Soru : Değişen Saatler Piyasayı Nasıl Etkiler?

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girecek olan uzman ve hekimlerin çalışma saatleri yeni sıkıntıları beraberinde getirecek gibi görünüyor. Tehlike gruplarına göre uzmanları personel başına 6-8-12 iken 10-20-40 olacak ki bu da 1,6-2,5-3.3 katı artması demek.

Görülen o ki OSGBler mevcut firmaları için yeni personel istihdam ederken fiyatları firmalara nasıl yansıtacağı telaşında, ortalama 2,5 katına çıkacak olan saatlerden dolayı uzman zaman sıkıntısı yaşayacak, belki firmaları arasından seçim yapmak zorunda kalacak, elinde kalan firmalara da saat ücretini artırabilecek mi diye kara kara düşünüyor.

En rahatı firmalar galiba, nasıl olsa birileri fiyatı düşürür, saatler artsa bile şimdikinden daha düşük ücrete uzman hekim bulurum diye düşünüyor.

Saatler bilinçsizce artırılıyor, belki kademeli artış düşünülebilirdi. Bana sorarsanız 1,5 katı normal. Uzman için 9-12-18 olabilir. 1 Ocak 2016 da karışacak gibi, ertelenme ya da iptali gündeme gelebilir mi? bekleyip göreceğiz.

Bu konudaki görüşlerinizi paylaşır mısınız?

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Uzman için ilk çıktığı gibi 10-15-20 olmalı, azı ya da çoğu sektörün tüm bileşenlerini sıkıntıya sokar.

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bu konu tartışıldı burda daha önce ama bi yararı olmadı kimseye... Sanırım en iyisi bekleyip görmek... Benim düşüncem Ocak ayından sonra uzman maaşları düşüşe geçer...

Aras Kocatepe

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Maaşların düşüşe değil tam tersi çıkışa geçmesi gerekir. Saatlerin artması sektördeki açığı daha da artıracak bu osgb lerin daha fazla uzman çalıştırması anlamına geliyor uzman arkadaslara talebin artması iyiye işaret osgb büroları eğer mevcut firmaları elinde tutmak ve daha fazla firmaya hizmet vermek istiyorsa yeni uzmanlar almak zorunda aynı zamanda firmalara teklif verirken iki kere düşünmeli uzman arkadaslar da ısını iyi yapmalı ki herkes istediğini alsın mutlu olsun

yenibirdost

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girecek olan uzman ve hekimlerin çalışma saatleri yeni sıkıntıları beraberinde getirecek gibi görünüyor. Tehlike gruplarına göre uzmanları personel başına 6-8-12 iken 10-20-40 olacak ki bu da 1,6-2,5-3.3 katı artması demek.

Görülen o ki OSGBler mevcut firmaları için yeni personel istihdam ederken fiyatları firmalara nasıl yansıtacağı telaşında, ortalama 2,5 katına çıkacak olan saatlerden dolayı uzman zaman sıkıntısı yaşayacak, belki firmaları arasından seçim yapmak zorunda kalacak, elinde kalan firmalara da saat ücretini artırabilecek mi diye kara kara düşünüyor.

En rahatı firmalar galiba, nasıl olsa birileri fiyatı düşürür, saatler artsa bile şimdikinden daha düşük ücrete uzman hekim bulurum diye düşünüyor.

Saatler bilinçsizce artırılıyor, belki kademeli artış düşünülebilirdi. Bana sorarsanız 1,5 katı normal. Uzman için 9-12-18 olabilir. 1 Ocak 2016 da karışacak gibi, ertelenme ya da iptali gündeme gelebilir mi? bekleyip göreceğiz.

Bu konudaki görüşlerinizi paylaşır mısınız?
Saatler artıcak daha düşük fiyata uzman ve hekim bulunacak nasıl oluyor. Siz OSGB sahibimisiniz.

Aras Kocatepe

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Piyasa da uzman sıkıntısı yaşanacak az olan şeyin fiyatının ucuzladigi nerede görülmüş evet arkadan grubu mezunlar geliyor ancak ilk etapta bu açığı kapatacak yeterlilikte değil
Bir uzman maksimum 180 saat hizmet verebiliyor buna paralel olarak senin dakikakarin artıyorsa bu ne demek ! Senin firma bazlı vereceğin hizmetin azalması anlamına geliyor sen osgb işçi isen bununu. Hesabını belki pek yapmazsın ama osgb sahibi yapmak zorunda çünkü ne kadar çok firmaya bakarsa o kadar çok para kazanacağının hesabını yapar yapmakta zorunda ee bunu nasıl sağlayacak ? Daha fazla uzman çalıştırarak sağlayacak. Basit bir Ornek veriyorum senin Ankara istanbul arası sefer yapan 10 tane otobüsün 10 tane de şoförün var diyelim istanbul Ankara arası 6 saat. Bu sekilde para kazanıyorsun bir sure sonra devlet diyor ki arkadas sen 6 saat bir kişiye araç kullandiramazsin atıyorum 4 saati geçince ikinci bir şoför bulundurmak zorundasin ee bu durumda şoförlere olan ihtiyac artmiyor mu?
saatlerin artması da aynı mantık farklı birşey soz konusu değil

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
basit ticaret mantığı şöyle işler... bir işi en ucuza nasıl yaptırabilirim... saatlerin değişmesinden önce bir uzman 100 lira alıyor diyelim , o 100 lira ile 5 yere bakıyordu... şimdi işveren 5 işyeri için 2 uzman çalıştırmak zorunda... işveren cebinden aynı para çıksın ister... işveren 100 lirayı paylaştırıp 2 uzman çalıştırmak ister... istediği kadar uzman ihtiyacı olsun piyasada... ticaret ticarettir... öyle boşa hayal kurmamak lazım... zaten düşük olan uzman maaşları iyice düşer... eskiden bir tam zamanlı yeten işyerleri şimdi 2 uzmana ihtiyaç duyacak... işverenler buna sevinecek mi diyorsunuz... birine verdiği maaşa yakın bir fiyatı 2 uzmana paylaştıracak... geçmiş olsun...

bhcetinkaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
basit ticaret mantığı şöyle işler... bir işi en ucuza nasıl yaptırabilirim... saatlerin değişmesinden önce bir uzman 100 lira alıyor diyelim , o 100 lira ile 5 yere bakıyordu... şimdi işveren 5 işyeri için 2 uzman çalıştırmak zorunda... işveren cebinden aynı para çıksın ister... işveren 100 lirayı paylaştırıp 2 uzman çalıştırmak ister... istediği kadar uzman ihtiyacı olsun piyasada... ticaret ticarettir... öyle boşa hayal kurmamak lazım... zaten düşük olan uzman maaşları iyice düşer... eskiden bir tam zamanlı yeten işyerleri şimdi 2 uzmana ihtiyaç duyacak... işverenler buna sevinecek mi diyorsunuz... birine verdiği maaşa yakın bir fiyatı 2 uzmana paylaştıracak... geçmiş olsun...
Bulursa paylaştırır. Örnek veriyorum ben 5000 tl alıyorum ocak 2016 da işveren buraya 2 uzman daha almak zorundayım bu yüzden maaşın 1750 tl , bende iş bulamam kaygısıyla kabul edicem hemen 1750 tl böyle bir dünya yok kusura bakmayın siz çalışır mısınız böyle bir durumda sayın Ediz Bey

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Saatler artıcak daha düşük fiyata uzman ve hekim bulunacak nasıl oluyor. Siz OSGB sahibimisiniz.
OSGB'ye karşıyım :) OSGB ler artan saatin maliyetini firmalarına yansıtamayınca uzman ve hekim maaşlarında düşüşe gidecek. Maaşını düşürmeyenin yerine düşük maaşla çalışacak personel illaki var.

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Bulursa paylaştırır. Örnek veriyorum ben 5000 tl alıyorum ocak 2016 da işveren buraya 2 uzman daha almak zorundayım bu yüzden maaşın 1750 tl , bende iş bulamam kaygısıyla kabul edicem hemen 1750 tl böyle bir dünya yok kusura bakmayın siz çalışır mısınız böyle bir durumda sayın Ediz Bey
Ediz Bey de onu demek istiyor zaten, siz çalışmazsanız çalışacak var.

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Siz 5000 alıyorsunuz , 2 uzmana daha ihtiyaç var... İşveren de onlara 5000 er bin verecek... işveren toplamda 15000 verecek... hangi dünyada yaşıyorsunuz... öyle işverenler varsa bizlerle de paylaşın o şehire yerleşelim...

bhcetinkaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ediz Bey de onu demek istiyor zaten, siz çalışmazsanız çalışacak var.
Peki siz şuan aktif olarak çalışıyor musunuz? Çok tehlikeli bir sınıfta çalışan vasıfsız işçi büyük şehirleri bilmiyorum yaklaşık 1300 - 1500 arası maaş alıyor. Bu kişi formen yada usta başı konumundaysa 2000 - 3000 arası maaş alıyor. İsg uzmanının yaptığı işe ve aldığı riske göz önünde bulundurursak o bölünmüş maaş almak yerine gider vasıfsız işçi olarak çalışırım daha iyi yada esas mesleği mi yaparım. Ben sadece sertifikamı verip işe gitmem evde otururum derseniz o da ayrı bir konu

Aras Kocatepe

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)

Uzman yetmeyecek uzman sıkıntısı olacak ve bu yüzden uzmana verilen önem artacak diyoruz bazı arkadaslar anlamamakta ısrar ediyor arz talep dengesi diye bir kural var bilmiyorsanız gidin öğrenin uzmanlar yarı maaşa çalışacak deyip milletin moralini bozmayın saygılar

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Uzman için ilk çıktığı gibi 10-15-20 olmalı, azı ya da çoğu sektörün tüm bileşenlerini sıkıntıya sokar.
afedersinizde bu dakika hesabını nereden biliyorsunuz.Anlamadığım bu kadar şu kadar dakika yeterdi gibi ahkam kesmeleri lütfen bırakalım.Zor olsun olmasın bu işin bir standardı farklı ülkelerdeki uygulama saatleri var.kimse kafadan atalım 10 olsun 15 olsun dememiştir.Bu saatlerin arttırılması ülkemiz için oldukça yararlı ve iş güvenliği uzman arkadaşlarımız içinde bir önemsenme getirecektir.Devlet bile buınu görürken sizler nasıl olurda bunu görmeden yok fazla olmuş sıkıntı olur..lütfen saçmalama platformu değil..Ekmek kapısı...Size ne sıkıntıdan parayı simi ödeyeceksiniz..İyi olan işler bile eleştiriliyor..Kendi dalımızı kesmeyelim..

Moderatör tarafında düzenlendi:

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Siz 5000 alıyorsunuz , 2 uzmana daha ihtiyaç var... İşveren de onlara 5000 er bin verecek... işveren toplamda 15000 verecek... hangi dünyada yaşıyorsunuz... öyle işverenler varsa bizlerle de paylaşın o şehire yerleşelim...
bu kadar kendinize güvensiz olmayın arkadaşlar..kendi ayağınıza sıkmayın..Ülkemiz için iyi olacak deyin. nasıl ödeyeceklermiş size ne siz daha önemli olacakmısınız ona bakın..

Aras Kocatepe

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Peki siz şuan aktif olarak çalışıyor musunuz? Çok tehlikeli bir sınıfta çalışan vasıfsız işçi büyük şehirleri bilmiyorum yaklaşık 1300 - 1500 arası maaş alıyor. Bu kişi formen yada usta başı konumundaysa 2000 - 3000 arası maaş alıyor. İsg uzmanının yaptığı işe ve aldığı riske göz önünde bulundurursak o bölünmüş maaş almak yerine gider vasıfsız işçi olarak çalışırım daha iyi yada esas mesleği mi yaparım. Ben sadece sertifikamı verip işe gitmem evde otururum derseniz o da ayrı bir konu
katılıyorum size

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
neyse konuyu uzatmayalım... umarım herşey iyi olur...

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
afedersinizde bu dakika hesabını nereden biliyorsunuz.Anlamadığım bu kadar şu kadar dakika yeterdi gibi ahkam kesmeleri lütfen bırakalım.Zor olsun olmasın bu işin bir standardı farklı ülkelerdeki uygulama saatleri var.kimse kafadan atalım 10 olsun 15 olsun dememiştir.Bu saatlerin arttırılması ülkemiz için oldukça yararlı ve iş güvenliği uzman arkadaşlarımız içinde bir önemsenme getirecektir.Devlet bile buınu görürken sizler nasıl olurda bunu görmeden yok fazla olmuş sıkıntı olur..lütfen saçmalama platformu değil..Ekmek kapısı...Size ne sıkıntıdan parayı simi ödeyeceksiniz..İyi olan işler bile eleştiriliyor..Kendi dalımızı kesmeyelim..

Birader ne yazmışsın hakikaten anlamadım.

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
İş güvenliğinde 10. yılım. Forumdaki paylaşımda bulunanlar tarafından yanlış anlaşılmak istemem. Elbette ki saatlerin artırılması ile ülke ve çalışanlar kazanacak, bu işin önemi artacak. Ancak uygulamadaki yanlışlıklar bu mesleğin kalitesini düşürüyor demek istiyorum. Saatler artınca uzman maaşlarının da aynı oranda artmasını kim istemez.
Eğer yönetmelikteki saatlerin artırılması olayından her kesimin (işçi-işveren-devlet-uzman/hekim) fayda sağlamasını istiyorsak saatler bir anda bu kadar artamaz. Piyasa dengelerini bozarsınız. Bence bu durumda da iyi niyet aramak saflık olur.

Aras Kocatepe

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Katılıyorum size saatlerin artması hizmet kalitesinin artması anlamına geliyor bu da isg uzmanının hata oranınını düşürür ısını düzgün yapacağına işaret eder bu durumdan çalışanlar da isg uzmanı da işveren de karlı cikar herseye maddi acıdan yaklaşmamalıyız.
Zaten tam zamanlı çalışan isg uzmanı icin bu dakikalar prosedürden ibaret fazla çalışır eksik çalışmaz aldığı maaş Zaten bellidir
Osgb de çalışan uzmanlar ise ornek veriyorum bir osgb de 5 uzman çalışıyorsa ve saatler artınca ilgili firmalara yetişemiyorlarsa işe yeni bir uzman alacak işe yeni birini aldığı için diger çalışanların maaşını düşürmesi soz konusu olamaz zaten osgb sahibi islerini yetiştiremediği için yeni birini işe alacak iş olmadığı için birini işe almayacak eğer saatler artınca yeni birini işe almak isteniyorsa bir iki firmadan feregat edecek.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.