Haber - Davlumbaz Söndürme Sistemi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Davlumbaz Söndürme Sistemi

Konu, 'Teknik Makaleler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Mutfak davlumbaz söndürme sistemi UL300 (Undervvriter's Laboratories) standartlarını sağlamalıdır. Mutfak mahallerinde yer alan davlumbazlar için düşük PH değerli özel söndürme sıvısı ile söndürme yapılmaktadır. Söndürücü kimyasal APC (Aaqueous Potassium Carbonate) olup, söndürme sonrası kolayca temizlenebilmektedir. Kullanılacak silindirler, TPED onaylı CE belgeli olup; sistem borulaması, SCHAO siyah çelik boru veya paslanmaz çelik boru ile yapılmalıdır.

  Günümüz büyük ticari mutfaklarında, ortamdaki yüksek ısı ve yanıcı yağlar sebebiyle sürekli olarak bir yangın riski bulunmaktadır Bu gibi alanlarda kullanılan davlumbazlar, gerekli önlemler alınarak yangına sebebiyet vermeleri engellenmelidir Bu sebeple de davlumbaz söndürme sistemlerine gerek duyulmaktadır.

  Davlumbaz, davlumbazın bacası ve pişirme ünitelerinde meydana gelen yangınlar buyuk risk taşırlar. Oluşabilecek yangın, binalardaki bacalardan içen çekilerek tehlikenin büyümesine sebebiyet verebilir.

  Bu tür yangınlarda kimyasal sıvı söndürücülü mutfak davlumbaz söndürme sistemleri kullanılır. Bulunduğu ortamdaki havayı temizlemek için kullanılan davlumbazlar içendeki havayı mahalin dışına çıkarırlar. Böylece özellikle yağ gibi yanıcı maddeleri bünyelerinde biriktirirler Uzun sure temizlenmeyen yağ gibi yanıcı maddelerin yoğunluğu günden güne artar ve yangın çıkma olasılığı yükselir. Davlumbaz içerisinde bu şekilde biriken yağ gibi tutuşmuş sıvıları diğer yangın söndürme sistemleriyle söndürmek oldukça zordur ve özel uygulamalar gerektirir Bu uygulamalar 2009 senesinde çıkarılan Türkiye Yangından Korunma Yönetmeliğinde de yerini almıştır.

  Yazının devamı aşağıda yer almaktadır.
  PDF olarak da ekte yer almaktadır.

  BEST_ELEKTRONIK_GUVENLIK_20160301_112.jpgBEST_ELEKTRONIK_GUVENLIK_20160301_113.jpgBEST_ELEKTRONIK_GUVENLIK_20160301_114.jpgBEST_ELEKTRONIK_GUVENLIK_20160301_115.jpg


   

  Ekli Dosyalar:

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica