatsızlığına neden olabiliyor. Pek çok kişinin aynı anda girdiği havuzlarda temizlik şartlarına çok dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer yeterli hijyen sağlanmaz ise çok sayıda insan, havuzlardan bakteri kapabiliyor” diye konuştu.

  Havuzdaki klor miktarının çok önemli olduğunu kaydeden Op. Dr. Sönmezer, “Klor aşırı miktarda olursa gözde irritasyon meydana getirerek kızarma ve yanmaya neden olur. Bir havuza temiz diyebilmek için klor kullanmanın yeterli olmadığını unutmamak gerekir. Sadece klor kullanılarak temizliği sağlanan havuzlarda yüzenler dikkatli olmalı" şeklinde konuştu.

  Deniz suyunun da gözlerde kızarıklığa yol açabildiğini belirten Op. Dr. Birgi Sönmezer, “Deniz yeteri kadar temiz değilse konjoktivit riski artıyor. Özellikle çok tuzlu denizlerde suyun içinde gözleri açmamanın birçok alerjik göz rahatsızlıklarından korunmada çok önemlidir. Göz enfeksiyonlarına ve sudaki gözü tahriş eden maddelere karşı, deniz gözlüğü veya maske kullanılmasını da tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

  Konjonktivit rahatsızlığına yakalanan hastalar için öncelikle alerjen maddenin tespit edilmesi gerektiğini bildiren Sönmezer, şunları söyledi: "Bu hastaların şikayetleri geçinceye kadar havuz ve denizden uzak durması gerekiyor. konjonktivit tedavisinde hücreleri dengeleyici, iltihap giderici ve kimi zaman da kortizonlu ilaçlara ihtiyaç duyulduğunu ve gözdeki şikayetlerin rahatlatılması açısından soğuk uygulama ve suni göz yaşı ilaçlarının da faydalı olabilir.”

  Kaynak: IHA


   
  caltas bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica