Denetlemeden E Aldik. Kaldik. Sosyal Uygunluk Sistemi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Denetlemeden E Aldik. Kaldik. Sosyal Uygunluk Sistemi

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında remains81 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. remains81

remains81 TÜİSAG Üyesi

Merhaba Arkadaşlar.
    Çalıştığım şirket denetlemeden bu sosyal uygunluk sistemi konusunda e almış. Çalıştığım şirket farklı bir ilde olduğu için o gün orda değildim. Ne olduğunuda bu yüzden detaylı soramadım. Bu işte yeni olduğum için de yeterli bilgi sahibi değilim . Belki siz bu konuda tecrübeli arkadaşlardan fikir alabilirim ve eğer varsa örnek evrak paylaşabilirsiniz diye düşündüm

BSCI GEREKLILIKLERI 1.1.
    Bulgu:
    -İşletmede sosyal uygunluk sistemi ile ilgili iyileştirme planlarının izlenmesine ilişkin prosedür ve uygulama mevcut değildir. (iç denetim, düzeltici
    önleyici faaliyet DÖF sistemi vb.)
    -İşletmede sosyal uygunluk konularına ilişkin eğitimin planının oluşturulmadığı görülmüştür.
    -İşletmede çalışanlar ve ya dışardan gelecek şikayetlerin yönetimi ve takibi ile ilgili yazılı prosedürü yoktur.
    -Sosyal uygunluk konularının ele alınacağı yönetim gözden geçirme toplantıları yapılmamaktadır.
    -Diğer Performans Alanlarında düzeltilmesi gereken bulgular olduğu not edilmiştir
    -İşletmede sosyal uygunluk ile ilgili sorumlu kişilerin bulunduğu bir organizasyon şeması bulunmamaktadır.
    -Sosyal uygunluk organizasyon şemasındaki ekibin görev tanımları ve sorumluluklarına dair yazılı döküman mevcut değildir.

6666 ve ygtr hoca bu yazıya teşekkür etti.
  2. Volkan SEZER

Volkan SEZER TÜİSAG Üyesi

Merhaba, öncelikle belirteyim bu konu Türkiye'ye biraz yabancı olduğu için çok yaygın değil ve kaynak bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Bu yüzden kendiniz yazmanız gerekiyor, ama genel ifadelerle de yazsanız olur çok zor şeyler olduğu söylenemez.

Bulgulara gelecek olursak;
    1- Her konu ile ilgili prosedür ve politika yazmanız gerekiyor. Bunlar da BSCI davranış kurallarında yazanlar ağırlıklı olmak üzere tüm hepsi yazılması gerekiyor. Belli periyotlarla fabrikayı ve/veya fasonları denetlemeniz gerekiyor. Bunlarla ilgili gerekli DÖF'leri hazırlayıp takibini sağlamanız gerekiyor.

2- BSCI gereği her personelin bu konular hakkında bilgilendirilmesi ve eğitim verilmesi gerekiyor. Bu kapsamda da yıllık eğitim planı hazırlamak gerekiyor. Bunu ister düzenli aralıklarla toplu olarak yapın, ister her yeni personel işe girdiğinde isg eğitimi yanında onu da verin. ( Eğitim sonunda sınav yapmak ve belgelendirmek kaydıyla )

3- Şikayet mekanizması adı altında kapsamlı bir sistem oluşturmanız gerekiyor. Şikayet eğitimleri vermeniz gerekiyor ki çalışanlar bu konuda bilgi sahibi olsunlar. Aynı zamanda bir şikayet olduğunda nasıl bir yol izlenecek şikayetleri kim değerlendirecek bunların da belirlenip, bir şikayet olduğunda da kayıt altına alınması gerekiyor.

4- Yine belli periyotlarla YGG yapıp (isg kurul toplantısı benzeri) bunu kayıt altına almak ve gelişmeleri takip edip, sonlandırmak.

5- Diğer performans alanlarındaki uygunsuzluklar nelerdir?

6- İşletmeye sosyal uygunluk konuları hakkında bir kişinin ataması yapılıp bunun kayıt altına alınması gerekir. Ve hiyerarşik olarak bu sosyal uygunluk konuları hangi yöneticilerden geçecek bunların belirlenip şema oluşturulması.

7- Son olarak da bu tanımlanan kişilerin bu konu ile ilgili görev tanımları açık ve net bir şekilde yazılması gerekir.

Genel olarak da söylemek istediğim, uygunsuzluklar fazla ancak ilk etapta direk E notu almamanız gerekiyordu. Çünkü bunlar yönetimsel şeyler en azından belki D verebilirlerdi ama İsg konularında bir uygunsuzluğunuz varsa özellikle yangın güvenliği hakkında o yüzden E almış olabilirsiniz.

Bu arada hangi sektör ?

Emine KALE, ygtr hoca, remains81 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  3. remains81

remains81 TÜİSAG Üyesi

İlk olarak çok teşekkürler. Zaman ayırıp cevap verdiniz.
    Bizde çok şaşırdık. Firma tekstil sektörü . benden önce nerdeyse 10 senelik mazisi var. ve bundan öncede BSCI denetimi olmuşlar.
    Telefon açtım bu ne dedim,
    Bundan öncede bu firma bu denetlemeyi geçirdi. önceki denetimlerde bu eksiklikler eksiklik olarak görülmüyordu. şimdi ne oldu dedim.
    Cevap olarak sistem değişti dediler. şansıma ne diyeyim. bende bu sektörde yeniyim. bu raporu inceleyen bizle iş yapan frmalar bu rapordan sonra neredeyse bizle üretimi durdurmaya kadar gittiler. takip denetim talep ettik. min 2 ay sonra. ama firmalara anlatamıyoruz. Anlayacağınız sıkıntı.

Allah aşkına bulduğu eksikliklere bakın.
    ÖZELLİKLE E ALDIĞIMIZ EKSİKLİKLER 1.1 İLE BAŞLAYIP 2.5 İLE BİTEN KISIM BİZİM E ALDIĞIMIZ EKSİKLİKLER

BSCI GEREKLILIKLERI 1.1.

Bulgu:

-İşletmede sosyal uygunluk sistemi ile ilgili iyileştirme planlarının izlenmesine ilişkin prosedür ve uygulama mevcut değildir. (iç denetim, düzeltici

-İşletmede sosyal uygunluk konularına ilişkin eğitimin planının oluşturulmadığı görülmüştür.

-İşletmede çalışanlar ve ya dışardan gelecek şikayetlerin yönetimi ve takibi ile ilgili yazılı prosedürü yoktur.

-Sosyal uygunluk konularının ele alınacağı yönetim gözden geçirme toplantıları yapılmamaktadır.

-Diğer Performans Alanlarında düzeltilmesi gereken bulgular olduğu not edilmiştir.

BSCI GEREKLILIKLERI 1.2.

Bulgu:

-İşletmede sosyal uygunluk ile ilgili sorumlu kişilerin bulunduğu bir organizasyon şeması bulunmamaktadır.

-Sosyal uygunluk organizasyon şemasındaki ekibin görev tanımları ve sorumluluklarına dair yazılı döküman mevcut değildir.

BSCI GEREKLILIKLERI 1.3.

Bulgu:

-İşletmede tedarikçi haritalandırması yapılmamıştır.

-İşletmede tedarikçi ve fasonların (mevcut/ileride kullanılabilecek) sosyal uygunluk açısından seçme ve değerlendirmeyle ilgili yazılı bir prosedür

bulunmamaktadır.

-Taşeron ve hizmet sağlayıcılar için bir değerlendirme sistemi (denetim) olmadığı görülmüştür.

-Taşeronların ve hizmet sağlayıcıların sosyal uygunluk açısından değerlendirmesine yönelik gözden geçirme toplantıları yapılmamaktadır.

BSCI GEREKLILIKLERI 1.4.

Bulgu:

- Firmanın kanuna uygun şekilde fazla mesai çalışmaları yapmak & fazla mesai çalışmalarını ödemek için bir sistem mevcuttur ancak efektif değildir.

(Lütfen 6.2'ye refere ediniz)

- İşletmede üretimin yavaşlaması veya sekteye uğramasına sebep olabilecek acil durumlar için bir eylem planı mevcut değildir.

BSCI PRENSIPLERI 2.1.

Bulgu:

- Çalışanlar ve yönetim arasında çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve işletmede düzeltmeye açık konuların görüşülmesine ilişkin toplantılar

yapılmamaktadır. (Çalışan temsilcileri ile yapılan toplantılara ilaveten)

BSCI GEREKLILIKLERI 2.2.

Bulgu:

- İşletmede çalışanları korumaya yönelik BSCI Davranış Kuralları uyarınca uzun dönemli hedefler, vizyon ve misyon belirlenmemiştir. (belirlenen

hedefler doğrultusunda bir çalışma planı olmalı, hedefler belirlenirken uygulamaya çalışanlar/temsilciler dahil edilmeli)

BSCI GEREKLILIKLERI 2.3

Bulgu:

- İşletmede çalışanlara hak ve sorumlulukları ve işyeri kuralları ile ilgili eğitim verilmediği görülmüştür. (verilen bir eğitim kaydı bulunmamaktadır,

çalışanlarda konuyla ilgili yeterli farkındalık mevcut değildir)

BSCI GEREKLILIKLERI 2.4.

Bulgu:

- Çalışanlara BSCI bilgilendirme eğitimi verilmemiştir.

- Çalışan temsilcilerine ve yöneticilere BSCI davranış kurallarının uygulanışına dair bir eğitim verilmemiştir.

BSCI GEREKLILIKLERI 2.5.

Bulgu:

-Çalışanlara şikayet & öneri prosedürü ile ilgili eğitim verilmemiştir. Konu ile ilgili çalışanların farkındalık seviyelerinin arttırılması gereklidir.

-İşletmede şikayet mekanizmasından sorumlu kişi için bir şikayet olması durumunda; nasıl bir yol izleneceğine dair prosedür bulunmamaktadır.

BSCI PRENSIPLERI 4.3.

Bulgu:

-Yöneticiler ve usta başlarına disiplin yönetmeliği prosedürü ve disiplin kurallarına ilişkin eğitim verilmediği görülmüştü

5.2

BULGU: Çalışanlara dağıtılan hesap ücret pusulalarında; çalışanın ay içerisinde yaptığı fazla mesai saati, geriye doğru yuvarlanarak pusulada

belirtilmektedir ve çalışana yanlış bir bilgilendirme yapılmış olmaktadır. (Örneğin; çalışan ay içerisinde 10 saat 50 dakika fazla mesai yaptıysa,

alacağı fazla mesai ücreti buna göre hesaplanmakta ve ödenmektedir, fakat hesap pusulasında çalışan 10 saat fazla mesai yapmış gözükmektedir).

Hesaplanan ve ödenen tutarda bir hata yoktur, fakat çalışanlara doğru bilgilendirme yapılması açısından pusulada gerçek fazla mesai saatinin

gözükmesi gerekmektedir.

5.3

Bulgu: İşletmede tüm üretim çalışanlarının yetkinlik, tecrübe farketmeksizin asgari ücret aldığı görülmüştür.

5.4

- İşletmede yaşam ücretinin belirlenmesi için bir çalışma yapılmadığı görülmüştür, dolayısıyla sağlanan ücretle yaşam ücreti arasında kapatılması için

plan yapılması gereken bir fark var mıdır bilinmemektedir.

7.1

Kanun: BSCI Prensipleri 7.1

Bulgu: İşletmede iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin kanun ve yönetmelik takip edilmektedir, ancak PA 7'de bazı eksikler olduğu görülmüştür.

7.3

KANUN: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ, Sayı : 28512; Kabul Tarihi : 29/12/2012, MADDE 5; BSCI

GEREKLILIKLERI 7.3.

BULGU: Risk analizinde, tespit edilen risklerle ilgili mevcut durum kısımlarının çoğunlukla doldurulmadığı gözlemlenmiştir. Ayrıca; tavsiye edilen

önlemlerden sonraki mevcut durum ve risk puanı değerlendirilmemiştir. Ayrıca; özel politika gerektiren çalışanlar için (engelli, genç, hamile) risk

analizi detaylı yapılmamıştır, mevcut durum tespiti detaylı değildir.

7.7

KANUN: KİMYASAL MADDELERLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK (12.08.2013) No:28733,

MADDE 8

BULGU: Jeneratör dairesinde bulunan yakıt tankının etrafında, ayrıca jeneratör ve kompresör dairelerinde bulunan makina yağ varillerinin altlarında

taşma tavaları yoktur.

7.10 -

KANUN: BSCI GEREKLILIKLERI 7.10.

BULGU: İş kazaları kök sebep analizi yapılmamaktadır. Kök sebep analizi ve düzeltici faaliyet planı da içeren, yazılı bir kaza kayıt prosedürü yoktur.

7.11

KANUN: 3030 sayılı kanun kapsamı dışında kalan belediyeler tip imar yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik Madde 57

BULGU: İşletmede depreme dayanıklılık raporu yoktur. (İşletme, 2000 yılından beri bu binada faaliyet göstermektedir, 2008 öncesi olmaktadır)

(İşletme toplamda 3 ana blok ve 1 ek bloktan oluşmaktadır)

7.13

KANUN: İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ, EK-III BAKIM, ONARIM VE PERİYODİK

KONTROLLER İLE İLGİLİ HUSUSLAR, 2.3. Tesisatlar, 2.3.4.

BULGU: İşletmede Elektrik İç Tesisat Muayene Uygunluk Raporu yoktur (senelik olarak yetkili bir elektirk mühendisi tarafından yapılması gereklidir)

(yönetim sözlü olarak; ana pano hariç tali panolarda kaçak akım rölesi olmadığını beyan etmiştir. Konuyla ilgili uygunluğun, İç Tesisat Muayene

Uygunluk Raporu ile sağlanması gereklidir)

7.14

KANUN: BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK, Madde 57

BULGU: Yemekhanede mutfak bölümünde davlumbazda otomatik yangın söndürme tertibatı yoktur.

7.24

KANUN: İŞ HİJYENİ ÖLÇÜM, TEST VE ANALİZİ YAPAN LABORATUVARLAR HAKKINDA YÖNETMELİK, Yayımlandığı resmi gazete

Tarihi/Sayısı: 20.08.2013/28741, MADDE 5

KİMYASAL MADDELERLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

Yayımlandığı resmi gazete Tarihi/Sayısı:12.08.2013/28733, MADDE 7

BULGU: Leke çıkarma bölümü için Kimyasal Maruziyet/VOC ölçümü yapılmamıştır.

9.3

Kanun: BSCI GEREKLILIKLERI 9.3

Bulgu: İşletmede genç işçileri korumak için alınan özel önlemlerle ilgili ISG risk analizinde ilgili değerlendirme yapılmamıştır.[özel politika gerektiren

çalışanlar için (engelli, genç, hamile) risk analizi detaylı yapılmamıştır, mevcut durum tespiti detaylı değildir.]

9.4

Kanun: BSCI GEREKLILIKLERI 9.4

Bulgu: Genç çalışanlara şikayet mekanizması konusunda eğitim verilmemiştir.

10.4

Kanun: BSCI PRENSIPLERI 10.3

Bulgu: Çalışanlara verilen iş başı eğitimlerinde (oryantasyon eğitimi) çalışma saatleri, eğitimler,dinlenme süreleri ve tatiller,ücretlendirme ve ödeme

şartları, şikayet mekanizması ile ilgili bilgilendirme yapılmadığı görülmüştür.

Remarks from

11.4

Kanun: BSCI GEREKLILIKLERI 11.4.

Bulgu:

- Disiplin prosedürü ile ilgili çalışanlara eğitim verilmemiştir.

- Disiplin yönetmeliği çalışanlara duyurulmamıştır, çalışanların disiplin kurallarına ulaşabileceği bir kanal yoktur.

Remarks

12.1

Kanun: BSCI PRENSIPLERI 12.1.

Bulgu: Çevre boyut analizi bulunmamaktadır.

12.2

Kanun: BSCI PRENSIPLERI 12.2.

Bulgu:

- İşletmede çevresel konularla ilgili çevredeki toplulukların kaygılarını ele alacak şikayet

12.4

BSCI PRENSIPLERI 12.4

Bulgu:

-İşletmede yazılı atık yönetim prosedürü bulunmamaktadır.

-Çalışanlara atık yönetim prosedürü ile ilgili eğitim verilmemeştir.

13.1

Kanun: BSCI PRENSIPLERI 13.1.

Bulgu:

-Çalışanlara da rüşvet ve yolsuzlukla mücadelesi/yönetimi ilişkin bir eğitim verilmemiştir.

-İşletmede anti rüşvet ve yolsuzluk ile ilgili risk analizinin yapılmadığı görülmüştür.

ygtr hoca ve zynp.. bu yazıya teşekkür etti.
  4. bilmen

bilmen TÜİSAG Üyesi

Merhaba geçmiş olsun öncelikle. E aldığınız maddeler kolayca çözebileceğinizi düşünüyorum. Ama 1.4 maddesini hiç anlamadım efektif değil demek nasıl bir ölçüttür ki. Denetim firması hangisi bilmiyorum ama biraz abartmışlar sanki. BSCI sistemi versiyon değiştirdi bu nedenle eskisinden daha detaylı inceleme yapıp daha önceleri sadece tavsiye niteliğinde yazdıkları SA 8000 ile ilgili kuralları artık bulgu olarak yazıyorlar. İyi çalışmalar

ygtr hoca bu yazıya teşekkür etti.
  5. Ayşe Bekoğlu

Ayşe Bekoğlu TÜİSAG Üyesi

merhaba,
    öncelikle geçmiş olsun ama kısa sürede toparlanabilecek eksikler bunlar, ben de tekstil firmalarının sosyal uygun denetimlerinde danışmanlık yapıyorum, öncelikle eksik olan eğitim ve evraklarınız kısa sürede toparlamanız mümkün, BSCI denetimleri alandaki en güç denetimlerden bir tanesi ama güçlüğü evrak yükünün fazlalığından geliyor, yapılabilecekleri yıkarıda yanlarına yazdım, katı atık vb prosedürleri oluşturmak size kalıyor. dilerim işinize yarar.

ygtr hoca ve remains81 bu yazıya teşekkür etti.
  6. Ayşe Bekoğlu

bu arada yangın, mesai saatleri, ücretlendirme, RD, ADP, İSG Eğitimleri gibi unsurları düzeltmeden geçemezsiniz, onlara hiç yorum yazmadım bile

remains81 bu yazıya teşekkür etti.
  7. remains81

remains81 TÜİSAG Üyesi

Ayşe Hanım
    Öncelikle çok teşekkür ederim. Dikkate alıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim . Her maddeye cevap vermişsiniz. çok sağolun. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda takip denetime hazırlık yapmaya başladım. İşim acemisi olduğumuz için bu sıkıntıları yaşadık. Ama sizin gibi yardımsever arkadaşlar sayesinde bu işin üstesinden gelecez inşallah.

ygtr hoca ve Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  8. Ayşe Bekoğlu

Hiç önemli değil, ne zaman isterseniz buradan ulaşın bana elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Kolaylıklar dilerim.

9. remains81

remains81 TÜİSAG Üyesi

Merhaba
    ARKADAŞLAR. Yaptığınız değerli yorumlar için çok teşekkürler. Sizden özür dileyerek bir isteğim olacak. Siz de biliyorsunuz ki bu BSCI denetimi hakkında internette çok bir bilgi kaynağı yok . Bunun üzerine bir eğitim vermemi istiyorlar.

- Çalışanlara BSCI bilgilendirme eğitimi verilmemiştir.
    - Çalışan temsilcilerine ve yöneticilere BSCI davranış kurallarının uygulanışına dair bir eğitim verilmemiştir.
    SİZDEN RİCAM EĞER ELİNİZDE VARSA EĞİTİM DÖKÜMANI

BU PROSEDÜRE ÖRNEK VARMIDIR SİZDE. PARENTEZ İÇİNDE BAHSETTİĞİ KISIMLARA ÖRNEK DÖKÜMANLAR İÇ DENETİM DÜZELTİCİ ÖNLEYİCİ FALİYETLER)

BU EĞİTİM KAÇ AYDA BİR OLUR. EĞİTİMDE NELERDEN BAHSEDİCEZ

BU TOPLANTILAR KAÇ AYDA BİR OLUR. ELE ALINACAK SOSYAL UYGUNLUK KONULARI NELERDİR.

BU ŞEME HANGİ BAŞLIKLAR ALTINDA OLACAK. BU KİŞİLERİ ATAYACAĞIM BİRİM ADLARI NE OLUR. YANİ BU ŞEMANIN ALT BAŞLIKLARI NEDİR.

GENE BİR ÖNCEKİ KONUDA OLDUĞU GİBİ, GÖREVLERİ BİLMEDİĞİM İÇİN GÖREV TANIMLARINI DA YAPAMIYORUM. VE BUNLARIN SORUMLULUKLARI VAR TABİ.

VARSA ÖRNEK BİR YAZI

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

ygtr hoca bu yazıya teşekkür etti.
  10. dilek nimet

dilek nimet TÜİSAG Üyesi

Benimde acemilik zamanlarımda bir Allah ın kulu nasıl evrak istendiğini ne istediklerini söylememişti sadece Almancadan İngilizceden çevir Türkçeye karşılığı ne olursa bunu istiyoruz
    Ama denetime gelen denetçi hayır böyle olmayacaktı diyor karman çorman bir iş yüzlerine gözlerine bulaştırıyorlar hayal dünyalarında tasvir edilen şeyi yapalım istiyorlar sonra denetimler tamamen subjektif yapılıyor
    Bu konu başlığı ile tamamen kendi hazırladığım tüm denetim evraklarımı paylaşıp yardımcı olmak isterim
    denetime girecek insanlar için umarım ufacık bir faydamız dokunmuştur

Ekli Dosyalar:

Last edited by a moderator: 7 Haziran 2018
    glshyilmaaz, Erkan FINDIKLI, 6666 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. dilek nimet

dilek nimet TÜİSAG Üyesi

Ekli Dosyalar:

glshyilmaaz, Erkan FINDIKLI, 6666 ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  12. dilek nimet

dilek nimet TÜİSAG Üyesi

Ekli Dosyalar:

glshyilmaaz, tarss, Erkan FINDIKLI ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica