Günün Konusu - Değiştirebilsek Hayatı... (04.04.2014) | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Günün Konusu Değiştirebilsek Hayatı... (04.04.2014)

Konu, 'Günün Konusu' kısmında Gökçen SERÇE tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Gökçen SERÇE

  Gökçen SERÇE TÜİSAG Üyesi  Günaydın Arkadaşlar;
  Değitirebilsek Hayatı...

  Bugün başka bir gün olsun istiyorum.
  Önceki günlerden farklı, yarından farklı, hepsinden farklı...
  Olur mu? diye sorarsanız...

  Cevaplarınızı bekliyorum...


   
  Hakan ÖZTÜRK bu yazıya teşekkür etti.
 2. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi

  CEVAP:

  ''değişmeyen tek şey değişimin kendisidir'' HERAKLEİTOS
  (Alıntıdır! paylaşmak istedim,umarım ilginizi çeker.)

  FiLozof: Herakleitos


  Parmenides'in durağan ve değişmez varlığına karşi, niteliksel değişme olarak oluşun gerçekliğini öne süren Yunan filozofu.

  Bilgi bakımından, empirik ya da duyusal bilgiye hiç değer vermeyen Herakleitos, gözlerin ve kulakların kötü tanıklar olduğunu öne sürerek, rasyonalizmin savunuculuğunu yapmıştır. Çok şey bilmeye, ansiklopedik bir bilgiye karşi çikan filozof, çok şey bilmenin akıllı olmayı ögretmedigini söylemiştir. Siyasi alanda, demokrasi karşitı eğilimlerini, çogunluk geniş halk yığınlarına karşi duyduğu nefretle birleştiren ve 'bir kişinin, yetkin biriyse eğer, kendisi için, on bin kişiden daha değerli olduğunu' söyleyen Herakleitos'un metafiziğinin en önemli tezi, hiç kuşku yok ki, çatisma ve savaşin herşeyin babası olduğu düşüncesidir. Ona göre, karşitların savaşi, varlık ya da oluşun tek ve en önemli koşuludur. Zira bu savaş olmasaydı, hiçbir şey varolmayacaktı. Bundan dolayı, varlıkların doğuş ya da varlığa gelişi, birbirlerine karşıt olan ve dolayısıyla birbirlerini varlıkta tutan karşitların çatismasina bağlıdır.

  Onun varlık ögretisinin ikinci tezi ise, herşeyin birliğini ortaya koyar. Birlik, tıpkı İyonyalı düşünürlerde olduğu gibi, evrenin ilk maddesinden, evrendeki herşeyin kendisinden doğduğu maddi tözden meydana gelir. Bu birliği ateşte bulan Herakleitos'a göre, ateş, örnegin yoğunlaştığı zaman, nemli hale gelir ve basınç altında suya dönüşür. Su donduğu zaman ise, toprak olup çikar. Onun ilk madde olarak ateşi seçmesi, daha çok ondaki oluşu, değişme ve birlikten çokluga geçiş sürecini en iyi, yakarak ve yıkarak yaşayan ateş ifade ettiği için önem taşir.

  Herakleitos birliğin olduğu kadar, çoklugun da hakkını veren bir filozoftur. Başka bir deyişle, o monist bir filozof olduğu kadar, aynı zamanda bir çokluk filozofudur. Onun çokluk filozofu olmasını mümkün kılan şey ise, oluşu ön plana çikartmis olmasıdır. Herakleitos'a göre, çokluk ya da karşitlar olmaksızın, varlık ya da oluş olamaz. O, bir yandan da çoklugun birliğe dayandığını söylemiştir. Bundan dolayı, çokluk olmadan birlik, birlik olmadan da çokluk olamaz. Evren, aynı zamanda hem bir ve hem de çoktur; bu da, oluşla ifade edilir.

  Herakleitos, birlikten çokluga geçiş ve oluş sürecini, ateşle ve dolayısıyla akış düşüncesiyle ifade etmiştir. Bu onun varlık görüşünün üçüncü temel tezini meydana getirmektedir. Şeylerin sürekli akışı, herşeyin akmakta oluşu, evrenle ilgili en önemli doğrudur. Ona göre, evrende kalıcılık ve durağanlık yoktur; herşey değişmekte, yakarak, yıkarak yaşamaktadır.

  Herakleitos kendisinden önceki filozofların boşu boşuna evrende kalıcılık ve süreklilik aradıklarını, oysa evrende kalıcılık bulunmayıp, mutlak bir değişmenin söz konusu olduğunu öne sürmüştür. Nehir akıp gittiği için, o aynı nehre iki kez giremeyeceğimizi belirtir. Evrende hiçbir nesne, nesnelerin hiçbir özelligi yoktur ki, değişmeden aynı kalsın. Herşey bir başka şeyin yıkımı ve ölümü sayesinde varlığa gelmekte ve daha sonra yok olup gitmektedir. Evrendeki tüm ögeler arasında sürekli bir çatisma ve savaş hali vardır ve değişmeyen tek şey, bu değişme halinin sonucu olan kozmik denge durumudur
   
  Gökçen SERÇE, keskinkilic ve dilekaltinok bu yazıya teşekkür etti.
 3. JKAHRAMAN

  JKAHRAMAN TÜİSAG Üyesi

  Belki çoğu kişi bunu yanlış veya ters anlayacak ama hayatımda değiştirmek istediğim tek şey tüm bu yaşananlar sonrasında vatandaşı olduğum ülkeyi değiştirmek veya başka bir ülkenin vatandaşı olarak doğmak isterdim.

     

   
  Gökçen SERÇE, keskinkilic ve dilekaltinok bu yazıya teşekkür etti.
 4. SA.END.MÜH.

  SA.END.MÜH. TÜİSAG Üyesi

  annemin yaşamış oldugu hayatı..
  çünkü ben onun bi yansımasıyım.
  o değişirse benim için bi çok sey değişmiş olurdu

   
  Gökçen SERÇE, nalan aslan ve JKAHRAMAN bu yazıya teşekkür etti.
 5. JKAHRAMAN

  JKAHRAMAN TÜİSAG Üyesi

  Aslında var ama yinede bulunduğumuz şartlarda en iyi yer burası olduğu için izmirde yaşıyorum zaten

     

   
 6. Gülşen ÇETİN

  Gülşen ÇETİN TÜİSAG Üyesi

  Ulkemi seviyorum, her köşesi ayrı bir guzel. Memleketim guzel (mardin) ama konyadayim, konyayi da seviyorum. Meslegim güzel, işimi seviyorum. ailemi seviyorum. Hersey guzel cok şükür suan ne baska bi ülkede nede baska biri olmak isterdim.hayatimi degistirecegim bi kısmı yok her günün ayrı bir güzelligi var ....aci ve tatli hayat guzel.

   
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 7. Gökçen SERÇE

  Gökçen SERÇE TÜİSAG Üyesi

  değişitirebilseydık hayatı sadece güzel anlarımın kalmasını ısterdım ....
   
  uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
 8. İlkay BALBAŞI

  İlkay BALBAŞI TÜİSAG Üyesi

  Elbette insanların bakış açısını değiştirebilmeyi ve empati yapabilmelerini isterdim. Sanırım o zaman herşey daha güzel olurdu.

  IMG_1538414729842809.jpeg   
  Gökçen SERÇE, Funda Gürsoy Özkocacık ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica